محمد سرابی

www.msarabi.com

 
کشور بی‌خبری - کره شمالی
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۳:٠۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸٩
 

کشور بی‌خبری

محمد سرابی:
بعد از سفر رئیس کشور کره شمالی به چین، خبرهای زیادی از ملاقات‌های او با مقام‌های دولت چین و اعلام آمادگی برای گفت‌وگو با کشورهای غربی پخش شده است.

قبلاً هم مشابه این اخبار از کره شمالی منتشر می‌شد، ولی اغلب اوقات مذاکرات صلح کره شمالی و کشورهای غربی با مشکل مواجه می‌شد. کشور کره در تاریخ خود به دلیل نزدیکی به چین و ژاپن همیشه مورد تهاجم این دو کشور قرار می‌گرفت و حکومت آن از پادشاهی‌های محلی تشکیل شده بود که مدت زیادی دوام نداشتند. در قرن 19 ژاپن، کره را اشغال کرد و در سال 1910 کره رسماً قسمتی از کشور ژاپن محسوب می‌شد. در 1945 ژاپن در جنگ جهانی شکست خورد و از کره بیرون رفت، ولی بعد از پایان جنگ قسمت شمالی شبه جزیره کره به دست روس‌ها و جنوب آن به دست امریکایی‌ها افتاد. قرار بود این دو کشور بعداً متحد شوند، ولی چون در شمال کمونیست‌های طرفدار شوروی و در جنوب دولت سرمایه‌داری طرفدار غرب حکومت می‌کرد، این اتفاق هیچ‌وقت نیفتاد. در 1948 دو کشور جمهوری دموکراتیک خلق کره (شمالی) به پایتختی پیونگ یانگ و جمهوری کره (جنوبی) به پایتختی سئول تأسیس شدند.

دشمنی این دو کشور در دوران جنگ سرد ادامه پیدا کرد و از 1950 تا 1953 مستقیماً درگیر جنگ بودند. شوروی و چین مهم‌ترین کشورهای حامی کره شمالی بودند. شوروی در سال 1990 از بین رفت و نظام سیاسی بیشتر کشورهای وابسته به آن- مانند کشورهای اروپای شرقی- تغییر کرد. دولت چین هم در سال‌های اخیر بعضی از سیاست‌های خود را تغییر داده است؛ ولی کره شمالی یکی از معدود کشورهای جهان است که هنوز خبری از تغییر در آن نیست.

حکومت این کشور سوسیالیستی است و تنها حزب آن حزب کمونیست است. اینترنت و تلفن همراه در کره شمالی وجود ندارد. تماس تلفنی با خارج از کشور و سفر بدون اجازه مقام‌های رسمی ممنوع است. خبرنگاران کشورهای دیگر اجازه سفر به کره را ندارند و به همین دلیل اطلاعات مشخصی از این کشور وجود ندارد. ارتش کره شمالی بسیار قدرتمند و مجهز به سلاح هسته‌ای است، ولی ظاهراً سطح زندگی و رفاه در کره شمالی بسیار پایین است. چند سال قبل وقوع سیل و قحطی باعث شد تعدادی از مردم جان خود را از دست بدهند و کره جنوبی کمک‌های غذایی به کره شمالی فرستاد. وضعیت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کره جنوبی تفاوت بسیار زیادی با کره شمالی دارد.

آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی و درگیری های مرزی نگرانی‌هایی را  برای ژاپن و کره جنوبی ایجاد کرده است.

کیم جونگ ایل، پسر کیم ‌ایل سونگ که قبل از او رئیس کشور بود در سفر به چین بدون مقدمه اعلام کرد آماده مذاکره است، ولی اطلاعات بیشتری در این باره منتشر نشده است.

http://www.hamshahrionline.ir/details/107748

روزنامه همشهری ضمیمه دوچرخه

پنجشنبه 30 اردیبهشت 1389


 
 
درس خواندن ممنوع! - طالبان
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۳:٠۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٩
 

درس خواندن ممنوع!

کودک و نوجوان > جهان- محمد سرابی:
حمله طالبان به مدارس دخترانه در ولایت قندوز افغانستان باعث ترس دانش‌آموزان شده است.

در هفته‌های قبل نیروهای طالبان چند بار به مدارس دخترانه گلوله‌های گاز سمی شلیک کردند؛ البته کسی کشته نشد ولی تعدادی از دانش‌آموزان و معلم‌ها دچار سرگیجه، درد و تهوع شدند. در طول حکومت طالبان بر افغانستان از سال 1996 تا سال 2001 مدرسه‌های دخترانه تعطیل شد و آموزش خواندن و نوشتن به زنان ممنوع بود. بعد از حادثه 11 سپتامبر 2001 ارتش امریکا که به دنبال القاعده و رئیس آن، بن‌لادن بود به افغانستان حمله کرد و در نتیجه دولت طالبان سقوط کرد؛ ولی اعضای آن هنوز هم در این کشور فعال هستند و در بعضی از نقاط قدرت زیادی دارند.

بنابر قوانین طالبان، سواد آموختن زنان و کار کردن آنها در بیرون از خانه ممنوع است. دولت جدید افغانستان مدارس دخترانه را باز کرده است اما نیروهای طالبان با این کار مخالف هستند و هر چند وقت یک بار مدارس را تهدید می‌کنند. یک سال و نیم قبل هم چند نفر از اعضای طالبان در شهر قندهار به دختران دانش‌آموز اسید پاشیده بودند. تحصیل و کار زنان در افغانستان با مشکلات زیادی روبه‌رو ست که نداشتن امنیت در مدارس دخترانه قسمتی از آن است.

http://hamshahrionline.ir/details/106730

روزنامه همشهری ضمیمه نوجوانان دوچرخه

16 اردیبهشت 89


 
 
زیر ابرهای غبارآلود - بحران آتشفشان ایسلند
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۳:٠٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٩
 

زیر ابرهای غبارآلود

محمد سرابی:
گل‌های گلخانه‌داران کنیایی در حال پژمردن هستند...

زیرا با وجود این که بحران آتشفشان ایسلند تمام شده است، هنوز پروازهای خطوط هوایی به شکل قبل برقرار نشده‌اند؛ بنابراین از هواپیماهایی که همیشه این گل‌ها را به اروپا می‌بردند، خبری نیست. درون اروپا هم شرکت‌های هوایی در حال محاسبه ضررهای آتشفشان هستند.

 محل آتشفشان از اروپا دور است و در جزیره ایسلند در شمال اقیانوس اطلس قرار دارد؛ ولی جریان باد غبار را به مرکز اروپا و کشورهایی مانند آلمان رساند. برای چند روز پرواز تمام هواپیماها لغو شد که در بعضی روزها تعداد آن به 30 هزار پرواز می‌رسید. پروازهای بین اروپا و امریکا هم به خاطر غبار روی اقیانوس ممکن نبود.

توقف سفرهای هوایی به اقتصاد اروپا ضربه زده است؛ زیرا مدیران اقتصادی یا سیاستمداران نمی‌توانستند برنامه‌های خود را اجرا کنند، و حمل‌و‌نقل هم متوقف شد.  البته بعد از مدتی که مقدار غبار و خاکستر کم شد بعضی از پروازها دوباره شروع شدند ولی خیلی طول کشید تا کار خطوط هوایی دوباره به شکل قبلی خود برگردد.

کمیسیون حمل و نقل اتحادیه اروپا اعلام کرده است که پروازها به‌زودی با همان حجم قبلی برقرار و خسارت‌ها جبران می شود. وقتی که فرودگاه‌ها تعطیل بودند، وسایل حمل و نقل زمینی مثل اتوبوس و راه‌آهن مسافران را از راه‌های زمینی و زیر ابرهای سیاه و غبارآلود به مقصد رساندند. برخلاف شرکت‌های هواپیمایی، شرکت‌های حمل‌ونقل زمینی از وقوع آتشفشان سود هم برده‌اند.

روزنامه همشهری ضمیمه نوجوانان دوچرخه

16 اردبیهشت 89


 
 
صندلی‌های ما و شما - انتخابات عراق
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۳:٠٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٩
 

صندلی‌های ما و شما

 محمد سرابی:
انتخابات مجلس عراق تمام شده است ولی بحث بازشماری صندوق‌های رأی و تعداد دقیق نمایندگان هر گروه ادامه دارد.

بعد از سقوط دولت صدام در سال 2003، این دومین انتخابات مجلس عراق بود. انتخابات قبلی در شرایط ناآرام امنیتی برگزار شده بود و این بار همه می‌خواستند مراحل انتخابات با آرامش و دقت بیشتری برگزار شود. گروه‌های سیاسی هم این‌بار برنامه‌ریزی بهتری داشتند ولی بعد از شمردن رأی‌ها مشخص شد که تعداد رأی دو ائتلاف اصلی یعنی «العراقیه» به ریاست «ایاد علاوی»، نخست‌وزیر قبلی و «دولت قانون» به ریاست نوری المالکی، نخست‌وزیر فعلی خیلی به هم نزدیک است. ائتلاف ایاد علاوی، 91 صندلی مجلس و ائتلاف نوری‌المالکی، 89 صندلی را به دست آورده بود. «ائتلاف ملی عراق» به ریاست «عمار حکیم»، 70 صندلی و ائتلاف «کردستان» هم 43 صندلی را به دست آوردند. مجلس عراق 325 صندلی دارد و هر گروهی که اکثریت صندلی‌ها را به دست بیاورد می‌تواند دولت را تشکیل بدهد.

در هر منطقه از عراق یکی از گروه‌های سیاسی نفوذ بیشتری دارد و مردم بیشتر به آن رأی داده‌اند. وقتی نوری‌المالکی درخواست کرد تعدادی از صندوق‌ها بازشماری شوند، ایاد علاوی گفت که باید تمام صندوق‌ها شمرده شوند، وگرنه نتیجه بازشماری را قبول نمی‌کند. 68 صندلی مجلس عراق به شهر بغداد تعلق دارد و اختلاف دو ائتلاف رقیب فقط 2 صندلی است. بنابر این یک تغییر کوچک می‌تواند سهم گروه‌ها را عوض کند.

بعد از اعلام نتیجه انتخابات گروه‌های سیاسی شروع به مذاکره کردند تا بتوانند با اتحاد با یکدیگر اکثریت مجلس را به دست بیاورند و دولت را تشکیل دهند. مالکی و حکیم با هم دیدار کردند ولی نتیجه آن اعلام نشد. این دو گروه در میان بعضی از شیعیان طرفدار دارند و با کردها هم روابط خوبی برقرار کرده‌اند.

در این میان، امریکا هم اعلام کرده است که می‌خواهد تا مدتی دیگر ارتش خود را از بیشتر قسمت‌های عراق خارج کند. به نظر می رسد  دولت بعدی عراق که همین گروه‌های درون مجلس آن را تشکیل می‌دهند، کار سختی برعهده خواهد داشت.


 
 
لاله‌های قرمز پژمردند - قرقیزستان
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۳:۱٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸٩
 

لاله‌های قرمز پژمردند

محمد سرابی:
بعد از پنج‌سال خیابان‌های بیشکک، پایتخت قرقیزستان دوباره آشوب‌زده شده است.

«قربان بیک ‌باقی‌اف»، رئیس جمهور این کشور، تقریباً به همان روشی سرنگون شد که برای رئیس‌جمهور قبل از او اتفاق افتاده بود.

قرقیزستان قبلاً یکی از جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی بود که در سال 1990 مثل بقیه همسایه‌هایش از آن جدا شد. از آن سال تا سال 2005 «عسگر آقایف» رئیس جمهور قرقیزستان بود ولی فقر و فساد دولتی باعث شد که بعد از 14 سال اعتراض مردم برای کنار رفتن او شروع شود. دولت‌های غربی هم موافق این تغییر بودند. باقی‌اف که در این موقع نخست‌وزیر بود، جای آقایف را گرفت و این اتفاق به نام «انقلاب لاله‌های قرمز» شناخته شد. با گذشت چند سال مردم قرقیزستان امیدوار بودند که وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور بهتر شود؛ اما مشکلات ادامه پیدا کرد و باقی‌اف هم که بستگان و دوستان خود را در سمت‌های حساس حکومتی قرار داده بود، حاضر نمی‌شد از قدرت کنار برود. بالاخره اعتراضات مردمی به شورش تبدیل شد و گروه‌هایی از مردم به ساختمان‌های دولتی حمله کردند. پلیس و محافظان ابتدا با گاز اشک‌آور و باتوم به جمعیت حمله کردند و بعد تیراندازی شروع شد؛ اما بعد از چند روز تصرف شد و باقی‌اف به جنوب کشور که در آن‌جا طرفداران بیشتری داشت، فرار کرد.

حالا «رزا اتانبایوا» که خودش قبلاً یکی از وزیران کابینه بود، قدرت را به دست گرفته است. باقی‌اف بعد از یک هفته استعفا داد و اتانبایوا اعلام کرد که به عنوان رئیس دولت وزیران جدیدی را منصوب کرده است و کنترل نیروهای مسلح را در اختیار دارد. امریکا که از انقلاب لاله‌های قرمز حمایت کرده بود، این بار موضع صریحی نگرفته است و روسیه هم که هوادار عسگرآقایف و مخالف انقلاب لاله‌های قرمز بود، اعلام کرده است در اتفاقات داخلی امسال قرقیزستان هیچ نقشی نداشته است. این دو کشور در قرقیزستان پایگاه‌های نظامی دارند. با وجود این‌که بیشکک به نسبت روزهای گذشته آرام است، دولت جدید قرقیزستان هنوز نمی‌تواند به‌طور کامل کشور را اداره کند.

http://hamshahrionline.ir/details/105919

ضمیمه نوجوانان روزنامه همشهری

2 اردیبهشت 1389


 
 
دوربین یا اسلحه؟ - جنگ عراق - دختر سرباز اسرائیلی
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۳:۱٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸٩
 

دوربین یا اسلحه؟

محمد سرابی:
چند هفته قبل مدارک دو رسوایی نظامی در رسانه‌ها پخش شد.

موضوع اول تیراندازی بالگردهای آپاچی امریکا به مردم عراق بود. سایت اینترنتی ویلکلیکس فیلم کوتاهی منتشر کرد که با دوربین بالگرد امریکایی ضبط شده بود. فیلم چند نفر را در یکی از خیابان‌های بغداد نشان می‌دهد که در حال صحبت با یکدیگر هستند و صدای یک نظامی امریکایی شنیده می‌شود که می‌گوید آنها مسلح هستند و موشک‌انداز دارند.

چند لحظه بعد با مسلسل بالگرد به این افراد شلیک می‌شود. افرادی که زنده می‌مانند به پشت یک خودرو و کنار دیوار فرار می‌کنند ولی نظامیان امریکایی بازهم به طرف آنها شلیک می‌کنند؛ اما آنها مسلح نبودند و چیزی که به نظر موشک‌انداز می‌آمد، دوربین عکاسی بود. بالگرد به عکاس خبرگزاری رویترز و راننده‌اش که در میان مردم عادی بودند شلیک کرده بود. تاریخ این فیلم مربوط به تابستان سال 2007 است و ارتش امریکا واقعی بودن آن را رد نکرده است.

موضوع دوم به یک دختر 22 ساله سرباز در رژیم صهیونیستی مربوط می‌شود. او که «عانات کام» نام دارد، در سال‌های 2006 و 2008 در دفتر فرماندهی ستاد مرکزی ارتش رژیم صهیونیستی کار می‌کرد و اگرچه سمت مهمی نداشت، توانست 2000 سند را روی لوح فشرده کپی کند. کام پس از پایان خدمت سربازی این لوح را به روزنامه «یدیعوت آهارانوت» داد، اما این روزنامه اسناد را منتشر نکرد. او بعداً لوح را به «اوری بلاو»، خبرنگار روزنامه «هاآرتص» داد. بعد از انتشار تعدادی از این اسناد کام دستگیر شد و بلاو هم به انگلیس فرار کرد.

پخش شدن این اسناد برای ارتش رژیم صهیونیستی خیلی اهمیت دارد؛ زیرا تعدادی از آنها نشان می‌دهد که چگونه فرماندهان گروه‌های مسلح فلسطینی به دست آنها ترور می‌شوند.

http://hamshahrionline.ir/details/105918

اردیبهشت 1389


 
 
یکی از دوقلوها - لهستان
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۳:۱٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸٩
 

یکی از دوقلوها

 محمد سرابی:
با سقوط هواپیما در جنگل‌های روسیه، یکی از دوقلوهای سیاستمدار لهستانی کشته شد.

«لخ کاشینسکی»، رئیس جمهور لهستان، به همراه همسرش و تعدادی از مقام‌های سیاسی و نظامی سوار هواپیمایی بودند که به طرف منطقه «کاتین» پرواز می‌کرد. آنها قرار بود در مراسم هفتادمین سال کشتار کاتین شرکت کنند. در اوایل جنگ جهانی دوم بین اتحاد جماهیر شوروی و لهستان درگیری‌هایی اتفاق افتاد و در خاک شوروی
چند هزار لهستانی به دست نیروهای این کشور کشته شدند. بعد از فروپاشی شوروی، مراسم یادبود این کشتار با حضور لهستانی‌ها برگزار می‌شود. به همین دلیل در هواپیمای لخ کاشینسکی، تعداد زیادی از وزرا و فرماندهان ارتش حضور داشتند؛ اما برادر او در لهستان مانده بود.

یاروسلاو کاشینسکی، برادر دوقلوی لخ هم مانند او سیاستمدار است و آنها با هم حزب «قانون و عدالت» لهستان را در سال 2001 تأسیس کردند. در فاصله سال‌های 2005 و 2007 لخ رئیس جمهور و یاروسلاو نخست‌وزیر بود. این دو برادر، برای این‌که در مراسم رسمی کسی آنها را با هم اشتباه نگیرد، لباس‌هایی با رنگ‌های متفاوت می‌پوشیدند. هواپیمای کاشینسکی توپولوف بود و 20 سال عمر داشت. این هواپیما که می‌خواست در فرودگاه اسمولنسک در نزدیکی مرز بلاروس فرود بیاید، ‌بافاصله از باند فرود، در هوای مه‌آلود سقوط کرد و متلاشی شد. بعد از سقوط نزدیک به 100 جسد و جعبه‌های سیاه آن پیدا شدند و مسئولان روس اعلام کردند اشتباه خلبان باعث این حادثه شده است.

کاشینسکی ملی‌گرا بود و می‌خواست در انتخابات بعدی با نامزد حزب لیبرال رقابت کند. براساس قوانین لهستان، رئیس پارلمان وظایف رئیس‌جمهور را برعهده می‌گیرد تا انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود. هنوز معلوم نیست یاروسلاو جای برادر دوقلویش را می‌گیرد یا نه.

روزنامه همشهری ضمیمه دوچرخه

2 اردیبهشت 1389

http://hamshahrionline.ir/details/105916