مجموعه داستان کوتاه شاهد اعدام

راهی برای وزن کم کردن

نگاهی به مجموعه داستان کوتاه «شاهد اعدام» ترجمه «دیبا داوودی»

محمد سرابی

در مجموعه‌های داستان کوتاه خارجی می‌شود سبک‌های گوناگون داستان نویسی را نشان داد و اگر همه این داستان‌ها از یک کشور و در دوره‌ زمانی نزدیک به هم گردآوری شده باشند نمونه‌هایی از تغییر روش‌های رایج داستان نویسی را در اختیار خواننده می‌گذارند. در مجموعه داستان «شاهد اعدام» ده داستان کوتاه از ده نویسنده آمریکایی جمع آوری شده است که همین کارکرد را دارد. اگرچه بعضی از این داستان‌ها قبلا در نشریات ایران به چاپ رسیده‌اند اما در این مجموعه می‌توان نمونه‌‌های متفاوتی از داستان‌های کوتاه آمریکایی را مرور کرد.

داستان بسیار کوتاه شاهد اعدام ازاین کتاب متعلق به آمبروس بیرس است که نام کتاب هم از روی آن برداشته شده است. ظاهرا بیرس باید قدیمی‌ترین نویسنده این سری باشد اما «بنجامین کوچولو» اثر لورا ریچارد متولد 1850 بهتر از بقیه سبک داستان نویسی قرن 19 را نشان می‌دهد. « مری بزرگترین دختر خانواده بدل به زنی بالغ، متین و جسور شده بود. او با تمام توان می‌کوشید در این دوسال جای خالی مادر را پر کند که با لبخندی به لب چشم از جهان فروبسته بود. پدر چشم از کتابی که مشغول مطالعه‌اش بود برداشت. اکنون دیگر مردی مسن بود اما در چشمانش هنوز برق جوانی و مهربانی را می‌شد جست.» شیوه بیان کردن موضوع و توصیف اعضای یک خانواده سنتی که پدیده جدیدی را می‌بینند و باید درباره آن تصمیم بگیرند یادآور رمان‌های رمانتیک است که با همین محور نوشته می‌شدند. در مقابل در داستان «دور آخر» نوشته ایوان هانتر که در سال 1926 به دنیا آمده است روایت صحنه رولت روسی کاملا جدید بیان شده است « تیگو ماشه را رو شقیقه اش چکاند و صدای کلیک خالی به گوش رسید. نفس عمیقی کشید. هفت تیر را پایین گذشت و گفت: می‌دونستی این راه خوبی واسه وزن کم کردنه؟»

کنارهم چیدن سوژه‌های طنز یا کاملا تخیلی در کنار روایت‌های کلاسیک اسطوره مانند هم نمایانگر شیوه دیگری از تغییر سلیقه مخاطبان داستان در طول یک قرن است. شاهد اعدام با گرد آوری و ترجمه دیبا داوودی در 140 صفحه و قطع کوچک منتشر شده است.

روزنامه اعتماد - ضمیمه کرگدن 12 خرداد 94

/ 0 نظر / 53 بازدید