ارتش فرانکشتاین در روسیه

ارتش فرانکشتاین در روسیه
 

محمد سرابی

مدت زیادی از ملاقات دوستانه و فشردن دست‌ها بین رئیس‌جمهور‌های آمریکا و روسیه نمی‌گذرد که دونالد ترامپ تحریم‌های علیه مسکو را تمدید کرد. به نظر می‌آید بخشی از این تحریم‌ها و جنگ‌های پنهانی غرب علیه روسیه به نوعی دیدگاه اجتماعی منفی درباره این کشور برمی‌گردد که از قرن پیش تا کنون ادامه داشته است. منازعات دوران جنگ سرد، ناشی از بقایای جنگ جهانی دوم، آن‌قدر شدید بود که آثار خود را تاکنون باقی گذاشته است؛ گویی یک میراث شوم از شوروی به فدراسیون روسیه رسیده که ممکن است ظهور کند و غرب را به آتش بکشد.
در فیلم «ارتش فرانکشتاین» میراث شوم از این هم عقب‌تر می‌رود و به آلمان نازی و پیش از آن می‌رسد. یک واحد نظامی روس در جریان جنگ جهانی دوم ماموریت می‌یابند که مسیر یک پیام بیسیم را دنبال کنند؛ پیامی که به صورت خودکار و یک‌سره تکرار می‌شود و آنها را به سمت خود می‌کشد.
تمام فیلم از درون دوربین «دیمیتری» فیلمبردار گروه روایت می‌شود به همین دلیل تمام زوایا بسته و لرزان هستند که حس ترس را بیشتر می‌کند. آنها از فضای باز مزارع و بوته‌زار‌ها عبور می‌کنند و هر چقدر که جلو‌تر می‌روند نشانه‌های عجیب‌تری می‌بینند. اجسادی که روی زمین قرار دارد شبیه کشته‌شده‌های عادی در میدان جنگ نیست. زمانی‌ که گروه به ساختمان محل ارسال پیام می‌رسند آن را متروک می‌بینند؛ در حالی ‌که به نظر می‌آید محل انجام آزمایش‌های نظامی است. توده‌ای از اجساد نیمه‌سوخته پیدا می‌شود و خانه‌هایی که تخلیه شده‌اند. ادامه جست‌وجو آنها را به هدف اصلی می‌رساند؛ باقیمانده کارخانه‌ای که در آن انسان‌ها در ترکیب با سلاح‌های جدید تبدیل به ماشین‌های جنگی می‌شوند. سربازان که چیزی از هدف ماموریت خود نمی‌دانند، گرفتار جنگ و گریز با این محصولات نیمه‌انسان می‌شوند.
به زودی مشخص می‌شود آنچه که در این کارگاه شیطانی اتفاق افتاده تلاش نازی‌ها برای استفاده جنگی از دانش فرانکشتاین است. اگر چه این طرح موفق نبوده و نازی‌ها را نجات نداده، اما کارخانه‌ای که سربازان روس آن را پیدا کرده‌اند، همچنان به کار خود ادامه می‌دهد و دست و پای آدم‌ها و سلاح‌های برنده و خرد‌کننده را به هم پیوند می‌زند. نکته این فیلم محصول ۲۰۱۳ این است که روس‌ها و شخص استالین، اگر چه به این کارخانه حمله می‌کنند، اما در واقع قصد دارند فناوری آن را در اختیار بگیرند.
این دیدگاه سعی می‌کند دشمنان متعارض آمریکا را به هم پیوند بدهد؛ مانند چیزی که در فیلم «دشمن پشت دروازه‌ها» ۲۰۰۱ دیده می‌شد و در آن هر دو طرف جنگ به یک اندازه مقصر و بی‌رحم بودند. تصور‌ات باقیمانده از جنگ سرد می‌تواند به همین اندازه فانتزی یا به اندازه فیلم «وعده‌های شرقی» ۲۰۰۷ واقعی باشد اما همه هراس دنیای غرب از اسلاو‌ها و شرق‌نشینان اروپا‌ را نشان می‌دهد. فیلم‌های «یک روز خوب برای جان‌سخت» ۲۰۱۳ «برابر ساز» ۲۰۱۴ «جان ویک» ۲۰۱۴ و «تریپل ناین» ۲۰۱۶ هم همین موضوع را نشان می‌دهند. روس‌های تبهکار سنتی که درواقع خانواده و معیار اخلاقی ندارند. آنها فرزندان خود را قربانی می‌کنند، بی‌هدف آدم می‌کشند و تنها به فکر سودجویی هستند. هراس غرب از روس‌ها می‌توانست با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیال به پایان برسد اما کشمکش طولانی جنگ سرد آن‌قدر تاثیرگذار بود که هنوز هم آثار خود را در جامعه غرب باقی گذاشته است. چنانکه می‌بینیم موضوع دخالت روسیه در انتخابات آمریکا به نفع ترامپ، تا اعضای خانواده او دامنه پیدا کرده است.

شماره ۱۱۹۳ | ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۸ مرداد - روزنامه شهروند
http://shahrvand-newspaper.ir/news:nomobile/main/108155/%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%B4-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%86%DA%A9%D8%B4%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87
/ 0 نظر / 44 بازدید