محمد سرابی

www.msarabi.com

 
فقط یک بار زندگی می‌کنی - گفتگو با احسان قائم مقامی
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۳:۳۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ امرداد ۱۳٩۱
 

فقط یک بار زندگی می‌کنی

گفتگو با احسان قائم مقامی

محمد سرابی

 

 

احسان قائم مقامی استاد بزرگ شطرنج ایران و دارنده رکورد بازی همزمان با بیشتر از 600 شطرنج‌باز دیگر است. اما موضوع مصاحبه ما از جایی شروع شد که فهمیدیم او در نوجوانی فوتبالیست بود و به خاطر شطرنج حرفه‌ای ،  فوتبال را کنار گذاشت. او تاکید می‌کند که خود را نابغه نمی‌داند و تنها با برنامه ریزی و استفاده از فرصت‌هایی که داشته است توانسته به موفقیت دست پیدا کند. با همکاری روابط عمومی فدراسیون شطرنج و در ساختمان این فدراسیون با او گفتگو کردیم. قائم مقامی متولد 1361، ازدواج کرده و در رشته حقوق مشغول به تحصیل است.

 

 

تا حالا کسی پرسیده که آیا از نسل قائم مقام فرهانی هستید؟

بله من شجره نامه ام را دقیقا نمیدانم ولی می‌دانم که از نسل ایشان هستیم. البته طایفه قائم مقامی ها چند دسته می شود ولی نسب ما به ایشان برمی‌گردد. یک خانمی بودند که این نسبت را ریشه یابی کرده بودن که  چند گروه  با اسم قائم مقامی و پسوند های گوناگون هستند و در جاهایی مختلفی سکونت دارند. اقوام پدری من در استان مرکزی ساکن هستند و نسبتشان به قائم مقام فرهانی می‌رسد.

خودتان هم این نسبت را دنبال کرده اید؟

نه من خیلی پیگیر نبودم ولی به این موضوع افتخار می‌کنم چون می‌دانم که ایشان از بزرگمردان تاریخ ایران بودند و که تاثیر خوبی روی پیشرفت کشور ما داشته مخصوصا در بحث آموزش. ایشان در کنار امیرکبیر جز افرادی بودند که در دوره خودشان خیلی تاثیرگذاشتند و باعث افتخار هر کسی است که از نسل آن ها باشد.

چرا هیچ وقت دقیقا به دنبال پیدا کردن خط اصلی شجره نامه خودتان نبودید؟

دلیل اصلیش این بود که من از 11 سالگی وارد وادی ورزش شدم و به طور حرفه‌ای شطرنج را دنبال کردم و قبل از آن هم که تا 13 سالگی فوتبال را به صورت حرفه ای بازی‌ می‌کردم، با وجود اینکه خیلی دوست داشتم فرصت کافی برای رسیدن به مطالعات جانبی نبود تا اینکه وارد دانشگاه شدم و هنوز هم بیشتر وقتم را برای شطرنج گذاشته ام. شطرنج وقتگیرترین و دیر بازده ترین و علمی ترین رشته ورزشی است و  میلیون‌ها کتاب و نرم افزار دارد. کسی که بخواهد در این رشته فعالیت کند باید همیشه خودش را روز آمد نگهدارد  من هم به همین دلیل سرم شلوغ است.

از کی شلوغ بود؟

می‌شود گفت از 14 سالگی که قهرمان بزرگسالان ایران شدم. از آن موقع مسئولیت‌هایم خیلی جدی تر شد

کسی که در 14 سالگی قهرمان بزرگسالان شود می‌تواند تا آخر عمر با همین موضوع خودش را سرگرم کند. چه مسئولیتی داشتید؟