محمد سرابی

www.msarabi.com

 
بنزین و آتش - حمله به کاروان‌های تدارکاتی ناتو
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ٤:٤٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٩
 

بنزین و آتش

محمد سرابی:
طالبان پاکستان راه جدیدی برای جنگیدن با نیروهای ناتو پیدا کرده‌اند: حمله به کاروان‌های انتقال سوخت که بنزین را از پاکستان به افغانستان می‌برند.

آنها به کاروان تانکرهایی که روانه اردوگاه‌های ناتو در افغانستان می‌شوند حمله می‌کنند و مخازن را آتش می‌زنند. در این بین تعدادی از مردم محلی هم کشته شده‌اند.

حمله به کاروان‌های تدارکاتی ناتو از دو سال قبل شروع شد؛ اما حالا در یک حمله 20 یا 30 تانکر هم‌زمان آتش می‌گیرند.

نیروهای جوان طالبان سوار بر موتورسیکلت به تانکرها شلیک می‌کنند و بعد هم در کوهستان ناپدید می‌شوند.

ناتو گفته است نیروهای مستقر در افغانستان به خاطر این حمله‌ها با کمبود مواجه نشده‌اند، ولی مشخص است که نداشتن بنزین کافی کم‌اهمیت‌تر از نداشتن مهمات نیست. از طرف دیگر از وقتی در حمله جنگنده‌های ناتو به مرز افغانستان دو سرباز مرزبان پاکستانی کشته شدند، پاکستان برای حمل‌و‌نقل نظامی با ناتو همکاری نمی‌کند.

روزنامه همشهری ضمیمه نوجوانان دوچرخه 29 مهر 1389


 
 
ویوان نواز در پیاده رو - موسیقی خیابانی
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۱:٠۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٩
 

  آهنگ پیاده روهای پاییزی

محمد سرابی

 

مردمی که عصر ها در پیاده رو راه می روند و قدم روی برگهای خشک می گذارند در میان نسیم خنک پاییز صدای روان موسیقی را می شنوند. صدایی که از ضبط خودرویا پنجره خانه ای بیرون نمی آید بلکه از ویولن جوانی جاری می شود که در کنار دیوار ایستاده است و قطعات موسیقی کلاسیک را با آرامش می نوازد.این صدایی است که رهگذران را برای چند لحظه متوقف می کند و بعضی می ایستند تا در میان های و هوی سنگین شهر دمی به آهنگ ویولن گوش کنند.جوان خودش را «دامون صدای خیابان» و ویولنش را«ملودی»معرفی می کند.انگشتهای دستهایش از گرفتن دسته و کشیدن آرشه بر روی سیمها پینه بسته و شکل گرفته اند

 

-چی می زنی؟

=قطعات باخ، موتسارت،بتهوون.

-چند وقت است؟

 


 
 
شغل مامان
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ٤:٥۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٩
 

شغل مامان

 محمد سرابی:
لیسیا رونزولی، نماینده ایتالیایی پارلمان اروپا، در جلسه شهر استراسبورگ کودکش را با خود برد.

ویتوریا، دختر دوماهه او احتمالاً جوان‌ترین کسی است که به پارلمان اروپا راه پیدا کرده است.

سال قبل هم هانا داهل، نماینده دانمارکی، کودک سه‌ماهه‌اش را به جلسه برده بود.

این اقدامات نمادین برای اثبات توانایی زنان در شغل‌های مهم است. حتی در اروپا هم بحث‌هایی در مورد کار زنان در خارج از خانه یا فقط خانه‌داری وجود دارد.


 
 
امریکادر تعقیب الاولاکی
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ٤:٤۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٩
 

امریکادر تعقیب الاولاکی!

 محمد سرابی:
یک جوان امریکایی می‌تواند پزشک یا ورزشکار یا کارمند بانک شود، اما عجیب است که مسیر متفاوتی را دنبال کند و رهبر یک گروه مذهبی افراطی در یمن شود تا جایی که او را با بن‌لادن مقایسه کنند.

انور الاولاکی، متولد لاس کروسس در ایالت نیومکزیکو است. والدین او سال‌ها قبل ساکن امریکا بودند و انور در امریکا و در کنار دیگر بچه‌های امریکایی درس خواند و بزرگ شد. او در دانشگاه کلرادو به تحصیل در رشته مهندسی پرداخت و می‌توانست در امریکا مانند دیگر هم‌کلاسی‌هایش زندگی کند، ولی کسی نمی‌داند چه اتفاقی افتاد که انور به یمن و به میان گروه‌های مسلح وابسته به القاعده رفت و در این گروه‌ها به درجه‌های بالا رسید. اسم او زمانی مطرح شد که مقامات امنیتی امریکا ادعا کردند انور الاولاکی با دو حادثه تروریستی ارتباط دارد.
اولین ماجرا به «نضال حسن»، یک پزشک ارتش امریکا مربوط می‌شد که در سال 2009 در پایگاه ارتشی «فورت هود» تگزاس با مسلسل به نظامیان هم‌قطارش حمله کرد، 13 نفر را کشت و 30 نفر را زخمی کرد. نضال حسن فلسطینی‌تبار بود و والدینش از خاورمیانه به امریکا رفته بودند. او به وسیله ای‌میل با انور الاولاکی تماس می‌گرفت. دومین حادثه در شب کریسمس سال 2009 در هواپیمایی که از اروپا به امریکا می‌رفت، روی داد. یک جوان نیجریه‌ای به نام «عمر فروغ عبدالمطلب» مواد شیمیایی خطرناکی را که با خود آورده بود با هم مخلوط کرد تا هواپیما را منفجر کند، ولی مواد درست عمل نکردند و او دستگیر شد. این پسر مدتی در یمن بود و گفته می‌شود انور الاولاکی او را به عملیات تروریستی تشویق کرده است.

این دو اتهام باعث شد که امریکا الاولاکی را مانند بن‌لادن تعقیب کند و قصد کشتن او را داشته باشد، ولی تفاوت او با بن‌لادن در این‌جاست که الاولاکی هنوز تبعه امریکا محسوب می‌شود. پدرش و تعدادی از گروه‌های اجتماعی از دادگاه فدرال امریکا خواسته‌اند که جلوی کشته شدن او توسط دولت امریکا را بگیرد. دولت امریکا ادعا می‌کند او یک تروریست است و اگر می‌خواهد از قوانین مربوط به شهروندان استفاده کند، باید خودش را تسلیم کند. با وجود این‌که انور الاولاکی جوان است، طرفداران زیادی در نقاط مختلف جهان و از جمله در اروپا دارد که از راه اینترنت با آنها تماس برقرار می‌کند.

روزنامه همشهری ضمیمه دوچرخه 15 مهر 1389

http://hamshahrionline.ir/details/117666


 
 
بین دو دشمن - کشمیر
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ٤:٥٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۸ مهر ۱۳۸٩
 

بین دو دشمن

محمد سرابی:
از ابتدای تابستان اعتراضات جوانان کشمیری به دولت هند شروع شد، ولی این روزها اعتراض‌ها شدیدتر شد و کار به تیراندازی مستقیم و اعلام حکومت نظامی رسید.

در طول سه ماه ناآرامی حدود 100 نفر در این منطقه کشته شدند. کشمیر درست در شمال هند قرار دارد و دو طرف دیگر مرزهای آن با چین و پاکستان است. فقط چین در مورد این منطقه ادعایی ندارد و هند و پاکستان هر دو مدعی حکومت بر تمام کشمیر هستند. بنا به قراردادهای بین‌المللی دو‌سوم منطقه «جامو و کشمیر» در اختیار هند و بقیه دست پاکستان است اما بعضی از اهالی این منطقه می‌خواهند کشور مستقلی را درست کنند.

مسائل مذهبی هم در کشمیر مهم است، زیرا مسلمان‌ها در منطقه زیر نظر هند زندگی می‌کنند و اتفاقات این چند ماه هم در این منطقه رخ داد. ماجرا با تظاهرات مردمی شروع شد که با نیروهای نظامی هند سرکوب شده بود. ارتش هند اعلام کرد که تظاهرکنندگان خشونت را با سنگ‌پرانی شروع کردند، ولی «علیشاه گیلانی»، از شخصیت‌های مسلمان منطقه که تمایل به استقلال کشمیر دارد، ادعا می‌کند که تظاهرات آرام بوده و هند به دنبال ایجاد درگیری است.

برای مدتی طولانی مقررات منع رفت و آمد در «سرینگر»، مرکز کشمیر برقرار شده بود و نیروهای نظامی هند به کسانی که این قوانین را رعایت نمی‌کردند تیراندازی می‌کردند. با وجود این که معمولاً درگیری‌های کشمیر به سرعت به هر دو کشور هند و پاکستان ارتباط پیدا می‌کند، این بار پاکستان موضع خاصی نگرفته است.

کشمیر زیباترین مناظر طبیعی را در بین کشورهای اطراف دارد.

http://hamshahrionline.ir/details/117517

روزنامه همشهری ضمیمه دوچرخه 8 مهر 1389