بزن به دامن کوه و دشت

 

 

بزن به دامن کوه و دشت

 

 

محمد سرابی

 

 

تعطیلات دو هفته‌ای عید مثل یک جزیره وسط دریا است. جایی که می‌شود برای مدتی پارو‌ها را کنار گذاشت. دو هفته زمان کمی نیست و خیلی از کسانی که به جزیره می‌رسند برای این مدت اقامت برنامه‌ای دارند. طراحی برنامه خودش یک طرف است و اجرا کردنش یک طرف و خیالپردازی برای آن طرف دیگر. تازه اگر درس و عشق به مطالعه وقتی برای کار دیگری بگذارد.

 

-------------------

 

همشهری:

امسال عید برای گذراندن تعطیلی‌ها برنامه‌ای دارید یا می‌گذارید تعطیلی‌ها خودشان بگذرند؟

 

محمدمهدی پور عرب:

برنامه عید من کاملا پر شده. چون عضو داوطلب هلال احمر کرج هستم شیفت نوروزی دارم. باید توی  میدان حافظ کرج تا آخر عید مستقر باشیم و مسافر‌ها را راهنمایی کنیم. البته درس‌ها را هم مرور می‌کنم.

 

همشهری:

لابد همه مسافر‌ها شیشه را می‌دهند پایین و می‌پرسند که جاده چالوس از کدام طرف است؟

 

محمدمهدی پور عرب:

بله معمولا همین را می‌پرسند اما بیشتر دوست دارم توی عملیات‌های امداد رسانی کار کنم. مثلا وقتی که جاده به خاطر برف بسته می‌شود و هلال احمر را برای کمک به کسانی که توی برف مانده اند می‌فرستند.

 

همشهری:

امسال که زیاد خبری از برف نبود. شاید بهار هم گرمتر از بهارهای دیگر باشد. بعضی‌ها به خاطر سرما از مسافرت رفتن جا می‌ماندند.

 

طلایه ملک محمدی:

ولی من مسافرت را پیشنهاد می‌کنم.

 

همشهری:

مسافرت شمال؟

 

طلایه ملک محمدی:

نه اتفاقا جنوب. کاشان و یزد و اصفهان. ما خودمان رشت هستیم. شمال فقط کنار ساحل داره. اصفهان خیلی بیشتر از شمال جای دیدنی داره. من این شهر‌های قدیمی که کلی جای دیدنی دارند را دوست دارم. دید و بازدید عید هم خوب رسمی است اما همه حوصله ندارند عید درس بخوانند.

 

سمانه سیاهپوش:

من هم با مسافرت به شهر‌هایی مثل همدان، کاشان، اصفهان، یزد، و  شمال موافقم. کتاب‌ خواندن را هم دوست دارم کتاب‌های فرهنگی و تاریخی. دیدن فیلم و سریال هم برنامه خوبی است باید یک زمان محدود تعیین کرد.

 

همشهری:

درس را باید محدود کرد یا استراحت را؟

 

رودابه آشورپوری:

درس خواندن بخشی از نوجوانی است. جایی که همه بچه‌های درس خوان هستند محیط هم تاثیر می‌گذارد. باید برنامه بلند مدت داشته باشیم با اهداف بلند. الان من یک برنامه روزانه 6 تا 8 ساعت درس خواندن دارم. خودم هم فکر کردم زیاد است ولی اگر بتوانم نصفش را بخوانم خوب می‌شود. صبح‌ها هم دو ساعت وقت گذاشته‌ام برای فیلم‌های ایرانی که جدیدا یک سایت نشان می‌دهد. از 2 تا 7 اینترنت ما رایگان است از 5 تا 7 هر روز می‌توانم یک فیلم ببینم.

 

همشهری:

کسانی که دم کنکور هستند که باید درس بخوانند اما از سال دوم که خیلی تا کنکور مانده است!

 

مریم دانشور:

برای امتحان همان سال هم باید درس خواند. اگر کسی می‌تواند بعدش درس‌ها را جبران کند می‌شود درس نخوانند و به جایش یک سفر بروند شیراز و سری به حافظیه بزنند. من خودم توی عید کتاب شعر می‌خوانم.

 

همشهری:

درست است که معدل سال سوم در کنکور تاثیر دارد؟

 

دریا اخلاقی:

بله تاثیر دارد. امتحان های سال سوم امسال 20 اردیبهشت شروع می‌شود. می‌خواهند زودتر از دانشگاه‌ها تمام شود. آن‌ها هم به خاطر ماه رمضان جلوتر آمده. درس بیشتر وقت را پر می‌کند. من دلم به حال کتاب‌هایی می‌سوزد که صاحبانشان توی نمایشگاه می‌خرند و مدت زیادی در کتابخانه نگه می‌دارند. طبیعت‌گردی و دیدن شهر‌های مختلف آدم را از دنیای امروزی جدا می‌‌کند و خیلی خوب است اما اگر مسافرت نمی‌روید حداقل کتاب بخوانید. تاریخی و رمان.

 

همشهری:

ورزش چطور؟ توی سرمای بهار؟

 

دریا اخلاقی:

هوا سرد است ولی حال آدم را خوب می‌کند. بوستان ولایت نزدیک خانه ما است و من برای عید می‌خواهم حسابی والیبال بازی کنم.

 

راضیه کرمی:

اتفاقا عید فرصت خوبی برای ورزش است. من یک دوره کاراته‌کار می‌کردم کمربند هم گرفتم بعد سراغ تکواندو آمدم و حالا مدال دارم. برای همین فکر می‌کنم عید برای ورزش حرفه‌ای خیلی هم مناسب است. البته امسال که تازه از راهنمایی به دبیرستان آمده‌ایم ناگهان همه درس‌ها عوض شده است ولی نمی شود که تمام عید را درس خواند. باید یک هفته را برای درس گذاشت. ذهن بعد از 6 ماه تلاش به استراحت احتیاج دارد.

 

سپیده طاهر خانی:

من و دوستانم بازی دسته جمعی می‌‌کنیم. هفت سنگ‌. وسطی.

 

همشهری:

جدی؟ این بازی‌ها هنوز هم طرفدار دارند؟

 

سپیده طاهر خانی:

بله توی مدرسه هم بازی می‌کنیم. این بازی‌های دسته جمعی خیلی جالب هستند. توی عید هم می‌شود با بچه‌ها جمع شویم و بازی کنیم. من می‌خواهم توی عید به خواندن کتاب‌های نویسنده‌های ایرانی و ورزش هم برسم.

 

آتوسا درویشی:

من توی عید بازی کامپیوتری را توصیه می‌کنم. مثلا «کال او دیوتی».

 

همشهری:

تیراندازی و خشاب عوض کردن زیادی پسرانه نیست؟

 

آتوسا درویشی:

دنبال برنامه نویسی کامپیوتری هم هستم. با زبان سی. کتاب خواندن هم برای عید خوب برنامه ای است. من قبلا «دارن شاون» می‌خواندم امسال می‌خواهم جنگ و صلح را بخوانم.

 

همشهری:

فضا خیلی جنگی شد. بریم سراغ همان درس. همه تو فکر کنکور هستید؟

 

نیکو کریمی:

کنکور دیگر الان به اصطلاح «خز» شده است. حالا المپیاد ارزش بیشتر دارد. من می‌خواهم المپیاد شکرت کنم اما هنوز تصمیم نگرفته‌ام کامپیوتر، فیزیک، ریاضی، شیمی یا ادبی. برای المپیاد کامپیوتر باید ریاضیات گسسته سال چهارم را بخوانم. با المپیادمی‌شود یک پرش بلند کرد و از همه درس‌ها و کنکور رد شد. برای ادامه تحصیل هم امتیاز محسوب می‌شود. باید از عید استفاده کرد. البته از دوماه قبل همه به دنبال یک عید رویایی هستند ولی همیشه هم جور نمی‌شود. تازه تعطیلی تابستان بدتر از عید است.

 

مهدی رستمی:

یک جوری باید درس خواند که وقتی از تعطیلات عید بیرون میاییم آماده شروع درس‌ها باشیم. ما عید امسال خانه نیستیم. می‌رویم زیارت کربلا. عید برای کتاب خواندن خوب است. وقتی برگشتیم می‌خواهم «بینوایان» و «دنیای قشنگ نو» را بخوانم. فیلم‌های هابیت 3 و لئون را هم می‌خواهم ببینم. شنیده‌ام لئون فیلم معروفی است.

 

همشهری:

بله زمانی که اکران شدن خیلی سر و صدا کرد.

 

مجتی مرنجی:

من هم برنامه کتاب خواندن دارم. مثل هندوانه به شرط عشق و این وبلاگ واگذار می‌شود. درس هم باید خواند. می‌گویند معدل سال سوم از 25 درصد تا 40 درصد در کنکور تاثیر دارد.

 

همشهری:

حالا جدی جدی درس می‌خوانید یا نه؟

 

ساحل رفائی:

نه. همه‌اش فقط حرف است. کسی درس نمی خواند. من طبیعت‌گردی را توصیه می‌کنم. می‌شود از همین کوه‌های نزدیک دربند و درکه شروع کرد. کتاب هم باید خواند. رمان‌های حسابی 600 صفحه‌ای

 

همشهری:

واقعا بعد از 6 ماه درس و کتاب و خودکار باز هم کی باز هم حوصله درس دارد؟

 

شکیبا تفرشی:

مدرسه ما برای عید هم کلاس دارد بعد از چند روز تعطیلی باید بروم سرکلاس. از پنجره مدرسه خیابان شلوغ و آسمان دودزده دیده می‌شود. اگر درس نبود دوست داشتم جلوی پنجره‌ای که به یک باغ باز می‌شود روی زمین دراز بکشم. بعد باد بزند و پرده توری سفید با گل‌های ریز قرمز را کنار بزند و نسیم شاخ و برگ درخت‌ها را تکان بدهد. راستی یک گله گوسفند‌ همین الان دارند رد می‌شوند. صدایشان میاید.

 

 

روزنامه همشهری – ضمیمه نوجوانان دوچرخه – 21 اسفند 93

 

/ 0 نظر / 44 بازدید