زنی از قبیله داعش

زنی از قبیله داعش

 

محمد سرابی

 

خبر دستگیر‌شدن همسر خلیفه داعش یک نمونه از اخبار بی‌اعتباری است که این روز‌ها از آشوب خاورمیانه منتشر می‌شود. با وجود اینکه بسیاری از رسانه‌ها این خبر و تکذیبیه‌های بعد از آن را منتشر کردند هنوز هم مشخص نیست که زن دستگیر شده واقعا چه کسی است و چه نسبتی با خلیفه دارد. اطلاعاتی که در دست است نشان می‌دهد او «سجی حمید الدلیمی» نام دارد و فرزند یکی از اعضای گروه‌های تکفیری است که سال گذشته کشته شده است.

ظاهرا مدتی قبل این زن در جریان تبادل راهبه‌های مسیحی «معلولا» که به دست گروه‌های تکفیری افتاده بودند با زندانیان این گروه در سوریه آزاد شده بود. خواهر او به نام دعاء در سال 2008 با یک کمربند انتحاری عمل نکرده در اربیل دستگیر شده و اکنون زندانی است. برادرش عمر فرمانده یکی از پایگاه‌های داعش است و همسرش فلاح اسماعیل جاسم که یکی از فرماندهان ارتش صدام بود که در درگیری‌های استان الانبار در سال 2010 کشته شد.  از طرف دیگر می‌گویند که ابوبکر البغدادی شوهر دوم سجی است زیرا او اکنون با یک فلسطینی ازدواج کرده است اما فرزندی که به همراه دارد از بغدادی است.

اخیرا خبر رسیده که نام زنان خلیفه داعش اسماء فوزی محمد الدلیمی و اسراء رجب محل القیسی است و ماموران لبنانی به اشتباه زنی را دستگیر کرده‌اند که تنها یکی از اعضا مونث داعش است. همینطور می‌گویند که همسر رئیس جبهه نصرت هم در بین دستگیر‌ شدگان است. ظاهرا این زنان قصد داشتند شبکه‌هایی که از زنان تروریست تشکیل می‌شود را شکل بدهند و دست به بمب گذاری در مناطق مختلف خاورمیانه بزنند.

حالا یکی از شخصیت‌های سیاسی لبنان گفته است که یک تاجر ایزدی در نامه‌ای خواسته است تا این زن را به هر مبلغی که می‌خواهند به وی بفروشند تا او را با زنان ایزدی که توسط اعضای گروه تروریستی داعش در بازار برده فروشان سوریه و عراق فروخته می‌شوند، مبادله کند.

تقریبا تمام اطلاعاتی که از این دستگیری وجود دارد مشکوک و بدون منبع و اعتبار کافی است. اما یک سوال باقی می‌ماند.چرا مقام‌های ارشد این گروه‌های شورشی باید زنانشان را به میان دشمنان بفرستند؟ این چه ماموریتی ویژه‌ای است که افراد دیگر قادر به انجام آن نیستند و باید حتما زنی که مورد علاقه خلیفه است شخصا آن را انجام دهد؟

روزنامه روزان 2 آذر 93

/ 0 نظر / 52 بازدید