محمد سرابی

www.msarabi.com

 
آمریکا توضیح بدهد! - بن لادن
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۱۱:۳۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳٩٠
 
عمر بن لادن:

آمریکا توضیح بدهد!

کودک و نوجوان > جهان- محمد سرابی:
اسامه بن‌لادن کشته شده ولی هنوز مشخص نشده است که دقیقاً چند فرزند دارد و کدام‌یک از بچه‌هایش ممکن است به او شبیه‌تر باشند.

اسامه بن‌لادن اهل عربستان و از خانواده‌های بسیار ثروتمند آن بود که به همراه خانواده‌اش به اروپا و کشورهای دیگر سفر می‌کرد، ولی در اصل ساکن عربستان بود. اسامه از جوانی مشغول عملیات جنگی شد و ابتدا گروهی را علیه شوروی که به افغانستان حمله کرده بود، جمع کرد و از امریکایی‌ها برای این کار کمک گرفت. بعد از فروپاشی شوروی، بن‌لادن با امریکایی‌ها دشمن شد و با ایجاد گروه القاعده شروع به جنگیدن با آنها کرد. اوج این جنگ حمله به ساختمان‌های تجارت جهانی در 10 سال قبل بود که بهانه حمله امریکا به افغانستان و بعد عراق شد.

بن‌لادن که سال‌ها در نقاط مختلف مشغول تدارک عملیات تروریستی بود، در این 10 سال تحت تعقیب امریکا قرار داشت و به علت زندگی مخفیانه، مشخص نبود که چند بار ازدواج کرده و چند فرزند دارد. تعدادی از فرزندان او شناخته‌شده هستند، مانند عمر بن‌لادن که با پدرش موافق نبود و از عملیات‌های تروریستی انتقاد می‌کرد. بن‌لادن حداقل شش بار ازدواج کرده‌بود و عمر، عبدالله، علی، عبدالرحمن، محمد، خالد، حمزه، سعد، علی و عثمان از فرزندان شناخته‌شده او هستند. عمر بن‌لادن که معروف‌ترین آنهاست، به سبک غربی زندگی می‌کند و با یک زن انگلیسی ازدواج کرده است.

برادران و دیگر اعضای خانواده پدری بن‌لادن نیز مشغول فعالیت‌های اقتصادی هستند و چون نمی‌خواستند به همکاری با او متهم شوند، سعی می‌کردند خودشان را از اسامه دور نگه دارند. بن‌لادن تلاشی برای جذب فرزندانش به گروه القاعده نمی‌کرد و با آنها تماس نمی‌گرفت. او هیچ وقت رویارو با امریکایی‌ها نجنگید و همیشه از جوان‌ها و نوجوان‌ها برای انجام عملیات انتحاری استفاده می‌کرد. نمایندگان بن‌لادن این نوجوان‌ها را طوری تربیت می‌کردند که در زمان لازم با بستن بمب به خودشان و کشیدن ضامن آن‌ در مکان‌های شلوغ، انفجارهای بزرگی به راه بیندازند.

بن لادن سال‌ها در محلی که هیچ‌کس انتظار نداشت، یعنی یک منطقه شهری در پاکستان زندگی می‌کرد و سرانجام با حمله سربازان امریکایی کشته شد. البته بحث‌ها و سؤال‌های زیادی در مورد چگونگی انجام این عملیات وجود دارد و عمر بن‌لادن از دولت امریکا درباره نحوه کشتن پدرش توضیح خواسته است.

http://www.hamshahrionline.ir/details/135371

روزنامه همشهری 29 اردیبهشت 1390 ضمیمه دوچرخه

 


 
 
بازی تمام نشده است - بن لادن
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

بازی تمام نشده است

جهان > آمریکای‌شمالی- محمد سرابی:
رئیس جمهور امریکا گفت اگر باز هم افرادی مثل بن لادن را پیدا کنند، دستور کشتن آنها را می‌دهد.

دستورحمله و کشتن بن لادن مستقیماً از کاخ سفید صادر شده بود و اوباما ومعاونانش به مدت 40 دقیقه با ارتباط صوتی و تصویری این عملیات را دنبال می‌کردند.درست مانند کسانی که مشغول انجام یک بازی ویدئویی جنگی هستند.بعد از بازی برنده‌ها جشن می‌گیرند و احساس پیروزی می‌کنند. اما کشتن بن لادن چندفرق مهم با بازی‌های ویدئویی داشت.

بهانه دولت امریکا برای لشگرکشی به خاورمیانه فعالیت القاعده و بن لادن بود که 10 سال طول کشید. القاعده از دسته‌ها وگروه‌های زیادی تشکیل شده است که یا در این سازمان عضوند یا این‌که به آن وابستگی دارند.این گروه‌ها در کشورهایی مانند یمن، عربستان و سومالی پراکنده‌اند و از تمام منطقه خاورمیانه نیرو جذب می‌کنند.

نیروهای جذب شده معمولاً پسر های جوان یا نوجوانی هستند که برای انجام عملیات‌های انتحاری تربیت می‌شوند و در مدارس مخصوص یا اردوگاه‌هایی در افغانستان،پاکستان یا عراق آموزش می بینند.درست است که بن لادن فرمانده بزرگ این گروه‌ها بود و همه او را قبول داشتند، ولی با کشته شدنش هرکدام از این گروه‌ها به فعالیت خود ادامه می دهند و جانشین‌های بن‌لادن سرپرستی عملیات‌ها را به عهده می‌گیرند.

این سازماندهی طوری انجام شده است که نمی‌شود با کشتن فرمانده یک گروه آن را از بین برد و هر دسته برای خودش برنامه کاری دارد.همین الان امریکایی‌ها به دنبال پیدا کردن جانشین‌های بن لادن هستند که در کشورهای خودشان طرفدارها و حامیانی دارند.شاید به همین دلیل امریکایی‌ها بدون این‌که به پاکستانی‌ها خبر بدهند به خانه بن لادن حمله کردند.

بازی ویدئویی با پیداکردن و کشتن دشمن اصلی تمام می‌شود، ولی بازی‌ای که اوباما انجام داد تمام نشده است.مخصوصاً که او می‌خواهد در سال بعد دوباره رئیس جمهور شود.

http://hamshahrionline.ir/details/136703

روزنامه همشهری 12 خرداد 1390 ضمیمه دوچرخه


 
 
خواننده و سیاستمدار - هائیتی
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

خواننده و سیاستمدار

محمد سرابی:
کشور هائیتی را از زلزله سال 2010 به خاطر دارید. برخلاف ژاپن و با وجود این‌که خسارت‌های زلزله این کشور کمتر از ژاپن بود، هنوز نتوانسته است مشکلات بعد از زلزله را کنترل کند.

ولی کسی که به خاطر کمک به زلزله‌زده‌ها شهرت زیادی به دست آورد الان رئیس‌جمهور شده است.

او یک خواننده است.گاهی اوقات پیش می‌آید که هنرمندان یا ورزشکاران وارد فعالیت‌های سیاسی می‌شوند. معمولاً این کار به صورت طرفداری از یک حزب یا نامزد انتخاباتی است یا به صورت اعلام نظر درباره اتفاقات مهم روز.

گاهی وقت‌ها هم هنرمندان در فعالیت‌های بشردوستانه شرکت می‌کنند و به دیدن مناطق جنگ‌زده و اردوگاه‌های آوارگان می‌روند. شهرت آنها باعث می‌شود مردم به این موضوع‌ها توجه کنند و باعث جمع‌آوری کمک‌های بشردوستانه می‌شود. شهرت این سفیرهای حسن نیت حتی می‌تواند بر تصمیم‌های سیاسی هم تا حدی تأثیر بگذارد؛ ولی معمولاً یک هنرمند یا ورزشکار خودش سمتی رسمی به عهده نمی‌گیرد.

در کشورهای توسعه‌یافته معمولاً کسی که به رتبه‌های بالای سیاسی می‌رسد از دوران تحصیل در دانشگاه وارد احزاب یا گروه‌ها می‌شود و قسمت زیادی از وقتش را در آن صرف می‌کند. این افراد از همین مسیر رشد می‌کنند و به تدریج رتبه‌های بالاتری به دست می‌آورند. تحصیلات آنها حقوق، اقتصاد، روابط بین‌الملل یا رشته‌های دانشگاهی مشابه است و وقتی نماینده مجلس، فرماندار، وزیر یا رئیس حزب شوند، برای رسیدن به ریاست جمهوری یا نخست‌وزیری تلاش می‌کنند.

بنابراین قبل از ورود به این سمت تجربه کافی دارند. رئیس‌جمهور شدن هنرمندان یا ورزشکاران که بیشتر عمر خود را به کار دیگری پرداخته‌اند خیلی نادر است. معروف‌ترین آنها «رونالد ریگان» رئیس‌جمهور امریکاست که بازیگر نقش چندم در تعدادی فیلم سینمایی بود یا «واسلاو هاول»، رئیس‌جمهور چک که نمایش‌نامه‌نویس بود.

اما وقتی یک خواننده که هیچ سابقه سیاسی ندارد رئیس‌جمهور می‌شود، کشورهای دیگر دنیا منتظر می‌شوند تا نتیجه کار او را ببینند. «میشل مارتلی» در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری هائیتی با اکثریت آرا برنده شد و طرفدارانش در خیابان‌های «پورت او پرنس»، مرکز هائیتی جشن گرفتند.

http://hamshahrionline.ir/details/133508

روزنامه همشهری 8 اردیبهشت 1390 ضمیمه دوچرخه


 
 
قرارگاه زیرزمینی - ساحل عاج
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

قرارگاه زیرزمینی

محمد سرابی:
رئیس‌جمهور قبلی ساحل عاج در قصر زیرزمینی‌اش مخفی شده بود و حاضر نبود بیرون بیاید.

نیروهای رئیس‌جمهور‌ جدید که در انتخابات برنده شد، آن جا را محاصره کردند و بین آنها و محافظان قصر درگیری راه افتاد. بالاخره فیلمی منتشر شد که نشان می‌داد «لوران گاباگبو» دستگیر شده است.

ساحل عاج یکی از مستعمره‌های سابق فرانسه در افریقا است که در سال 1960 مستقل شد، ولی هنوز هم سخت زیر نفوذ فرانسه است. زبان رسمی این کشور فرانسوی است و تعداد زیادی از اتباع فرانسه و نظامیان آن هم در ساحل عاج مستقرند. این کشور یکی از مناطق تجاری غرب افریقا است و هنوز هم از این نظر اهمیت دارد. مهم‌ترین محصولات آن شامل فرآورده‌های کشاورزی مانند کاکائو است.

در سال 1999 درگیری‌های قومی شروع شد و قسمت شمال کشور به دست شبه‌نظامی‌ها افتاد. دولت و مخالفان چند بار مذاکره کردند ولی جنگ ادامه پیدا کرد. حالا هم که جنگ با آتش‌بس تمام شده، انتخابات به مشکل خورده است. کاخ گاباگبو یک قسمت روزمینی داشت که جلسه‌های رسمی و ملاقات‌ها در آن انجام می‌شد در زیر آن ساختمان بزرگی ساخته شده بود که با یک تونل به اقامتگاه سفیر فرانسه ارتباط داشت تا در صورت کودتا، رئیس‌جمهور‌ بتواند فوراً به فرانسه پناهنده شود. البته گاباگبو از این راه استفاده نکرد؛ چون فرانسوی‌ها و بقیه کشورهای خارجی رقیب برنده او را رئیس‌جمهور می‌دانستند و هیچ کدام حاضر نشدند به او پناه دهند. فرانسه تهدید کرده بود که برای حفاظت از جان اتباع فرانسوی می‌خواهد در ساحل عاج عملیات نظامی انجام دهد. وقی درگیری‌ها شروع شد، برای مدتی طولانی آب و برق در شهر «آبیجان»، پایتخت ساحل عاج قطع بود. اقامتگاه زیرزمینی و تونل فرار هم فایده‌ای نداشت وگاباگبو بالاخره تسلیم شد.

http://www.hamshahrionline.ir/details/132861

روزنامه همشهری اول اردیبهشت 1390ضمیمه دوچرخه