تفنگ‌های آدمکش

چه چیزی انسان را می‌کشد؟ گلوله. گلوله چطور جسم انسان‌ها را سوراخ می‌کند؟ از تفنگ شلیک می‌شود. چه کسی ماشه تفنگ را می‌کشد؟ انسانی دیگر. استدلال طرفداران آزادی سلاح در آمریکا ساده است. «تفنگ‌ها آدم نمی‌کشند. آدم‌ها آدم می‌کشند.»

درگیری حزب حاکم آمریکا و گروه مخالف بر سر محدودیت استفاده از سلاح گرم درحال فروکش‌کردن بود که خبر تیراندازی در خوابگاه دانشجویان «لون استار» ایالت تگزاس دوباره موضوع را زنده کرد. جزییات زیادی از این حادثه منتشر نشده و عکس یک آمبولانس در محوطه دانشگاه هم نمی‌تواند شدت تیراندازی و قربانیان احتمالی را مشخص کند اما هرچه باشد به شدت فاجعه «سندی هوک» نیست.

سال گذشته اتفاقی افتاد که برای فروشندگان اسلحه در آمریکا دردسر درست کرد. «آدام لانزا» ۲۰ساله سه تفنگ را برداشت و بعد از کشتن مادرش به مدرسه ساندی هوک شهر نیوتاون رفت و رگبار گلوله را به سمت دانش‌آموزان و معلمان و سپس خودش گرفت. قتل بچه‌ها از نظر تبلیغاتی خیلی تاثیرگذار است. آن هم وقتی که با گلوله‌های بچه دیگری که حدود 10سال از خودشان بزرگ‌تر است، کشته شوند. چند ماه قبل هم یک نفر به سینمایی در شهر آئورا که فیلم بتمن را پخش می‌کرد حمله کرد و فیلم برای دقایقی «خیلی واقعی» شد. حتی فراتر از فناوری تصاویر سه بعدی. بعد از آن بود که معبد سیک‌ها در ویسکانسین هدف قرار گرفت.

جریان به این‌جا ختم نشد و در شهر وبستر ایالت نیویورک، مردی که سابقه مشکلات روانی داشت و قبلا به خاطر قتل مادربزرگش زندانی شده بود آتش‌سوزی عمدی به راه انداخت. زمانی که آتش‌نشان‌ها برای کمک رسیدند او دو نفر از آن‌ها را به قتل رساند. سینما، معبد و مدرسه هرچه باشند هدف جنگی نیستند. در این بین عکس‌های کودکان معصوم که هنوز چیز زیادی از دنیای وحشی بزرگ‌تر‌ها نمی‌دانند و بیشتر در فکر بابانوئل و کریسمس بودند دردناک‌تر است و رییس‌جمهور هم جلوی دوربین‌ها برای آن گریه کرد. باراک اوباما کمی قبل از مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری در این هفته، برنامه خود برای کنترل اسلحه را با حضور رسانه‌ها اعلام کرد.

البته همان روزی که کارگروه بررسی کنترل اسلحه، پیشنهاد‌های خود را به رییس‌جمهور ارائه کرده بود، دو نفر در دبیرستان «تافت یونیون» در شهر کوچک بیکرزفیلد بر اثر شلیک تفنگ شکاری زخمی شده بودند. در زمان ارائه برنامه، کودکانی در کنار رییس‌جمهور ایستاده بودند که پس از ماجرای مدرسه سندی هوک برای او نامه نوشتند و خواستند استفاده از سلاح کنترل شود. بخش جالب توجه طرح اوباما «ممنوعیت استفاده از خشاب‌هایی با ظرفیت 10 گلوله و فشنگ‌های ضد زره» است.

نشانه وجود شرایط کاملا جنگی در کشوری که 150 سال از پایان جنگ داخلی آن می‌گذرد. گفته می‌شود یکی از دلایل رسمیت یافتن مالکیت و حمل سلاح در قوانین قدیمی آمریکا این بود که اهالی این کشور در صورت مواجهه با خودکامگی و تهاجم دولت خودشان، با آن مقابله کنند. همان‌طورکه خود اوباما هم پیش‌بینی کرده بود لابی طرفداران استفاده از اسلحه زیاد تحت‌تاثیر تصاویر کودکان موطلایی و مادران گریان مدرسه سندی هوک قرار نگرفته و با تکیه به متمم قانون اساسی آمریکا که حق حمل اسلحه را برای شهروندان قانونی می‌داند مانع شکل‌گیری قوانین محدود‌کننده می‌شوند. کنترل سوابق خریداران اسلحه هم با مخالفت این گروه روبه‌رو شد که ادعا می‌کند پس از فاجعه سندی هوک به تعداد اعضای آن افزوده شده است.

انجمن ملی اسلحه پیشنهاد کرده برای جلوگیری از حوادث مشابه مدارس از نگهبانان مسلح استفاده کنند. با این تفسیر اگر کسی به مدرسه‌ای حمله کرد نگهبانان آژیر خطر را به صدا در آورده و پس از سنگربندی به «تبادل آتش» با مهاجم می‌پردازند. «وین لاپیر» دبیر اجرایی این انجمن درباره قانونی که مدارس آمریکا را محیط‌های غیرمسلح تعیین کرده گفت: این قانون به هر دیوانه‌ای پیام می‌دهد که مدارس مکان‌هایی هستند که می‌شود در آن‌ها با حداقل ریسک، حداکثر خسارت را وارد کرد، اما تنها چیزی که می‌تواند یک آدم بد مسلح را متوقف کند، یک آدم خوب مسلح است. یکی از نکات قابل توجه این است که اسلحه مورد استفاده در سندی هوک قانونی خریداری شده بود.

حامیان مالکیت سلاح قصد دارند به نشان اعتراض یک روز را به حمایت از این حق قانونی اختصاص دهند. آن‌ها از طرفداران آزادی سلاح خواهند خواست تا در این روز از مغازه‌های فروش اسلحه و نمایشگاه‌های آن دیدار کنند. حدود ۲۷۰‌میلیون سلاح شخصی در اختیار شهروندان آمریکایی است و قوانین نیمی از ایالت‌ها به مالکان سلاح‌های گرم اجازه می‌دهد که آن را در اماکن عمومی حمل کنند. جالب این‌که با وجود این همه تفنگ در آمریکا میزان خشونت آن در مقایسه با کشورهای کاراییب و آمریکای جنوبی کمتر است.

بنا به گزارش اداره مبارزه با موادمخدر و جرم سازمان ملل بین سال‌های 2005 و 2010 ایالات متحده از نظر تعداد قتل با سلاح گرم پنجمین کشور پس از برزیل، کلمبیا، مکزیک و ونزوئلا بود (رتبه اول برزیل). همین گزارش نشان می‌دهد 10 کشور حوزه کاراییب در سرانه قتل با اسلحه از ایالات متحده جلوتر هستند (رتبه اول هندوراس). تلاش برای محدود کردن خرید و فروش سلاح باعث واکنش دیگری هم در جامعه آمریکا شده و میزان تقاضا برای خرید را افزایش داده است. اگر قرار باشد که در آینده رییس‌جمهور و معاون دموکراتش « جو بایدن» به مردم اجازه ندهند که مطابق متمم قانون اساسی اسلحه داشته باشند پس باید از همین الان به اندازه کافی اسلحه و مهمات ذخیره کنند.

با وجود این‌که حزب دموکرات از برنامه محدودیت مالکیت سلاح حمایت می‌کند ولی برخی از اعضای آن چندان مایل به اجرای این طرح نیستند. تیراندازی‌های پیاپی احتمال ایجاد محدودیت‌هایی را برای مالکان اسلحه افزایش می‌دهد. تفنگ‌ها خود به خود آدم نمی‌کشند ولی شاید بشود تفنگ را از دست کسانی گرفت که ماشه آن را می‌کشند.

روزنامه بهار  بهمن  91  صفحه جهان

 still loving you - mohammad sarabi - هنوز دوستت دارم - محمد سرابیstill loving you - mohammad sarabi - هنوز دوستت دارم - محمد سرابی

/ 0 نظر / 9 بازدید