محمد سرابی

www.msarabi.com

 
دیوار و موش‌هایش - نیوز کورپریشن
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۱:٤۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳٠ تیر ۱۳٩٠
 

دیوار و موش‌هایش

کودک و نوجوان > رسانه- محمد سرابی:
شاید تلفن چند هزار نفر شنود شده باشد ولی مسئول این کار بالأخره مجبور شد از خانواده یکی از آنها شخصاً عذر خواهی کند.

دختر نوجوانی به نام میلی داولر که در سال 2002 در راه مدرسه دزدیده و به قتل رسیده بود.

موضوع‌هایی مانند حوادث جنایی یا مسائل خصوصی آدم‌های مشهور (ورزشکاران،بازیگران و خواننده‌ها،سیاستمداران و...) همیشه مورد توجه مردم و خوانندگان روزنامه‌ها و مجلات قرار می‌گیرد. اما اگر کسی بخواهد برخلاف میل آنها و با روش‌هایی مانند جاسوسی از اتفاقات خصوصی زندگی‌شان باخبر شود مرتکب جرم شده است.این دفعه این جرم را نه یک فرد ساده بلکه یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های خبری جهان انجام داده است.

شرکت روبرت مرداک، صاحب زیر مجموعه‌هایی در سه قاره جهان است. این شرکت در کشورهای امریکا، آلمان، ایتالیا، بریتانیا، هند، نیوزیلند و استرالیا در قالب شبکه‌های تلویزیونی و نشریه مشغول فعالیت است.

این شرکت رسانه‌ای که نامش نیوز کورپریشن (News Corporation) است در امریکا شبکه‌های تلویزیونی فاکس نیوز و نشریه وال استریت ژورنال را دارد. فاکس نیوز یکی از شبکه‌های تلویزیونی بود که در جریان حمله امریکا به عراق کاملاً از کارهای دولت جرج بوش طرفداری کرد و تلاش می‌کرد اشتباهات آن را توجیه کند، آن‌قدر که در بین آمریکایی‌ها هم مورد اعتراض قرار گرفت.

حالا مشخص شده است که نیوز کورپریشن در مدت چند سال به‌صورت غیر‌قانونی صحبت‌های تلفنی تعداد زیادی از افراد سرشناس یا کسانی را که درگیر حوادث معروف شده بودند، شنود می‌کرده است. یکی از آنها نخست‌وزیر قبلی انگلیس است که ماجرای بیماری فرزندش را پنهان کرده بود، ولی با این شنودها مشخص شد که فرزندش به بیماری خطرناکی مبتلا شده و ممکن است تا بیست سالگی زنده نماند. از این‌جا به بعد کار مرداک در انگلیس مشکل شد و از او و پسرش با وجود این‌که انگلیسی نیستند خواستند که در مجلس انگلیس به سؤال‌ها جواب دهند. بعد از این‌که تعدای از مدیران این شرکت استعفا دادند «ربکا بروکس»، مدیرعامل این شرکت هم از سمت خود کناره‌گیری کرد.

او در زمانی که میلی داولر ۱۳ ساله به قتل رسید. سردبیر مجله «نیوز آو د ورلد» بود، نشریه‌ای که متهم اصلی انتشار خبرهای شنود شده است. این مجله هم بعد از 168 سال تعطیل شد. بالأخره روبرت مرداک در ملاقات با اعضای خانواده میلی داولر از آنها به دلیل شنود غیرقانونی پیام‌های مربوط به دختر مقتولشان عذرخواهی کرد، ولی کار به این سادگی تمام نشده و در امریکا هم عده زیادی به دنبال بازخواست از او هستند.

نوجوانان علاقه‌مند به دانش و مسائل سیاسی جهان می‌توانند سؤال‌های خود را برای دوچرخه بفرستند تا سؤالشان با اسم خودشان منتشر شود و به آنها جواب بدهیم. لطفاً در بخش موضوع بنویسید: jahan

http://hamshahrionline.ir/details/141054

روزنامه همشهری 30 تیر 1390ضمیمه دوچرخه


 
 
تاتو با رنگ دیسکویی شب‌نما
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ تیر ۱۳٩٠
 
 • تاتو با رنگ دیسکویی شب‌نما
 • فرهنگ ایرانی‬ (9) / محمد سرابی


 • خالکوبی چنان در جهان رایج شده که در برخی از شبکه‌های اجتماعی گزینه‌هایی برای مشخص کردن نوع و محل خالکوبی وجود دارد. جایی که می‌توان مشخص کرد کجای تنت را نقاشی کرده‌ای، شاید این هم راهی برای پیدا کردن دوستان جدید باشد.
  خالکوبی یا تاتو در بین قبایل اولیه رایج بود و به اندازه زینت‌آلات و لباس‌های مارک‌دار امروزی اعتبار داشت. صد سال قبل، خالکوبی در اروپا اشاره به افرادی مانند کارکنان کشتی داشت و در ایران سمبل افرادی چون «داش»ها به شمار می‌آمد که چهره دوگانه‌ای از قدرت و مزاحمت داشتند ولی این کار در سطح عمومی جامعه به هیچ‌وجه مقبول نبود. این عادت که زمانی ناپسند شمرده می‌شد و نشانه‌ای از خلافکاری به حساب می‌آمد، حالا دوباره برگشته است.
  در جامعه سنتی ایران، خالکوبی با روش ساده‌ای انجام می‌شد. جوهر را روی پوست می‌ریختند و با سوزن زدن آن را ذره‌ذره وارد لایه‌های عمیق‌تر می‌کردند. غیر از سوزن فلزی از الیاف محکم گیاهی مانند ساقه نی هم استفاده می‌شد و درد زیادی داشت که همین می‌توانست سمبلی از مقاومت مردانه محسوب شود و هرچه خالکوبی بزرگ‌تر بود افتخار بیشتری به همراه می‌آورد. نقش‌ها اکثرا ضخیم و مات بودند و تصاویری از حیوانات قوی مانند شیر و عقاب را نشان می‌داند. نوشته‌ها اشعار و عباراتی در توصیف جوانمردی و معرفت و رنج روزگار بود. قبلا قهوه‌خانه و حمام می‌‌توانست جای خالکوبی باشد که با ورود مظاهر جدید زندگی به سربازخانه، خوابگاه کارگری و زندان تغییر کرد و این محیط‌های مردانه جایی برای خالکوبی بر تن تازه‌واردان شد تا با آن به گروه مردان راه پیدا کنند. این مفهوم در دیگر نقاط جهان نیز رایج بود و در «داستان غم‌انگیز ارندیرا» نوشته گابریل گارسیا مارکز صحنه‌ای از حمام کردم یک پیرزن سنگدل و شیطان‌صفت توصیف می‌شود با این نکته که او خالکوبی‌هایی داشت که دریانوردان هم از داشتن آنها شرم می‌کردند.
  حالا خالکوبی با اسم «تاتو» یا «تتو» چهره‌ای بسیار مدرن و جذاب دارد. قسمتی از آنکه مربوط به آرایشگاه‌های زنانه می‌شود و نوعی آرایش ثابت را در اطراف چشم و لب ایجاد می‌کند، بیشتر رایج است و مشکل خاصی ندارد به جز اینکه اگر درست اجرا نشود صورت مشتری را از شکل خارج می‌کند و قابل پاک شدن هم نیست یا اینکه برای پاک کردنش باید شرایط بسیار سختی را قبول کرد اما آنچه که می‌تواند به‌عنوان یک پدیده فرهنگی مورد بررسی قرار گیرد نقش کردن تصاویر و نشانه‌ها روی پوست بدن است. نقش‌هایی که درجات ماندگاری متفاوتی دارند و امروزه خواهان فراوان پیدا کرده‌اند.
  در فیلم و ویدیوکلیپ‌ها می‌توان الگو‌های خالکوبی را دید و از آنها تقلید کرد و کسانی که به خارج از کشور سفر کرده باشند، این شانس را دارند که خالکوبی‌های «اصل» را ببینند. این خالکوبی‌ها با یک ویژگی شناخته می‌شود: ظرافت طرح. خانم «غ» که خودش را بهترین آموزشگر خالکوبی در ایران معرفی می‌کند، می‌گوید: «متاسفانه خالکوبی‌های نادرست و غیرحرفه‌ای باعث می‌شود که کار درست از آب درنیاید و اگر کسی که این خالکوبی را دارد به خارج از کشور برود با تمسخر مواجه خواهد شد. مثلا نقطه شروع و پایان هر طرح به نسبت اینکه روی چه اندامی کار شود، فرق دارد وگرنه جلوه نخواهد کرد. ترکیب رنگ‌ها و انواع سوزن‌ها هم خیلی مهم هستند.»
  ابزار‌های خالکوبی، دیگر مثل قدیم نیستند و تفنگ و قلم برقی به ایران هم راه پیدا کرده است. قلم‌ها برای صورت و نقاطی که حساس‌تر هستند، استفاده می‌شود و سوزن قابل تعویض آنها ۸۰ تا ۱۵۰ بار در دقیقه به درون پوست فرو می‌رود. با جعبه رنگ‌ها مانند رنگ‌های آبرنگ به ترتیب در کنار هم قرار دارند، می‌توان نقاشی کاملی را با تمام جزییات رسم کرد. در این جعبه رنگ‌ها، حتی رنگ‌هایی هم وجود دارند که در شب می‌درخشند؛ رنگ‌هایی به غیر از آبی و سیاه که بیشتر کربنی هستند که ممکن است در این صورت در بدن جذب یا تجزیه شوند می‌توانند حساسیت‌زا باشند.
  تاتو در آرایشگاه‌های زنانه انجام می‌گیرد و مشتری می‌تواند از روی آلبوم یا شابلون‌ها طرح مورد نظرش را انتخاب کند. بسیاری از کسانی که تاتو انجام می‌دهند، زن هستند و تجربه و مهارت خود را در تاتوی آرایشی یاد گرفته‌اند. آنها به مشتریان خود می‌گویند که می‌توانند تاتو را پاک کنند ولی این کار با تاتوی مجدد و این بار همرنگ پوست انجام می‌شود تا رنگ قبلی را بپوشاند و معمولا هم موفقیت‌آمیز نیست. خانم «غ» می‌گوید: «اگر تاتو درست انجام شده باشد می‌توان آن را با تزریق محلول ریموور پاک کرد. این محلول زیر پوست تزریق می‌شود و مواد رنگی را بیرون می‌کشد. کسانی هم هستند که با اسید‌های گیاهی می‌خواهند تاتو را پاک کنند ولی اثر اسید روی پوست باقی می‌ماند.»
  آخرین راه برای بد‌ترین و ماندگار‌ترین تاتو‌ها جراحی یا سایش پوست در شرایط بی‌حسی است. اگر به نظرتان این کار خیلی دردناک می‌آید، این نکته را هم به یاد داشته باشید که نوعی از تاتو در برخی کشور‌ها رایج است که خوشبختانه هنوز به ایران راه پیدا نکرده و با حکاکی روی پوست انجام می‌شود. پوست قسمت‌های کنده شده به شکل متفاوتی جوش می‌خورد و زخمی به شکل یک طرح مورد نظر ایجاد می‌شود. نقش‌ها متفاوت هستند و نشانه‌های بصری آنها دامنه وسیعی از الگوهای تیز و پیچیده تا طرح‌های آرام یا حتی ابتکاری را شامل می‌شود مانند نشانه‌های الکترونیکی و رایانه‌ای. درباره نقش تاتوها هم باید گفت نشانه‌های باستانی ایران در این بین طرفداران زیادی دارد و از عبارات انگلیسی هم استفاده می‌شود ولی هنوز نوشتن به خط فارسی رایج نشده است.
  تاتو مخصوص اروپا یا آمریکا نیست و در برخی از کشور‌های جنوب هم مشتری فراوان دارد. «ف» دختر جوانی که به هندوستان سفر کرده است است، می‌گوید: «قبلا در جنوب ایران دیده بودم که زنان محلی می‌توانند روی پوست دست نقش‌های زیبایی بکشند و خودم هم چند بار امتحان کرده بودم. آنها مهارت زیادی داشتند و طرح‌هایی سنتی را می‌کشیدند که به مرور زمان پاک می‌شد. اما وقتی به شهر گوا در هندوستان رفتم، دیدم که تاتو بسیار رایج است و توریست‌هایی که به این شهر می‌آمدند مشتری اصلی بودند. توریست‌های بعضی از کشور‌ها مانند روسیه خودشان هم خالکوبی داشتند و مغازه‌های کوچک و بزرگ تاتو فراوان بود. واقعا وسوسه شده بودم که خودم هم یکی از این خالکوبی‌ها را انجام دهم.» او خوشحال است که قبل از عملی کردن این هوس، سفرش به پایان رسید و برگشت. وقتی در فضایی قرار بگیری که همه خالکوبی دارند، مقاومت کردن دشوار است مخصوصا زمانی که طرح‌ها زیبا و ظریف باشند.
  قیمت تاتو به نسبت ساخت و جایی که ترسیم می‌شود، متفاوت است. پسر‌ها کتف و پشت و دختر‌ها شکم و پا را ترجیح می‌دهند و بازو بین همه مشترک است. ظاهرا برای تاتوکاران هم نقاط مختلف تفاوت دارد. قیمت یک تاتوی خیلی کوچک سیاه یا آبی رنگ، حدود ۵۰ هزار تومان است. رنگ خارجی قیمت را بالا می‌برد و آن را به صد هزار تومان هم می‌رساند. رنگ‌های دیگر و سایه یا هاشور زدن به اضافه طرح بزرگ، قیمت کار را تا ۳۰۰ هزار تومان هم بالا می‌برد. کمتر کسی تمام بدنش را تاتو می‌کند ولی در این صورت قیمت به شدت بالا می‌رود و به چند میلیون هم خواهد رسید. اکثر تاتوهایی که در ایران انجام می‌شود، بعد از گذشت زمان اندکی مایل به سبز آبی یا قرمز می‌شوند بنابراین تاتوکاران برای رنگ‌های خارجی خود تبلیغ می‌کنند یا اگر با شک مشتری برای حساسیت‌زا نبودن مواد روبه‌رو شوند، می‌گویند که این مواد گیاهی هستند.
  در فرهنگ سنتی ایران برای ترساندن کسانی که قصد خالکوبی داشتند، می‌گفتند که در غسال‌خانه محل خالکوبی را آنقدر می‌سایند تا پوست و خالکوبی آن کنده شود. ولی باز هم خالکوبی از رواج نمی‌افتاد و مردان جوان مشتری‌های خوبی برای خالکوب‌ها بودند. گفته می‌شود در دوره پهلوی، قسمتی از یونیفورم‌های نیروهای نظامی تغییرکرد و درجه‌داران موظف به پوشیدن پیراهن‌های آستین کوتاه شدند. بعد از این دیده می‌شد که بسیاری از آنها روی ساعد دست اثر سوختگی دارند و کسانی که از دنیای مردانه این نظامیان و سوابق آنها خبر داشتند، می‌دانستند که این سوختگی‌ها جای پاک کردن خالکوبی‌ها با اسید است.
 • روزنامه شهرق یک شنبه,19 تیر 1390
 • http://old.sharghdaily.ir/news/90/04/19/17044.html

 
 
خیار قاتل نیست - کشاورزی اروپا
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۱:٥۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ تیر ۱۳٩٠
 

خیار قاتل نیست

سلامت > بیماری- محمد سرابی:
وزیران کشاورزی کشورهای اروپایی این روزها با مسئله مهمی روبه‌رو شده‌اند: یک بیماری ساده و قابل درمان در آلمان گسترش پیدا کرده و قربانی‌هایی گرفته است.

مرکز اروپایی جلوگیری و کنترل بیماری‌ها که در سوئد مستقر است، این مورد از بروز «سندرم همولیتیک اورمیک» را خطرناک‌‌ترین مورد در جهان گزارش کرده است.

باکتری ای‌کولای در زمان‌های دور بر اثر اسهال تلفات زیادی می‌گرفت. بعد از گسترش بهداشت بیماری مهار شد؛ برای همین وقتی این باکتری چند نفر از آلمانی‌ها را بیمار کرد، به نظر می‌آمد یک آلودگی ساده محلی است؛ اما ناگهان تعداد بیماران و کسانی که به خاطر آن از دنیا رفتند، زیاد شد.

روابط تجاری کشورهای اتحادیه اروپا با هم آن‌قدر زیاد است که همه از یک واحد پولی استفاده می‌کنند. آلمان اول اعلام کرد آلودگی از خیارهای تولید اسپانیا شروع شده ولی اسپانیا این ادعا را رد کرد. حدود 10 نفر بر اثر خوردن خیارهای آلوده دچار ازکار افتادگی کلیه و اختلال در دستگاه مرکزی اعصاب شده بودند و احتمال داشت خیارها به کشورهای روسیه، جمهوری چک، اتریش و مجارستان هم وارد شده باشند. چندین مورد از ابتلا به این بیماری در سوئد، دانمارک، هلند و بریتانیا گزارش شد که مربوط به سفر به آلمان بود.

مسئولان بهداشتی آلمان نسبت به مصرف خیار، گوجه‌فرنگی و کاهو هشدار دادند، ولی دولت اسپانیا باز هم معتقد بود خیارهای صادراتی این کشور آلوده نبوده است. بعداً مشخص شد که بیشتر مبتلایان آلمانی به شمال این کشور سفر کرده بودند و آلودگی در نقاط خاصی مانند شهر هامبورگ بیشتر است. بالاخره مزرعه‌ای پیدا شد که جوانه حبوبات را تولید می‌کرد و اغلب بیماران جوانه‌های آن را برای مصارفی مانند سالاد خورده بودند، ولی آزمایش‌ها نشان می‌داد مزرعه آلوده نیست. تا آن موقع حدود سه‌هزار نفر در آلمان، به ای‌کولای آلوده شد‌ند.

شایعه آلوده بودن مواد غذایی برای اقتصاد کشورها ضرر دارد و ممکن است تامدت‌ها باعث فروش نرفتن مواد غذایی شود. در کشورهای توسعه‌یافته غربی هر خبری درباره سلامتی مواد غذایی می‌تواند باعث ترس زیادی شود. وزیر کشاورزی اسپانیا گفته است که وجهه اسپانیا خدشه‌دار شده و تولیدکنندگان اسپانیایی ضرر دیده‌اند؛ بنابراین علیه کشورهایی که محصولات اسپانیا را بدنام کرده‌اند، شکایت خواهد کرد.

http://hamshahrionline.ir/details/138977

روزنامه همشهری 8 تیر 1390 ضمیمه دوچرخه