بئوولف، گرندل و اودین

 

 بئوولف، گرندل و اودین

 http://www.old-engli.sh/news%20images/Beowulf_manuscript_detail.bmp

محمد سرابی

ادیان اسطوره‌ها را نقد و نسخ می‌کنند اما اسطوره‌ها درباره ادیان سکوت کرده ‌اند زیرا مدت‌ها پیش از آن‌ها به وجود آمده‌اند به همین دلیل نمی‌توان بئوولف را  یک اسطوره کامل دانست. بئوولف یک حماسه منظوم است که ریشه در باور‌های نوردیک دارد. اعتقاداتی که از فرهنگ عامیانه مردم شمال اروپا شکل گرفته است.

بئوولف قدیمی‌ترین متن کامل به زبان انگلیسی باستان است که ماجرای آن در دانمارک اتفاق می‌افتد. غولی به نام «گرندل» به مجلس جشن پادشاهی کوچک حمله می‌کند و تعداد زیادی از مردان را می‌کشد. پادشاه که «هروتگار» نام دارد در گذشته مبارزی دلاور بود اما اکنون مردی پیر و مست است که رعایایی روستایی و فقیر در ساحلی سرد و یخزده دارد. مردم او به مذهبی که به نام بزرگترین شخصیتش «اودین» خوانده می‌شود عقیده دارند و مانند تمام اهالی اسکاندیناوی از راه ماهیگیری، شکار و کشاورزی‌های ابتدایی روزگار می‌گذرانند. هروتگار از بئوولف جوان و مشهور کمک می‌خواهد و جنگجوی شکست ناپذیر با افرادش به نبرد با گرندل می‌روند. حماسه داستان این نبرد را با تفصیل فراوان تعریف می‌کند و اینکه گرندل چگونه به جنگاوران هجوم می‌برد و بئوولف او را تا مخفی‌گاه مادرگرندل که خود هیولایی دریایی است، تعقیب می‌کند. جنگ با مادر گرندل بخش دوم حماسه را می‌سازد و بخش سوم که سال‌ها بعد از این دو رخ می‌دهد جنگ شاه بئوولف با اژدهای در کشور خودش است.

در این میان رعایای هروتگار با پدیده دیگری هم روبرو هستند. دینی جدید از جنوب آمده و از ایمان و رستگاری می‌گوید و می‌خواهد جایگزین اعتقاد به اودین شود. دینی با نشان صلیب.

این رزمنامه بار‌ها برای ساخت فیلم و محصولات دیگری چون کمیک و گیم استفاده شده ولی به اندازه اسطوره‌های مشهور نوردیک شهرت پیدا نکرده است. ویژگی حماسه بئوولف دوربودن مکان وقوع داستان از محل زبان ثبت آن است. داستان در دانمارک و سوئد اتفاق می‌افتد اما متن به زبان انگلیسی است و احتمالا بین سال‌های 1000 تا 700 میلادی نوشته شده است. حماسه بیش از 3000 بیت دارد و درک آن برای کسانی که با انگلیسی امروزی آشنا هستند ممکن نیست تا جایی که به عنوان یک متن درسی بسیار دشوار در سطح‌ آکادمیک تدریس می‌شود.

روزنامه روزان 10 اردیبهشت 94

http://www.harpercollege.edu/~kneumann/grendel/beowulf1_10.jpg

http://www.badassoftheweek.com/beowulf1.jpg

http://www.blogofmanly.com/wp-content/uploads/2013/08/beowulf.jpg

/ 0 نظر / 160 بازدید