محمد سرابی

www.msarabi.com

 
زلزله، سونامی، انفجار اتمی - ژاپن
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٥ فروردین ۱۳٩٠
 

زلزله، سونامی، انفجار اتمی

حادثه > خارجی- محمد سرابی:
زلزله به تنهایی برای خراب کردن چند شهر ژاپن کافی بود ولی آسیب دیدن نیروگاه‌های اتمی دارد تبدیل به یک فاجعه زیستی ـ انسانی می‌شود

 بعد از زلزله هیچ گزارش تأیید شده‌ای از آشوب و بی‌نظمی در بین مردم ژاپن نرسید، ولی خطر آلودگی هسته‌ای زلزله‌زده‌ها را تهدید می‌کند.

نیروگاه‌های هسته‌ای به سادگی منفجر نمی‌شوند؛ زیرا اقدامات ایمنی زیادی در آنها به کار گرفته شده است. در قلب هر نیروگاه هسته‌ای (رآکتور) محفظه‌ای قرار دارد که در آن سوخت هسته‌ای حرارت ایجاد می‌کند. مهم‌ترین کار، کنترل همین حرارت است. اگر واکنش هسته‌ای خیلی کند شود مرکز رآکتور سرد می‌شود و نیروگاه از کار می‌افتد. اگر هم واکنش‌های هسته‌ای بیش از حد انجام شود، حرارت فوق‌العاده زیاد و همه چیز ذوب می‌شود.

 بمب‌های اتمی به همین شیوه می‌توانند گرمای شدید تولید کنند. کنترل واکنش‌ها با فرستادن میله‌های کربنی به درون سوخت هسته‌ای انجام می‌شود؛ ولی اگر مرکز رآکتور داغ شد، باید از هر شیوه‌ای برای سرد کردن آن استفاده کرد وگرنه رآکتور منفجر و منطقه بزرگی آلوده می‌شود. وقتی زلزله آمد، رآکتورهای شهر فوکوشیما به طور خودکارخاموش شدند؛ ولی بعضی از آنها داغ بودند و مهندسان می‌خواستند آنها را با فرستادن میله‌های کربنی کم‌کم سرد کنند؛ اما این کار نیاز به زمان زیادی داشت. برق سراسری قطع شده بود و برق تولیدی خود نیروگاه هم دیگر وجود نداشت.

بنابراین از ژنراتورهای گازوئیلی کمک گرفتند؛ اما موج سونامی که بعد از زلزله آمد، تأسیسات نیروگاه را از کار انداخت. کارکنان آب ذخیره‌شده در مخزن را وارد رآکتور کردند تا سرد شود؛ ولی آب به سرعت تبدیل به بخار شد. بعد از آب دریا کمک گرفتند؛ اما بخار یا آب داغی که ایجاد می‌شود به دلیل تماس با مواد فعال هسته‌ای خطرناک است و نباید آن را در محیط باز رها کرد. این بخارداغ به دلیل داشتن گاز هیدروژن قابل انفجار است و آن را ذخیره هم نمی‌توان کرد.

الان خبرهای گوناگونی از ژاپن می‌رسد و مقام‌های ژاپنی می‌گویند با وجود نشت مقداری از مواد آلوده، نیروگاه تحت کنترل است؛ اما ماهی‌گیری در دریا ممنوع است و مناطق مسکونی اطراف تخلیه شده‌اند.

بزرگ‌ترین انفجار نیروگاه‌های اتمی در سال 1984 در شوروی اتفاق افتاد و اشتباه کارکنان باعث شد قسمتی از نیروگاه معروف چرنوبیل منفجر شود. حدود 5 میلیون نفر قربانی شدند. دولت شوروی اخبار مربوط به خسارت‌ها و تلفات این حادثه را کاملاً پخش نکرد؛ ولی هنوز هم مناطق اطراف این نیروگاه آلوده هستند.

http://hamshahrionline.ir/details/132166

روزنامه همشهری 25 فروردین 1390


 
 
این همه آدم - هند
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٥ فروردین ۱۳٩٠
 

این همه آدم

جهان > آسیا- محمد سرابی:
در مدت 10سال،180 میلیون نفر در هند به دنیا آمدند و الان جمعیت آن از یک میلیارد و 200 میلیون نفر بیشتر شده است.

یعنی بیشتر از همه مردم کشورهای پرجمعیت امریکا، اندونزی، برزیل، پاکستان و بنگلادش. می‌بینید که حتی شمردن این همه آدم هم مشکل است؛ مخصوصاً وقتی که عده زیادی ازآنها بی‌سواد باشند یا به صورت بی‌خانمان از جایی به جای دیگر بروند.

سرشماری در هند هر 10 سال یک بار انجام می‌شود و هزینه زیادی هم دارد. حدود دو و نیم میلیون نفر نیروی انسانی باید در در 7000‌ شهر و 600‌ هزار روستا این کار را انجام دهند. امسال دولت هند می‌خواهد از فناوری‌های جدید مثل ثبت مشخصات دقیق جسمی افراد (روش‌های بیومتریک) استفاده کند و اطلاعات هر فرد بالای 15 سال را نگهداری کند.

جمعیت، مشکل قدیمی هند است. این کشور از گذشته دور به علت موقعیت جغرافیایی و داشتن خاک حاصل‌خیز و منابع آبی، محل مناسبی برای زندگی انسان بوده و به همین دلیل تمدن‌های بسیار قدیمی در آن به وجود آمده‌اند. درگذشته میزان تولد نوزادان زیاد بود ولی بیماری‌های فراوان هم مرگ و میر را زیاد کرده بود. از وقتی که با دانش جدید این بیماری‌ها درمان می‌شوند، جمعیت سخت افزایش یافته است.

تقریباً تمام سطح کشور هند مسکونی است وگروه‌های قومی زیادی در آن زندگی می‌کنند که آداب و رسوم، دین و حتی زبان‌های متفاوتی دارند؛ با وجود این، به نسبت تفاوت‌هایی که با هم دارند معمولاً جنگ داخلی یا درگیری شدیدی در آن اتفاق نمی‌افتد. هند در گذشته نظام پادشاهی داشت و از قرن هجدهم تا سال 1947 مستعمره انگلستان بود. الان نظام حکومتی آن جمهوری است و نخست‌وزیر و مجلس دارد.

http://hamshahrionline.ir/details/132174

روزنامه همشهری بیست و پنجم فروردین 1390 ضمیمه دوچرخه