محمد سرابی

www.msarabi.com

 
روزه
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ امرداد ۱۳۸٩
 

 

توفیق روزه را باید داشت

توفیق روزه را باید داشت
اجتماع - آیین‌ها  - محمد سرابی:
مسلما این سال‌ها نخستین باری نیست که ماه مبارک رمضان با فصل تابستان مصادف می‌شود.


پیش از این در حدود 30سال قبل و 30سال قبل از آن و 30سال‌های قبل‌تر دیگر هم ماه مبارک رمضان در فصل تابستان قرار می‌گرفت یا به اصطلاح عامیانه به تابستان می‌افتاد. در دوره تابستانی قبلی کولر گازی نبود و در دوره پیش از آن اصلا کولری در خانه‌های مردم عادی پیدا نمی‌شد. پس مردم چگونه تشنگی روزهای گرم و گرسنگی روزهای بلند این فصل را تاب می‌آوردند؟
روزه گرفتن در زمره مناسک قرار می‌گیرد؛ عبادت- ریاضتی که با خودداری از نخستین نیاز انسانی تعریف می‌‌شود. در برخی از ادیان آسیایی مانند فرقه‌هایی در هند و تبت، ریاضت سخت به‌صورت جزء اصلی مذهب در آمده است.

اما در سوی دیگر، خودداری از خوردن و آشامیدن در ادیان ابراهیمی معنایی عمیق پیدا کرد و در هر دین به‌صورت عبادتی خاص درآمد.


 
 
مبارزان نوجوان همسایه‌ها را به جنگ می‌کشانند - کلمبیا
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۸:٠٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۱ امرداد ۱۳۸٩
 

روابط کلمبیا و ونزوئلا به خاطر فعالیت یک گروه شبه‌نظامی دچار تنش‌ شده است. مدتی قبل رئیس‌جمهور کلمبیا ادعا کرد اعضای گروه فارک در ونزوئلا و تحت حمایت دولت آن هستند.

گروه فارک از دشمنان دولت کلمبیا است و پایگاه‌‌هایی در نقاط جنگلی و مرزی این کشور ساخته است. فارک با 45سال سابقه، از قدیمی‌ترین گروه‌های مسلح فعال در جهان است. اعضای آن بیشتر جوان و نوجوان‌اند و از خانواده‌ها‌ی کشاورزان فقیر. پسرها و دخترها از نوجوانی جذب این گروه می‌شوند و در اردوگاه‌ها زندگی می‌کنند. فارک با حمله به نیروهای دولتی و پادگان‌ها، بمب‌گذاری در نقاط حساس و ربودن شخصیت‌های مهم کشور یا خارجی‌ها، با دولت کلمبیا مبارزه می‌کند. فارک در ابتدا شاخه نظامی حزب کمونیست کلمبیا بود، ولی از آن جدا شد و الان هزینه‌های جنگ را از تجارت مواد مخدر تأمین می‌کند.


 
 
بحران در میان نوجوانان مهاجر - فرانسه
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۸:٠٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٧ امرداد ۱۳۸٩
 

جهان  - آشوب‌هایی که با کشته شدن یک جوان در فرانسه شروع شده بود چند روز ادامه داشت و برخورد پلیس شدت آنها را بیشتر کرد.

«کریم بودود»، جوان 27 ساله که مشکوک به سرقت و درگیری بود، براثر تیراندازی پلیس شهر «گرونوبل» کشته شد و از همان زمان این شهر پر از درگیری بین مردم معترض و پلیس شده است.

پلیس ضد شورش فرانسه