محمد سرابی

www.msarabi.com

 
جنگ در کوهستان - یمن
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ٢:٠٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ آذر ۱۳۸۸
 

جنگ در کوهستان

جهان محمد سرابی:
جنگ در کوهستان‌های مرزی یمن و عربستان شدیدتر شده است.

حدود سه هفته است که در این منطقه جنگ ادامه دارد و شدت آن مدام بیشتر می‌شود. گروه «الحوثی» که شیعیان فرقه زیدیه شمال یمن هستند، از سال‌ها قبل به مخالفت با دولت مرکزی این کشور پرداخته‌اند و ارتش یمن هم در جنگ‌های کوتاه و پراکنده آنها را سرکوب می‌کرد؛ ولی از چند ماه قبل درگیری میان این گروه و دولت شدت گرفت.

ارتش یمن وارد منطقه کوهستانی «صعده» شد که گروه الحوثی در آن مستقر هستند ولی نتوانست بر آن تسلط پیدا کند. در پشت این کوه‌ها و بعد از خط مرزی، کشور عربستان قرار دارد. گروه الحوثی عربستان را متهم می‌کرد که به ارتش یمن کمک می‌کند. بعد از این‌که یک مرزبان عربستانی کشته شد این کشور به صورت رسمی درگیر جنگ شد و با هواپیما و بالگرد به منطقه صعده حمله کرد. نیروهای زمینی آن هم از مرز گذشتند و وارد خاک یمن شدند. دولت یمن تأیید کرده است که هماهنگی‌هایی را با عربستان برای سرکوب شورشیان انجام داده است و به زودی آنها را مهار می‌کند ولی چیزی که دراین هفته‌ها باعث تعجب شده مقاومت گروه الحوثی است.

معمولاً گروه‌های سازمان نیافته قادر به مقاومت طولانی درمقابل ارتش‌های مجهز نیستند ولی گروه الحوثی با شلیک موشک و درگیری با ارتش‌های دو کشور توانسته است با حمله آنها مقابله کند. وضعیت کوهستانی و راه‌های سخت این منطقه هم باعث برتری آنها شده است. تعدادی از نظامیان یمن و عربستان در این جنگ‌ها کشته یا اسیر شده‌اند اما باز هم تلفات اهالی منطقه و غیر نظامیان زیادتر است.

سربازان عربستان در مرز یمن

گروه الحوثی مدارکی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد عربستان بمب‌های فسفری به مناطق مسکونی پرتاب می‌کند. این بمب‌ها آتش‌زا هستند و به صورت خوشه‌ای عمل می‌کنند و برای غیر نظامیان بسیار خطرناک‌اند. این گروه نامه‌ای به دبیر کل اتحادیه عرب نوشته و در آن از دخالت عربستان در این جنگ شکایت کرده است.

با ادامه مقاومت الحوثی، «ابوبکر القربی»، وزیر خارجه یمن بعضی از کشورها و گروه‌های خاورمیانه را متهم به حمایت از آنها کرده است ولی «عبدالمالک بدرالدین الحوثی»، فرمانده این گروه می‌گوید که از هیچ کشوری کمک نگرفته و سلاح های گروه را فقط از غنایم به دست آمده و سلاح‌های مردم محلی تأمین می‌کند.

ارتش عربستان محدوده دریایی اطراف یمن را محاصره کرده است تا از رسیدن سلاح و کمک‌های دیگر به الحوثی جلوگیری کند ولی جنگ هنوز ادامه دارد.

http://hamshahrionline.ir/details/97344

26 آذر 1388

روزنامه همشهری  ضمیمه نوجوانان دوچرخه


 
 
طراح پرنده‌های مرگ - خالد شیخ محمد
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ٢:۱٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آذر ۱۳۸۸
 

طراح پرنده‌های مرگ

محمد سرابی:
دادگاه متهمان 11 سپتامبر به زودی در نزدیکی محل این حادثه برپا می‌شود.

عملیات 11 سپتامبر، مشهورترین واقعه ابتدای قرن بیست و یکم است. هشت سال پیش، چهار هواپیمای مسافربری امریکایی ربوده شدند. دو هواپیما به برج‌های دوقلوی ساختمان تجارت جهانی در نیویورک برخورد کردند، یکی به ساختمان وزارت دفاع کوبیده شد و دیگری در فضای باز سقوط کرد.

 چند ساعت بعد برج‌های تجارت جهانی پس از آتش‌سوزی فرو ریختند و نزدیک به 3000 غیر نظامی کشته شدند. دولت جرج بوش به دنبال این حادثه به افغانستان و بعد از آن به عراق حمله کرد و بسیاری از مسائل سیاسی جهان به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تحت تأثیر این اتفاق قرار گرفت.

برخورد هواپیما با برج های دوقلو

تمام مهاجمانی که سوار هواپیماها بودند کشته شدند ولی ارتش امریکا در سال 2003 از دستگیری برنامه‌ریز اصلی این عملیات به نام «خالد شیخ محمد» که اهل پاکستان بود، خبر داد. در نوار صوتی دادگاه نظامی، خالد شیخ محمد اعتراف می‌کند که مسئول عملیات 11 سپتامبر است و تمام عملیات‌های نظامی القاعده را زیرنظر اسامه بن لادن و ایمن الظواهری اجرا می‌کرده است. از سال 2001 تا به حال افراد زیادی به جرم دست داشتن در حادثه 11 سپتامبر یا همکاری با القاعده توسط ارتش امریکا بازداشت شده‌اند که بیشتر آنها در زندان گوانتانامو به سر می‌برند و گزارش‌هایی درباره شکنجه آنها منتشر شده است. این زندان متعلق به ارتش امریکا و در خاک کشور کوباست.

اوباما در رقابت‌های انتخاباتی وعده داده بود که گوانتانامو را تعطیل می‌کند. محاکمه زندانیان آن در محدوده قضایی دادگاه‌های فدرال امریکا مقدمه‌ای برای این کار است. بعضی از سیاستمداران امریکایی مخالف برگزاری این محاکمه در نیویورک هستند و می‌گویند که با این کار تبلیغات زیادی در مورد متهمان انجام می‌شود یا این‌که در جریان انتقال پرونده‌ها از دادگاه نظامی به دادگاه فدرال‌ تغییرهایی در مدارک به وجود می آید.

تا به حال درباره 11 سپتامبر فرضیه‌های زیادی مطرح شده است. بعضی افراد در داخل و خارج امریکا عقیده دارند که این ماجرا توطئه دولت امریکا بود ولی هنوز این فرضیه به اثبات نرسیده است و بیشتر مردم و دولت‌های جهان 11 سپتامبر را حمله‌ای از طرف یک گروه تروریستی می‌دانند.

http://hamshahrionline.ir/details/97346

23 آذر 1388

روزنامه همشهری  ضمیمه نوجوانان دوچرخه


 
 
کودک - سرباز --طالبان
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ٢:٠۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آذر ۱۳۸۸
 

کودک - سرباز

کودک و نوجوان > جهان- محمد سرابی:
نوجوان 13 ساله‌ای که می‌خواست یک بمب را در جاده زهری در شمال شهر قندهار کار بگذارد، به علت انفجار آن کشته شد.

نوجوان 13ساله‌ای که می‌خواست یک بمب را در جاده زهری در شمال شهر قندهار کار بگذارد، به علت انفجار آن کشته شد. به گفته وزیر کشور افغانستان او از طرف طالبان برای این کار فرستاده شده بود. حدود یک ماه قبل نوجوان دیگری که او هم 13 ساله بود در منطقه سوات پاکستان که تحت نفوذ طالبان است عملیات انتحاری انجام داد و با انفجار بمب همراه خود نزدیک به 40 نفر را کشت.

بنا به قوانین بین‌المللی نباید کسانی که کمتر از 18 سال دارند در ارتش یا جنگ مسلحانه وارد شوند، ولی در بعضی از کشورها این کار به صورت غیر رسمی انجام می شود. گروه‌های شبه نظامی بیشتر از دیگر طرف‌های درگیر جنگ از کودکان و نوجوانان سرباز استفاده می‌کنند، زیرا این نوجوانان اغلب چیز زیادی درباره هدف جنگ نمی‌دانند و کاملاً از فرماندهان خود اطاعت می‌کنند. آنها به نگهبانی، حمل و نصب مواد منفجره و مهمات، جاسوسی، تهیه آذوقه و بردگی جنسی وادار می شوند و در معرض خطر کشته شدن هستند.

کودک- سربازها در جریان درگیری باید از اسلحه‌های سبک استفاده کنند زیرا قادر به شلیک با سلاح‌های سنگین نیستند ولی عملیات انتحاری با استفاده از بمب نیاز به توانایی خاصی ندارد و به همین دلیل احتمال استفاده از نوجوانان در این نوع عملیات بیشتر است.

http://hamshahrionline.ir/details/97347

26 آذر 1388

روزنامه همشهری  ضمیمه نوجوانان دوچرخه


 
 
کلاه آبی‌ها - جنگ داخلی سودان
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ٢:٠۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آذر ۱۳۸۸
 

کلاه آبی‌ها

جهان > آفریقا- محمد سرابی:
دوصلح‌بان هنگام توزیع آب در مقابل اردوگاه آوارگان دارفور کشته شدند. دولت سودان اعلام کرده است مشخص نیست چه کسانی به آنها تیراندازی کرده‌اند.

از زمانی که جنگ داخلی سودان در منطقه دارفور شروع شده است تا حالا 22 صلح‌بان سازمان ملل و اتحادیه افریقا جانشان را از دست داده‌اند. چند هفته قبل هم افراد مسلح  به پایگاه صلح‌بانان حمله کردند و سه نفر را کشتند. این حوادث نشان می‌دهد که صلح به راحتی در منطقه دارفور ادامه پیدا نمی‌کند.

«صلح‌بان» (peacekeeper) نیروی مسلحی است که بعد از توقف جنگ در یک منطقه مستقر می‌شود تا مراقب ادامه پیداکردن شرایط صلح یا آتش‌بس باشد. معروف‌ترین صلح‌بان‌ها نیروهای سازمان ملل هستند که کلاه‌های آبی و خودروهای سفیدرنگ دارند. اگر کشور جنگ‌زده یا طرف‌های درگیر موافق اعزام کلاه‌آبی‌ها باشند، شورای امنیت این نیروها را به مناطق جنگی می‌فرستد تا از درگیری دوباره جلوگیری کنند. آنها از مراکز اصلی شهری، اردوگاه‌های آوارگان و منابع غذایی و تجهیزات پزشکی و داروها محافظت می‌کنند و در جاده‌ها گشت می‌زنند. صلح‌بان‌ها ظاهراً شبیه بقیه نیروهای نظامی هستند و سلاح‌هایی مثل نفربر و تیربار دارند؛ ولی ارتش واقعی  محسوب نمی‌شوند. هر واحد از کلاه‌آبی‌های سازمان ملل از نیروهای نظامی یک کشور تشکیل شده است که زیر نظر فرماندهی مرکزی کار می‌کنند. صلح‌بان‌ها نیروی حفاظتی هستند و از درگیر شدن یا حمله کردن پرهیز می‌کنند. به ندرت پیش می‌آید که صلح‌بان‌ها به عملیات جنگی بپردازند یا مثلاً به تعقیب یک گروه مسلح بروند. همین مسئله باعث شده است تعدادی از گروه‌های شبه‌نظامی یا ارتشی‌ها از آنها هراسی نداشته باشند؛ مثلاً در جنگ بالکان در سال 1995، 400 سرباز هلندی کلاه‌آبی در نزدیکی شهر «سربرنیتسا» مستقر بودند ولی وقتی صرب‌ها به شهر حمله کردند، صلح‌بان‌ها هیچ مقاومتی نکردند؛ در نتیجه بعد از یک هفته جنگ هشت هزار بوسنیایی کشته شده بودند.

اتحادیه افریقا یکی دیگر از سازمان‌هایی است که نیروی صلح‌بان افریقایی تشکیل داده است، ولی به دلیل آشفتگی سیاسی و درگیری‌های شدید این نیروها نتوانسته‌اند کمک مؤثری به پایان جنگ‌ها بکنند و در مناطق مختلف بعد از صلحی کوتاه، جنگ دوباره شروع می‌شود.

 

http://hamshahrionline.ir/details/97305

روزنامه همشهری  ضمیمه نوجوانان دوچرخه

بیست و ششم آذر 1388


 
 
آزار واذیت یا تجاوز جنسی
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۱:٠٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ آذر ۱۳۸۸
 

آزار واذیت

محمد سرابی

در روز روشن در حاشیه پایتخت چهار نفر به زنی جوان تعرض می کنند.آن هم در کنار جاده و بدون ترس از دستگیر شدن.دومامور نما به صحنه می رسند و به تجاوز کنندگان ملحق می شوند تا وقتی که مامور های واقعی برسند و همه را دستگیر کنند. بعد قاضی اول پرونده، به دلیلی نامشخص و بدون توضیح متجاوزان را به جای تحویل به بازداشتگاه آزاد می کند. این موضوع باعث شد رئیس قوه قضائیه، رئیس دادگستری و قضات دادگاه کیفری استان تهران قاضی متخلف را مورد مواخذه قرار دهند و اولین جلسه دادگاه متهمان تشکیل شود.

چند روز بعد سه مرد که با شخصی اختلاف کاری داشتند وارد خانه او می شوند و بعد از بستن دست و پای صاحب خانه در مقابل چشم فرزندانش به همسرش تجاوز می کنند و می روند.واکنش رییس پلیس در جلسه ای خبری پس از این حوادث به این شکل است«...در بخش عمده ای از پرونده ها، تجاوز به عنف را خود قربانی باعث شده است...» و تاکید بر اینکه آمار تجاوز به عنف امسال افزایش  پیدانکرده است و فقط بازتاب زیادی دارد وگرنه پلیس کارش را به خوبی انجام می دهد. (روزنامه همشهری28 آبان 88)به زبان دیگر زنی که کنار جاده یا در خانه اش مورد تجاوز چند نفر نا آشنا قرار گرفته حتما خودش مقصر بوده است.

در مباحث اجتماعی وقوع تجاوز جنسی ناشی از جمع شدن دو عنصر است.خشونت و عوامل جنسی که خوشبختانه در ایران هیچ کدام وجود ندارد یعنی نباید وجود داشته باشد زیرامشکل خشونت یکی دوسال قبل با طرح امنیت اجتماعی حل شد.ماموران اراذل را کتک زدند وآفتابه برگردن در خیابانها چرخاندندتا از آن به بعد اوباش دیگر جرات تخلف نداشته باشند.عوامل جنسی هم دائما زیر نظر هستند مثلا تابستان امسال به فروشندگان لباس اخطارداده شده بود که مانکن های پلاستیکی را از ویترین مغازه ها جمع آوری کنند یا سر و دست واعضای بدن آنها را جداکنند تا تحریک کننده نباشند.کانال  های غیر اخلاقی ماهواره با پارازیت، سایت های غیر اخلاقی اینترنتی با فیلتر و رفت و آمد وسطح لباسهای غیر اخلاقی هم که با گشت و نگهبانی کنترل می شود.اینها یعنی مسئولان به خوبی وظایف خود را انجام می دهند.پس چرا چنین جرائم بزرگی در کشور رخ می دهد؟

اگر حوادث قیامدشت،لواسان یا گوهر دشت در یکی از کشور های اروپایی یاآمریکا اتفاق افتاده بود تلویزیون در تمام بخشهای خبری خود آن را تکرارمی کرد و هر بار هم از کارشناسی دعوت می کرد تا بگوید که جوامع غربی چقدر دچار سقوط اخلاقی  و تباهی فرهنگی شده اند وعنقریب از شدت فساد اخلاقی متلاشی خواهند شد.اینها همان جوامعی هستند که یک سینماگر معروف را 30سال پس از جرم به زندان می اندازند. نکند سرمایه گذاریها و برنامه ریزیها برای هدایت اخلاقی جامعه چندان هم به بار ننشسته است و در زیر نمای ظاهری جامعه ای که می بینیم یک بحران جنسی بزرگ در حال جولان باشد.نکند چیز هایی که ما به آن آزار واذیت می گوییم مهمتر از یک جرم کوچک فردی باشند.بحرانی که مانند آتشفشانی خاموش گه گاه بزرگی و خطر خود را نشان می دهد.

 

ضمیمه روزنامه اعتماد صفحه 16   3 آذر 88