الاطحین - داعش

الاطحین

 

محمد سرابی

 

کشور‌های خاورمیانه به جای مقابله با داعش در حال بمباران کردن خاک یکدیگر هستند. امارات متحده و مصر لیبی را بمباران کردند. اردن عراق و سوریه را بمباران کرد. ترکیه برای جابه‌جا کردن مقبره پادشاه عثمانی وارد عراق شد و حالا عربستان با توان نظامی هوایی و زمینی در حال حمله به یمن است تا سلاح‌هایی که در سال‌های طولانی خریده و انبار کرده بود مصرف کند. غیر از کشور‌های عربی، پاکستان و ترکیه هم در این حمله متحد عربستان هستند و یمن به این دلیل واکنش نشان نمی‌دهد که قادر به این کار نیست.

هیچ دولت مرکزی مقتدری در این کشور باقی نمانده است علی عبدا... صالح رییس جمهور برکنار شده است ولی نیرو‌های وفادار به او در جنگ داخلی حضور دارند. منصور هادی رییس جمهوری که پس از او روی کار آمد ظاهرا استعفا داد و پایتخت را به حوثی‌ها واگذار کرد و به شهر دوم یمن رفت تا دولتش را در آنجا تشکیل دهد اما در این کار هم  موفق نبود و سر از ریاض در آورد تا عربستان را که همیشه منتظر و مدعی بود وارد بازی کند. حالا که مصر رقیب سنتی عربستان درگیر مشکلات داخلی و کشمکش دولت نظامی ژنرال سیسی و گروه قدیمی اخوان المسلمین شده است دست عربستان برای سرکوب قبیله‌ها و گروه‌های مخالف ریاض در یمن باز مانده و فرصت خوبی فراهم شده تا القاعده و متحدان داعش جای پای خود را در آن محکم کنند. اگرچه القاعده به عنوان میراث اسامه بن لادن نیروهایش را به نفع داعش از دست داده اس اما جنایت‌های وحشیانه دولت اسلامی عراق و شام آنقدر برای سلفی‌ها و بنیادگرایان مذهبی جذاب است که بیعت اعضایی از الشباب و بوکوحرام را هم به دست آورده و درحال عضو‌گیری از نسل دوم مهاجران خاورمیانه در اروپا است. حتی ممکن است شاخه‌های القاعده به سبک گروه‌های مسلح کمونیست در دوران جنگ سرد که دچار مشکلات تحلیلی شده بودند یکسره اعلام انحلال کنند و به داعش بپیوندند. جذابیت خلیفه موصل امارات اسلامی امیرالمومنین قندهار را هم تحت تاثیر قرار داده و طالبان افغانستان و پاکستان به  آن متمایل شده‌اند. انتشار زندگی‌نامه ملامحمد عمر و تاکید بر زنده بودن آن واکنشی به بیعت برخی از اعضای طالبان پاکستان با داعش است. داعش که تا کنون باعصیان موثر مردمی که در منطقه تحت تصرفش زندگی می‌کنند مواجه نشده بود با ارتش بغداد و گروه‌های مردمی که شعار « الاطحین» می‌دهند روبرو است. به معنی این که داعش را مانند ذرات «آرد» خرد و پراکنده خواهند کرد.

بهار عربی به آشوب سراسری در تمام کشور‌های عربی خاورمیانه منتهی شده است و زمانی که قدرت‌های غربی تلاش می‌کنند خود را از اتهام دخالت نظامی در سوریه رها کنند در آن سو یمن در حال تبدیل شدن به عراقی دیگر است.

روزنامه روزان 23 فروردین 94

/ 0 نظر / 38 بازدید