محمد سرابی

www.msarabi.com

 
جاسوس‌بازی - آنا چاپمن
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۸:٤٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٤ تیر ۱۳۸٩
 

 جهان  - محمد سرابی:
آخر هفته قبل ، روزی که احتمالاً شماره قبل دوچرخه به دست شما رسیده بود، روسیه و امریکا تعدادی متهم به جاسوسی را با یکدیگر مبادله کردند تا یک حلقه از ماجراهای جاسوس‌بازی به پایان برسد.

حدود دو هفته پیش ، وزارت دادگستری امریکا از دستگیری 11 نفر به اتهام جاسوسی برای روسیه خبر داد. 10 نفر در خاک امریکا و یک نفر به نام«کریستوفر متسوس»در قبرس بازداشت شدند. متسوس، اصلی‌ترین فرد گروه 11 نفره، زمانی که دوستانش در خاک امریکا گیر افتادند خودش را به قبرس رسانده بود. او بعد از این که قاضی دادگاه قبرس حکم آزادی موقتش را صادر کرد، از دادگاه خارج شد و گریخت.

Anna Chapman

محمد سرابی

 mohammad sarabi


 
 
8 تایی‌ها و20‌تایی‌ها - گروه هشت
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۸:۳٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٧ تیر ۱۳۸٩
 

 محمد سرابی:
با وجود جلسه‌های طولانی و سروصدای معترضان، بعضی از سران کشورهای گروه 8 و گروه 20 مانند آلمان و امریکا، تماشای بازی فوتبال تیم کشورشان در جام‌جهانی را از دست ندادند.

مشکلات اقتصادی که این سیاستمداران باید درباره آن صحبت می‌کردند، زیاد بود؛ ولی  جام‌جهانی هم کم‌اهمیت نیست. امسال اجلاس گروه 8 و گروه 20 پشت سر هم در کانادا برگزار شده است. «گروه 8» خلاصه «گروه 8 کشور صنعتی جهان» است. در سال 1975 و زمانی که با بالا رفتن قیمت نفت مشکلات مالی زیادی برای کشورهای سرمایه‌داری به وجود آمده بود، سران فرانسه و آلمان‌غربی از انگلیس، ایتالیا، ژاپن و امریکا دعوت کردند در کنفرانسی این مشکلات را بررسی کنند. از همان‌جا «گروه 6» تشکیل شد.


 
 
دریا سیاه شد - لکه نفتی خلیج مکزیک
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۳:٥٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٧ تیر ۱۳۸٩
 

دریا سیاه شد

محمد سرابی:
لکه نفتی خلیج مکزیک در طول این هشت هفته دو چیز را به شدت به خطر انداخته است: محیط‌زیست دریایی و ساحلی منطقه و اعتبار شرکت نفتی بریتیش پترولیوم.

بریتیش پترولیوم ، شل، شورون، اکسان موبیل و توتال پنج شرکت بزرگ و ثروتمند نفتی جهان هستند. بریتیش پترولیوم در سال 1909 و بعد از شروع استخراج نفت ایران تأسیس شد که در آن زمان شرکت نفت ایران و انگلیس نام داشت. 60 سال قبل نفت ایران ملی شد و از آن موقع نام این شرکت به نفت انگلیس (بریتیش پترولیوم) تغییر کرد. از آن سال‌ها تا به حال این شرکت و شریک‌هایش در تمام جهان مشغول کار استخراج و تجارت نفت هستند.

بعد از انفجار و غرق شدن سکوهای حفاری خلیج مکزیک در روز 31 فروردین، لوله‌ای که نفت را از چاه به سکوی سطح دریا می‌آورد شکست و نفت خام در عمق 1500 متری به درون آب دریا فوران کرد. اول مقدار فوران نفت روزانه چند هزار بشکه تخمین زده می‌شد، ولی وقتی لکه نفتی بزرگ و بزرگ‌تر شد. این مقدار به 26 هزار و حتی 60 هزار و بیشتر هم رسید. هنوز هم دقیقاً مشخص نیست هر روز چه‌قدر نفت وارد آب دریا می‌شود. از طرف دیگر در این حادثه 11 کارگر سکوها ناپدید شدند که هنوز  هیچ اثری از آنها به دست نیامده است.

متخصصان بریتیش پترولیوم اول سعی کردند با فرستادن یک ربات زیردریایی و بستن شیرهایی که روی لوله قرار دارد جریان نفت را قطع کنند یا با تزریق مواد خاصی به درون لوله باعث بند آمدن مسیر نفت شوند، ولی این کارها موفقیت‌آمیز نبود. بعد از آن به وسیله کشتی‌های پاک‌کننده شروع به جمع‌آوری نفت از سطح دریا کردند. ولی لکه باز هم بزرگ‌تر شد.

تا حالا روش‌های دیگری هم آزمایش شده است؛ مثلاً نصب یک قیف روی محل نشست و هدایت نفت به سوی مخزن کشتی‌ها یا آتش زدن قسمت‌های جدا شده از لکه‌ اصلی. روش دیگر هم این است که با پاشیدن مواد شیمیایی لکه نفتی را به ذره‌های بسیار کوچک تقسیم کنند تا پراکنده و محو شوند. اما این روش تا به حال برای لکه‌های کوچک‌تری که از منبع نفتکش‌ها نشت کرده بود انجام می‌شد نه برای جریان مستقیم نفت از چاه.

مواد لکه نفتی بعد از آلوده کردن اقیانوس به ساحل ایالت لوئیزیانا هم رسیده و در بیشتر از 100 کیلومتر آن پخش شده است. ماهی‌ها، پرنده‌ها و تمام موجودات زنده‌ای که درون اقیانوس زندگی می‌کنند یا به آن وابسته هستند به شدت آسیب دیده‌اند و گروه‌های مردمی طرفدار محیط‌زیست در حال کمک‌رسانی به آنها هستند. تعدادی از ماهی‌گیران، صیادان میگو و صدف، صاحبان رستوران‌ها و فروشندگان غذاهای دریایی هم از بریتیش پترولیوم و شرکای آن شکایت کرده‌اند. طبق قانون، این شرکت مسئول جبران تمام خسارت‌هاست و ارزش سهام بریتیش پترولیوم در 10 روز بعد از حادثه حدود 20 درصد کم شد.

در سایت اینترنتی این شرکت صفحه مستقلی به اخبار لکه نفتی و کارهای انجام شده در‌باره آن  اختصاص دارد. به نظر نمی‌آید به این زودی‌ها مشکل نشت نفت کنترل شود.  صرف نظراز ضرر مالی، آسیب وارد شده به محیط‌زیست هم به سادگی قابل جبران نیست.

 

روزنامه همشهری ضمیمه دوچرخه 3 تیر 1389


 
 
دریا سیاه شد
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۸:۱٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ تیر ۱۳۸٩
 

محیط زیست > آلودگی  - محمد سرابی:
لکه نفتی خلیج مکزیک در طول این هشت هفته دو چیز را به شدت به خطر انداخته است: محیط‌زیست دریایی و ساحلی منطقه و اعتبار شرکت نفتی بریتیش پترولیوم.

بریتیش پترولیوم ، شل، شورون، اکسان موبیل و توتال پنج شرکت بزرگ و ثروتمند نفتی جهان هستند. بریتیش پترولیوم در سال 1909 و بعد از شروع استخراج نفت ایران تأسیس شد که در آن زمان شرکت نفت ایران و انگلیس نام داشت. 60 سال قبل نفت ایران ملی شد و از آن موقع نام این شرکت به نفت انگلیس (بریتیش پترولیوم) تغییر کرد. از آن سال‌ها تا به حال این شرکت و شریک‌هایش در تمام جهان مشغول کار استخراج و تجارت نفت هستند.

 


 
 
محاصره را تمام کنید - غزه
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۸:٢٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٩
 

محمد سرابی:
بعد از یک ماه که از حادثه حمله به کشتی‌های کمک‌رسان به غزه می‌گذرد، دولت فلسطین اشغالی کمی از محدودیت‌های سه سال محاصره نوار غزه را لغو کرده است و اجناس بیشتری به دست مردم غزه می‌رسد.

ولی این باعث نشد که جرم رژیم اشغالگر فلسطین فراموش شود. مخصوصاً که رژیم صهیونیستی هنوز اجازه تحقیقات بین‌المللی درباره آن حمله را نداده است. نوار غزه تکه زمینی بین مصر، فلسطین اشغالی و دریای مدیترانه است که 360 کیلومتر مربع مساحت و یک میلیون و 400 هزار نفر جمعیت دارد. این منطقه در جنگ 6 روزه 1967 میلادی به تصرف رژیم صهیونیستی درآمد و تا سال 2005 در اشغال آن بود.


 
 
تابستان پرماجرا - ترورهای تابستان 1360
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ تیر ۱۳۸٩
 


تابستان پرماجرا
نگاهی به پرونده تروریسم و یادی از فاجعه هفتم تیر سال 60

نویسنده: محمد سرابی

 


    تابستان سال 60 مقطعی پرآشوب و بحرانی در تاریخ ایران است که در میان وقایع پیش و پس از خود قطعه ای سرنوشت ساز را می سازد. آن فصل گرم با بوی خون و صدای بمب و اخبار درهم ریخته سیاسی همراه بود. هر روز در گوشه ای از کشور عده ای کشته می شدند و هر ناشناسی یا فرد مشکوکی در محل کار و خیابان می توانست یک دشمن جدی باشد.
    
    تابستان سال 60 مقطعی پرآشوب و بحرانی در تاریخ ایران است که در میان وقایع پیش و پس از خود قطعه ای سرنوشت ساز را می سازد. آن فصل گرم با بوی خون و صدای بمب و اخبار درهم ریخته سیاسی همراه بود. زمانی که هر روز در گوشه ای از کشور عده ای کشته می شدند و هر ناشناسی یا فرد مشکوکی در محل کار و خیابان می توانست یک دشمن جدی باشد. گروه های مخالف مسلح با فریب جوانان و جذب آنها نقش اصلی را در دامن زدن به خشونت ها ایفا کردند و چرخه ای بزرگ از خشونت های پیوسته به راه افتاد. بررسی سریع و اجمالی وقایع این دوره نشان می دهد بسیاری از موقعیت ها و جهت گیری های بعدی تحت تاثیر حوادث این فضا قرار گرفتند.از آنجا که تفاسیر تاریخی و سیاسی متفاوتی وجود دارد و برای اینکه شبهه ای در نقل و مقایسه رخ ندهد در این نوشته تنها از عناوین روزنامه های کیهان و اطلاعات آن روزها استفاده کردیم که البته خود نیز دچار نوعی آشفتگی و سردرگمی از رگبار حوادث بودند. رخدادهای این زمان به خوبی نشان می دهد آرامش و ثبات تا چه اندازه در یک جامعه اهمیت داشته و اولویت دارد.
    
    عدم کفایت رئیس جمهور
    در آخرین روزهای خردادماه طرح عدم کفایت سیاسی بنی صدر در مجلس به تصویب رسید و او که از مدتی پیش مخفی شده بود از ریاست جمهوری برکنار شد. تابستان با تشکیل شورای موقت ریاست جمهوری، تشییع پیکر شهید چمران و حمله ایران به تانک های عراق در جاده آبادان- ماهشهر آغاز شد. همزمان درگیری هایی در گیلان، مشهد، تبریز و زنجان روی داد و گروه بزرگی از دختران مجاهد(منافق)- نزدیک به 40 نفر- در یک خانه تیمی در شیراز دستگیر شدند. روز دوم تیرماه سالن راه آهن قم در اثر بمبگذاری منفجر شد که 52 زخمی و کشته بر جای گذاشت. طی روزهای بعد چند عامل هجوم مسلحانه در شهرهای تهران، تبریز، بندرعباس و ارومیه تیرباران شده و نزدیک به 400 نفر دستگیر شدند.
    
    شروع ترورها
    در همین روزها بود که بمبگذاری در یک ضبط صوت باعث انفجار در حین سخنرانی آیت الله خامنه ای(مقام معظم رهبری) شد و ایشان که امامت جمعه تهران را بر عهده داشتند بر اثر جراحات وارده در بیمارستان بستری شدند. یک روز پس از این واقعه جلسه حزب جمهوری اسلامی با حضور بسیاری از اعضای آن تشکیل شد که بر اثر انفجاری قوی دفتر حزب کاملاً تخریب شد و بیش از 70 تن به همراه شهید بهشتی به شهادت رسیدند. دو روز پس از آن تعطیل و یک هفته عزای عمومی اعلام شد. شهید باهنر به عنوان دبیرکل حزب معرفی شد و اولین جلسه مجلس پس از این ترور در شرایطی تشکیل شد که در جای خالی 27 نماینده دسته های گل قرار داده بودند و تعداد زیادی از دیگر نمایندگان نیز روی صندلی چرخدار یا تخت بیمارستانی به جلسه آمدند.10 تیرماه و یک روز قبل از ماه مبارک رمضان گروهی که قصد انفجار مجلس را داشتند دستگیر شده و شماری از اعضای مجاهدین خلق (منافقین) در اهواز و بابل اعدام شدند. ثبت نام داوطلبان پست ریاست جمهوری که با برکناری بنی صدر خالی مانده بود هم از این روز آغاز شد. 13تیرماه دادستانی مستقر در تاکسیرانی اعلام کرد رانندگان باید در صورت مشاهده و استماع بحث های سیاسی منحرف به این مرکز اطلاع دهند. جنگ با عراق در منطقه نوسود شدت یافت و میرحسین موسوی به عنوان وزیر خارجه معرفی شد. در روزهای بعد و پس از ترور استاندار گیلان، اعدام 22 تن از محکومان دادگاه انقلاب و کشف خانه تیمی پر از اسلحه در خیابان فروردین تهران بود که عامل انفجار هفتم تیر شناسایی شد. مشخصات و عکس محمدرضا کلاهی متولد 1338 و دانشجوی سال اول برق دانشگاه علم و صنعت در روزنامه ها به چاپ رسید. ولی احتمال می رفت که او از کشور خارج شده باشد.با وجود وضعیت بحرانی داخلی حوادث خارجی نیز به اخبار این روزها راه پیدا می کردند. وقایعی چون حمله هواپیماهای اتحاد جماهیر شوروی به مبارزان افغانستان، جنگ داخلی لبنان و درگیری های السالوادور. اما آنچه بیشتر از همه انعکاس یافت ناآرامی های انگلیس بود که در اثر اعتراضات رنگین پوستان و همین طور مردم ایرلند شدت یافت. این خبر باعث شد آیت الله مشکینی در نماز جمعه 19 تیرماه قم از مبارزات مستضعفان ایرلند شمالی و رنگین پوستان انگلیس علیه استعمار انگلیس اعلام حمایت کند. روزهای بعد اخبار پرتاب کوکتل مولوتف به کتابخانه مسجدالهادی در شرق تهران و پرتاب دو بمب صوتی به کانون توحید در غرب تهران و کشف بمب در محله نیروی هوایی و آتش سوزی یک سینما در این شهر ادامه پیدا کرد و 70 دختر و پسر هوادار مجاهدین (منافقین) در شهر زنجان دستگیر شدند.روز 21 تیرماه همزمان با تیرباران دو سرمایه دار بزرگ بازار و بالاگرفتن بحث واگذاری زمین های کشاورزی و بند (ج) مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری با چهار نامزد پرورش، شیبانی، عسگراولادی و محمدعلی رجایی آغاز شد.حدود یک هفته بعد عسگراولادی حین خروج از منزل خود هدف تیراندازی قرار گرفت.
    
    ضارب که درون صندوق عقب یک خودرو پیکان پارک شده پنهان شده بود در تیراندازی متقابل محافظان عسگراولادی کشته شد. سرقت بانک ها هم در این زمان معمول بود و در روز 28 تیرماه با حمله افراد مسلح چهار میلیون تومان از بانک سپه کرج به سرقت رفت. صدام نیز به دنبال زندگی مخفیانه بنی صدر اعلام کرد آماده پذیرفتن او و هر شخصیت دیگر مخالف ایران است. انتخابات ریاست جمهوری در ابتدای مردادماه و در فضایی برگزار شد که حجت الاسلام بهشتی رئیس دادگاه انقلاب شیراز ترور شده بود و مهاباد دستخوش درگیری های محلی بود.
    
    در جریان برگزاری انتخابات برتری محمدعلی رجایی به وضوح مشاهده می شد. تا اعلام نهایی نتیجه انتخابات به بخشدار رضوانشهر، برادر همسر نماینده کرج، مسجد صاحب الزمان تهران نو و ستاد یک کمیته در سلسبیل حمله شد. دو جاسوس اسرائیل در کاشمر اعدام شدند و نماینده شرکت خودروسازی بی ام و هفت میلیون تومان جریمه شد. بلافاصله بعد از اعلام نتایج خبر رسید که بنی صدر در فرانسه از هواپیما پیاده شده است و پس از دو سال و نیم دوباره به این کشور برگشته است. همین روزها موضوع اعدام سعادتی عضو سازمان مجاهدین خلق به اتهام جاسوسی برای شوروی مطرح شد. تنها واقعه غیرسیاسی ابتدای مردادماه 60 زلزله کرمان با هفت ریشتر قدرت و نزدیک به پنج هزار کشته بود که همزمان با ترور ناکام امام جمعه این شهر روی داد. 12 تیرماه و چند روز پس از پناهنده شدن بنی صدر که ادعا می کرد در لباس نظامیان نیروی هوایی به فرانسه رفته است کاریکاتورهای او در لباس زنانه منتشر شد. بیش از 15 نفر در تهران، اصفهان و کرمانشاه ترور شدند و شهید باهنر به عنوان نخست وزیر از طرف شهید رجایی معرفی شد. همین روزها حسن آیت در محله نارمک تهران در مقابل منزل مسکونی خود ترور شد و در آن سوی کشور افراد ناشناس به حجت الاسلام حسنی امام جمعه ارومیه تیراندازی کردند. متعاقب این حوادث پیاپی بازار تهران و چند شهر دیگر در اعتراض به عدم قاطعیت دادگاه های انقلاب در مجازات اعضای گروه های مسلح و ترورکنندگان تعطیل شدند و شهربانی آمادگی خود را برای حفظ جان شخصیت ها اعلام کرد. پس از آن بیش از 40 بمبگذار در تهران و شهرستان ها تیرباران شدند و 13 عامل ترور و خرابکاری نیز در تبریز و خوی اعدام شدند که با تیرباران چهار نفر در زندان اوین و دستگیری 110 ضدانقلاب و اعدام 34 قاچاقچی و 31 عامل ترور در روزهای بعد ادامه پیدا کرد. پس از ترور حجت الاسلام عراقی در کرمانشاه و امام جمعه سنندج و حمله به خانه دادستان کل کشور هم 37 منافق اعدام شدند ولی ترورها با ترور حاکم شرع اسلام آباد و امام جماعت مسجد باب الحوائج تهران و ترور نافرجام نماینده ارامنه ادامه یافت.
    
    در کنار این حوادث روند ترمیم ساختار سیاسی پس از خروج بنی صدر در حال انجام بود و باهنر کابینه خود را معرفی کرد. در روز 8 شهریورماه جلسه ای با حضور مقامات ارشد دولت در نخست وزیری تشکیل شده بود. در اوایل جلسه کیف دستی که در اتاق قرار داشت منفجر شد و رئیس جمهور، نخست وزیر و تعداد دیگری از اعضای هیات دولت شهید و مجروح شدند. شدت انفجار به حدی بود که برخی از اجساد شناسایی نشدند و کشمیری که در روزهای آینده مشخص شد عامل اصلی بمبگذاری بوده و جلسه را چند لحظه قبل از انفجار ترک کرده است در فهرست کشته شدگان اعلام شد. مهدوی کنی اداره دولت را در دست گرفت و پرچم های هند، کوبا و سازمان ملل به جهت همدردی با انفجاری که دولت ایران را به فاصله کمی پس از انتخابات از میان برده بود به حالت نیمه افراشته درآمد.
    
    در این زمان فضای جهان نیز دستخوش درگیری های فراوان بود. اسرائیل وارد جنوب لبنان و آفریقای جنوبی وارد آنگولاشده بود. جری آدامز ایرلندی دستگیر شده بود و نمایندگان ایران در مراسم تشییع جنازه شهدا حوادث این کشور شرکت کرده و با خانواده های آنان ملاقات کردند. سفیر فرانسه پس از اینکه بنی صدر به این کشور رفت از ایران اخراج شد و نام های پاتریس لومومبای آفریقایی، بابی سندز ایرلندی، مالکوم ایکس امریکایی و جبهه پولیساروی مراکش در اخبار و تحلیل ها تکرار می شد. تنها خبر خارجی که بویی از خشونت و جنگ و کشته شدن نمی داد ازدواج پرنس چارلز شاهزاده انگلیس و دایانا بود. نیمه شهریورماه و در هفتم شهدای دولت قدوسی دادستان کل انقلاب در محل دادستانی با انفجار بمبی قوی مجروح شد و در بیمارستان به شهادت رسید. در روز 20 شهریور نیز آیت الله مدنی امام جمعه تبریز و شش تن از نمازگزاران به شهادت رسیدند. چهار روز بعد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برای دومین بار در طول دو ماه اعلام شدند و مباحث مربوط به آن به جریان افتاد. همان روز امام جماعت مسجد الرجاء شیراز و دختر 11ساله اش ترور و در پایان شهریور 81 نفر تیرباران شدند و به این صورت تابستان سال 1360 به پایان رسید.احتمالاً مرور حجم و سرعت رخ دادن وقایع خشونت بار این سه ماه هر کسی را تحت تاثیر قرار می دهد. بمبگذاری، ترور و آشوب توسط مخالفان نظام، کشف خانه های تیمی و انبارهای اسلحه، درگیری های محلی، جنگ تحمیلی، دستگیری و اعدام، ناامنی گسترده، مشکلات اقتصادی، اشتغال، کمبود کالاهای عمومی، آسیب دیدگی خانواده ها و ساختارهای اجتماعی که در این سطور منعکس نشده است نمونه ای از روزهای سختی است که بر مردم و انقلاب و ایران گذشت. چنان که می توان گفت کسانی که وقایع تابستان 60 را از نزدیک دیده و حس کرده اند می دانند امنیت اولین شرط زندگی اجتماعی انسان است.
    
    
    


 روزنامه شرق ، شماره 998 به تاریخ 7/4/89، صفحه 12 (تاریخ)