خدایی که صاحب نام‌های بسیار است

خدایی که صاحب نام‌های بسیار است

محمد سرابی

«جهان شکسته شده است، اما ترمیم خواهد شد و خوبی مانند خدای که صاحب نام‌های بسیار است در آخر پیروز می‌شود» (والدین پیتر گاسیک)

داعش و گروگان‌های که در مقابل دوربین سر می‌برد گویی از دو جهان متفاوت هستند. هرچقدر که داعش از نفرت و انتقام سرشار است اما نمی‌تواند بازماندگان قربانیان و خانواده‌های‌ آن‌ها را تحریک کند یا از این راه تاثیری بر ارتش‌های غربی بگذارد. «اد» و «پائولا» گاسیک که پسر 26 ساله خود را از دست داده‌اند اعلام کردند که با گذشت زمان خواهند توانست قاتلان فرزندشان را ببخشند.

داعش، سازمانی که از القاعده ساخته شد جنایت‌های هولناک خود را برای ایجاد وحشت به راه می‌اندازد تا کینه و نفرت را به ملت‌های دیگر هم انتقال دهد. این سازمان مرگ‌بار که در منطقه طرفدارانی دارد و از تمام دنیا جنگجو جمع می‌کند روز به روز صحنه‌های بیشتر از بریدن سر اسیرانش پخش می‌کند.

این بار جان جهادی (Jihadi John ) جلاد معروف داعش که نقاب سیاه  دارد حقه‌ تازه‌ای به همراهانش زد. در فیلم گروهی از اعضای داعش در یک ستون و در حالی که گردن قربانیان را گرفته‌اند از کنار یک جعبه پر از کارد عبور می‌کند و هر کدام یکی را برای بریدن گلوی اسیران بر می‌داند بعد آن‌ها را در مقابل خود می نشانند و در یک حرکت هماهنگ کار سربریدن قربانیان که هیچ مقاومتی ندارند را آغاز می‌کنند.  هیچ‌کدام آن‌ها نقاب ندارند و به راحتی شناسایی می‌شوند. بلافاصله بعد از انتشار فیلم دو نفر که فرانسوی بودند شناخته و معرفی شدند. احتمالا اطلاعات زیادی از بقیه هم به دست آمده است که هویت آن‌ها را مشخص می‌کند در حالی که  هنوز هم جان جهادی ناشناس است. این جوانان جلاد دیگر راه برگشتی ندارند و باید همانطور به سربریدن ادامه دهند.

والدین گاسیک در کنفرانس خبری که بعد از قطعی شدن اعدام او برگزار کردن کلمه‌ای از نفرت و انتقام به میان نیاوردند و تنها از محبت خود به فرزندشان و صفات نیک او گفتند. پیتر گاسیک Peter Kassig که بعد از مسلمان شدن نام عبدالرحمان را برای خود انتخاب کرده بود پنجمین کسی بود که خطاب به مردم و سیاستمداران غربی در مقابل دوربین سربریده می‌شد.

دولت اسلامی عراق و شام به خلافت ابوبکر البغدادی می‌خواهد با این کار نظامیان غربی و کشور‌های همسایه را چنان بترساند که قادر به واکنش نباشند و این گروه جنایتکار را در قتل عام مردم آزاد بگذارند. اما بریدن سر اسیران بی‌دفاع باعث نا امیدی مخالفان داعش نشده است. این کار حتی نتوانسته است خانواده‌های گروگان‌ها را تحریک به انتقام کند گویا انتقامجویی تنها در همین سرزمین رواج دارد.

روزنامه روزان 4 آذر 1393

 

/ 0 نظر / 41 بازدید