ریشه کندن و ریشه دواندن - مهاجرت از روستا به شهر

ریشه کندن و ریشه دواندن

 

روزنامه همشهری 11 اسفند 93

 

محمد سرابی

باغبان ها می دانند که در فصل درخت‌کاری باید نهال‌ها را طوری جابه‌جا کرد که از جای قبلی ریشه‌کن شوند و در جای جدید ریشه بزنند. اگر ریشه جدا کردن درست انجام نشود قسمتی از بنیان نهال در خاک قدیمی باقی‌ می‌ماند و تنه آن نمی‌تواند در جای جدید ثابت شود زیرا بخشی از وجود خود را از دست داده است. در جای جدید هم باید کاری کرد که درخت درست ریشه در خاک بزند.

مهاجرت از روستا به شهر ساده‌ترین و رایج ترین نوع مهاجرت در کشورهای رو به توسعه است. مردمی که سال‌ها و شاید قرن‌ها در منطقه‌ای زندگی می‌کردند روزی به خاطر خشکسالی، روزی به خاطر شرایط سخت زندگی، روزی به خاطر پیشرفت در شهر و روزی هم بدون هیچ دلیل قابل شرحی خانه و شغل اجدادی را رها می‌کنند. هر چه که بتوانند را به پولی که در شهر به کاری بیاید تبدیل می‌کنند و به راه می‌افتند. آن‌هایی که دور اندیش‌تر باشند یکباره زندگی کشاورزی روستا را به هم نمی‌زنند و چند‌بار شهر را ارزیابی‌ می‌کنند شاید با امتحان کردن زندگی کوتاه مدت در شهر برنامه بهتری برای مهاجرت طراحی کنند. شاید هم این زندگی مناسب نباشد و روستا را ترجیح دهند اما شهر آنقدر فریبنده است که تقریبا همیشه دراین امتحان برنده می‌شود. بالاخره زمانی می‌رسد که مهاجر انتخاب می‌کند برای امشب و شب‌های دیگر کجا سر بر بالین خواهد گذاشت و این انتخاب یکی از مهمترین مرحله‌های زندگی است.

همیشه مهاجرانی هستند که از جای جدیدشان شکایت دارند و هیچ وقت به آن عادت نمی‌کنند. احساس می‌کنند فضای شهر برای آن‌ها مناسب نیست اما در روستای قدیمی خود هم آسایش قدیمی را ندارند. به هر مناسبت به روستا سر می‌زنند و تلاش می‌کنند مدت بیشتری در آن بمانند. در شهر به دنبال آشنا می‌گردند تا اوقاتی را با آنان بگذرانند. هر کس که از روستا به شهر بیاید مهمان آن‌ها می‌شود. دوست دارند به فرزندانشان هم این عادات را یاد بدهند اما معلوم نیست این بچه‌های علاقه‌ای به انس گرفتن با فضایی که در آن بزرگ نشده اند داشته باشند. جدا شدن از زندگی گذشته و ثابت نشدن در زندگی جدید همیشه آن‌ها را آزار می‌دهد و در طول زمان هم اگر چه کمتر می‌شود اما باقی می‌ماند خیلی از این مهاجران زمانی که در شهر کار خود را به انجام رساندند و به دوران بازنشستگی رسیدند دوباره هوای دیار می‌کنند و می‌خواهند مهاجرت 40 – 50 سال قبل را معکوس کنند اما در این مدت روستا هم تغییر کرده است. نه شهر آن رویایی بود که قرار بود اتفاق بیفتد و نه روستا شبیه چیزی است که سال‌های قبل رها شده بود. اگر چه زندگی شکل گرفته و احتمالا با موفقیت هم همراه بوده است اما کسی که یک پا در شهر و یک پا در روستا داشته باشد همیشه میان این دو دنیا مانده است. این نسل پس از او است که شهر را بهتر می‌شناسد و به آن عادت دارد.

اگر ریشه کن‌شدن درست انجام نشود درخت خشک نمی‌شود اما ضعیف و متزلزل باقی‌ می‌ماند. این درخت هیچ‌‌وقت نمی‌تواند تنه ضخیم و شاخه‌‌های پهناور داشته باشد.

 
/ 0 نظر / 265 بازدید