محمد سرابی

www.msarabi.com

 
جوانیم در جنگ گذشت
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳٠ شهریور ۱۳٩٠
 

محمد سرابی

 mohammad sarabi

سرتیپ دوم بازنشسته و  استاد مدیریت استراتژیک است. دوران خدمت نظامی او با شروع جنگ همزمان شد و تا چند سال قبل ادامه داشت به همین دلیل در تمام طول جنگ در آن حضور داشته است چه به عنوان رزمنده و چه در سطوح مختلف مدیریت.«مجتبی اصلانی مقدم» یک نظامی به تمام معنا است و این را می­توان از سحرخیزی و برنامه دقیق کاری او دریافت. در خانه اش در یکی از مجتمع های بزرگ منطقه به دیدنش رفتیم با همراه با نشان دادن آلبوم عکسها از دوران 8 سال دفاع مقدس برایمان بگوید.


 
 
کشاکش نبرد
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۳٠ شهریور ۱۳٩٠
 

کشاکش نبرد
وقایع نگاری 8 سال جنگ ایران و عراق در سی و یکمین سالگرد آن

نویسنده: محمد سرابی

با وجود بررسی های متعددی که درباره جنگ ایران و عراق صورت گرفته است یک دیدگاه کلی از اتفاقات رخ داده در این مدت وجود ندارد و تصور بسیاری از ما شبیه به فضایی با بعد زمانی نامشخص و بی زمان و مکان از درگیری ها است در حالی که جنگ ایران و عراق به دلیل طولانی بودن و قرار گرفتن در اواخر دوران جنگ سرد کاملاتحت تاثیر عنصر زمان است. در خاطرات نقل شده از فرماندهان و سیاستمداران می خوانیم که سال های اول و آخر جنگ در ابعاد مختلف تفاوت هایی را نشان می دهند و میزان موفق یا ناموفق بودن عملیات ها بر ادامه آنها یا تغییر نقشه راهبردی جنگ تاثیر مستقیم می گذارد. همچنین موفقیت های اولیه، رکود میانی و حوادث آخر جنگ در فضایی متفاوت روی دادند.در این نمودار مروری کلی بر عملیات های انجام شده توسط ایران- به تفکیک فرماندهی و میزان موفقیت- و همینطور بخشی از حوادث پیرامونی به تصویر کشیده شده است. چند نکته در این زمینه لازم به ذکر است اول اینکه عملیات های ایران همیشه با تلاش مشترک ارتش، سپاه و دیگر عناصر مانند داوطلبان انجام گرفته است و در این نمودار تنها ارگان فرمانده و برنامه ریز که اکثریت نیروها را دارا بود مشخص شده است. نکته دوم زمان اجرای عملیات ها است که با توجه با مقدمات و همین طور تغییر نقشه پس از شروع آن نمی توان تاریخ دقیقی برای هرکدام از آنها در نظر گرفت.بدون شک بررسی دقیق وقایع رخ داده در طول این هشت سال نیازمند فرصت و فراغت بیشتری است.

 

این مطلب مقدمه یک تایم لاین بزرگ درباره اتفاقات سیاسی و نظامی جنگ بود که متاسفانه فایل آن موجود نیست

در این لینک

http://old.sharghdaily.ir/page/paper/90/06/30/9.htm

 روزنامه شرق 30 شهریور 1390


 
 
آتش در آشیانه پرستو
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩٠
 

محمد سرابی

 mohammad sarabi

جنگ در غرب و جنوب کشور بود ولی آسیبهای آن به تمام ایران رسید. عملا هیچ شهر و روستایی نبود که از خسارت جنگ مستقیم یا غیر مستقیم در امام مانده باشد. در سالهای اخر که صدام تهدید شهر هارا اغاز کرد تهران دائما زیر حملات هواپیماها یا شلیک موشک­ها بود و کسانی که آن سالها در تهران زندگی کرده اند آژیر خطر موشکهایی که شهر را می­لرزاندند به یاد میاورند. شلیک موشکها مدت زیادی ادامه داشت و نقاط مختلفی مورد اصابت قرار گرفت که در زمان خود برای همه اهالی اطراف شناخته شده بودند ولی گذشت زمان باعث شد که یک به یک فراموش شوند خصوصا که خانه ها دوباره ساخته شدند و نشانه­ای از محل اصابت موشک باقی نماند.

 


 
 
ترس‌آفرین - ترور
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۳ شهریور ۱۳٩٠
 

ترس‌آفرین

 محمد سرابی:
بعد از ظهر بود که انفجار شدیدی ساختمان نخست‌وزیری را لرزاند. بر اثر سوختگی شناسایی اجساد ممکن نبود

ولی همه می‌دانستند که رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر شهید شده‌اند. دولت نوپای ایران در این روز دو تن از مهم‌ترین اعضایش را ازدست داد و به همین دلیل روز هشتم شهریور روز ملی مبارزه با تروریسم نام گرفت.

ترور یعنی ترس و تروریسم نوعی از خشونت عمدی است که در بین مردم عادی، وحشت ایجاد می‌کند. تروریست‌ها گاهی شخصیت‌های سر‌شناس را از بین می‌برند و بعضی وقت‌ها هم به شهروندان و مکان‌های عمومی حمله می‌کنند. هدف آنها می‌تواند سیاسی یا عقیدتی باشد و با روش‌های مختلف انجام شود. ایجاد انفجار یکی از روش‌های رایج در بین گروه‌های تروریستی است، زیرا نیاز به مهارت نظامی خاصی ندارد و می‌توان اعضای رده‌پایین و کم سن و سال را برای این کار فرستاد.

بعضی اوقات هم از تیراندازی استفاده می‌شود. بعد از یازدهم سپتامبر و حمله امریکا به عراق و افغانستان تروریسم شدت بیشتری گرفت و الان دامنه آن از این دو کشور به اروپا و قاره‌های دیگر هم کشیده شده است. ترور در تمام کشور‌های جهان جرم محسوب می‌شود؛ ولی بعضی از دولت‌ها مخالفان خود را توسط مأموران اطلاعاتی و امنیتی یا مزدوران آنها از بین می‌برند. این عمل که «تروریسم دولتی» نام دارد، همیشه از طرف آن دولت‌ها تکذیب می‌شود. دولت صهیونیستی با این روش شخصیت‌های فلسطینی را در کشور‌های دیگر می‌کشد. ترور شهید عماد مغنیه از فرماندهان برجسته حزب الله لبنان در دمشق و یکی از فرماندهان سازمان حماس در دوبی، در یکی دو سال گذشته از این نوع بود.

کسی که در ساختمان نخست‌وزیری در ایران بمب گذاشت قبلاً به عنوان یکی از اشخاص شناخته‌شده و مورد اعتماد به آن‌جا نفوذ کرده بود. او بمب را در یک کیف دستی و نزدیک شهیدان رجایی و باهنر قرار داد، از اتاق بیرون آمد و به سرعت از کشور خارج شد. بعداً در خانه او انبار اسلحه بزرگی کشف شد و مشخص شد که از مدت‌ها قبل برای این عملیات برنامه‌ریزی کرده است. کشور ایران یکی از قربانیان تروریسم است و تابستان سال ۱۳۶۰ یکی از دوره‌های تاریخی است که بیشترین ترور‌ها در آن صورت گرفت.

روزنامه همشهری  3 شهریور 1390 ضمیمه دوچرخه