جنون سرعت

جنون سرعت car driver speedy

محمد سرابی

از موقعی که تعداد دوربین‌های کنترل سرعت در بزرگراه‌ها بیشتر شدند یک شایعه مرگبار هم به بقیه شایعات مربوط به رانندگی اضافه شد که شاید به نظر دروغی عادی بیاید اما کمی جدی گرفتن آن ممکن است خطرناک باشد. به دلیل نقائص طراحی و ساخت بزرگراه‌ها در ایران و کیفیت پایین خودرو‌های تولید داخل این شایعه زیاد قابل آزمایش نیست اما در کشور‌های تولیدکننده خودرو‌های جدید و سازنده بزرگراه‌های شیک و تمیز جوانان راننده به هم می‌گفتند که اگر به محدوده دوربین کنترل سرعت رسیدند لازم نیست سرعت را کم کنند. اگر به جای این کار بتوانند با سرعت خیلی زیاد از مقابل دوربین بگذرند این دستگاه فرصت عکس گرفتن را پیدا نمی‌کند و در مدتی که دوربین سرعت را تشخیص می‌دهد تا وقتی که شاتر و فلاش به حرکت بیفتند، خودرو از کادر خارج شده است.

می‌گویند یکی از نکات طنز تمدن صنعتی این است که خودرو‌های پیشرفته ساخته می‌شوند که بسیار سریع هستند اما پلیس‌هایی هم به کار گماشته می‌شوند تا  مراقب باشند کسی از این سرعت استفاده نکند. طراحان ایمنی خودرو ها را نسل به نسل بهتر می کنند اما سرعت و قدرت آن ها هم بیشتر می شود و به همین خاطر است که وقتی تصادف می‌کنند باز هم مرگبار هستند. بدتر از آن هم اینکه خودرویی در کارخانه یا بعد از خرید در کار‌گاهی دستکاری شده باشد تا با قیمت کمتر توانایی بیشتری داشته باشد.

هرکسی که خودرو‌یی دارد حتما گیرکردن در ترافیک و جا ماندن بین انبوهی خودرو دیگر در ساعات مفید روز را تجربه کرده است اما همه نمی‌توانند تجربه سرعت زیاد را داشته باشند. یک دلیل این است که قطعات بعضی از خودرو‌های تازه از کارخانه در آمده آنقدر دقیق به هم پیوند داده شده ‌اند که اگر کمی سرعت بگیرند خود به خود شروع به اعلام خطر می‌کنند و راننده که تصور می‌کند همین الان چهارچوب شاسی و بدنه از هم می‌پاشد جرات نمی‌کند باز هم پدال را فشار دهد. اگر خودرو سالم و استاندارد باشد هم نمی‌شود بزرگراه طولانی و صافی با آسفالت نو پیدا کرد که مناسب سرعت گرفتن باشد. اگر همه این شرایط فراهم باشد رفتار بقیه رانندگانی که در بزرگراه‌ها حرکات عجیبی مانند دنده عقب رفت و پارک کردن انجام می‌دهند هشدار جدی برای این است که نباید بیشتر سرعت گرفت. حتی اگر شایعه شده باشد که در سرعت‌های بالا صدای تحسین را از بلندگوی خودرو شنیده می‌شود باز هم کسی نمی‌تواند عملا این صدا را بشنود همان موقع اطمینان داشته باشد که به سلامت پیاده خواهد شد.

بعضی از شهروندان زمانی‌که در شلوغی مترو و اتوبوس و بین انبوه مسافران دیگر گرفتار شده‌اند با بازی‌های روی گوشی تلفن همراه خودشان را سرگرم می‌کنند. روی یک صفحه کوچک خودرویی را که در بزرگراه حرکت می‌کند هدایت می‌کنید و از بقیه سبقت می‌گیرید. لاین عوض می‌کنید و همه را پشت سرمی‌گذارید. خودرویی که آن را کنترل می‌کنید هیچ وقت مشکل فنی پیدا نمی‌کند. بزرگراه هم یکدست و صاف است و همینطور امتیاز‌های بیشتر می‌گیرید و همه را پشت سر می‌گذارید. گروه بازی‌های رانندگی طرفداران زیادی دارد. اینجا کسانی که راننده هم نیستند می‌توانند مثل راننده‌های مسابقه از روی پل عبور کنند و کسی هم به اطراف پرت نشود و به درخت هم نزنند.

شایعه رد شدن از جلو دوربین کاملا غلط نیست. اما برای اینکه بتوان از جلو لنز دوربین‌های کنترل سرعت فرار کرد سرعت خودرو باید به اندازه مسابقات اتوموبیل‌رانی سرعت باشد تا در فاصله گرفتن عکس، پلاک عقب هم از کادر بیرون رفته باشد.

روزنامه همشهری 14 اردیبهشت 94

/ 0 نظر / 40 بازدید