محمد سرابی

www.msarabi.com

 
ملاقات با مرد بیمار
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٩ امرداد ۱۳۸۸
 
محمد سرابی

ملاقات با مرد بیمار

کره شمالی یک هفته بعد از ملاقات رئیس‌جمهور پیشین آمریکا و مقام‌های این کشور اعلام کرد درهای مذاکره با ایالات متحده را همیشه باز نگه می‌دارد. کره جنوبی هم که متحد آمریکاست، اعلام کرده در صورت توقف برنامه‌های هسته‌ای کره شمالی فرستادن کمک‌های اقتصادی را به این کشور دوباره آغاز می‌کند.

با وجود تنش‌های زیاد بین این دو کشور، بیل کلینتون رئیس‌جمهور قبلی آمریکا به پیونگ‌یانگ پایتخت کره شمالی رفت و دو خبرنگار آمریکایی زندانی بعد از سفر او آزاد شدند.

کلینتون، رییس‌جمهور پیشین آمریکا و کیم جونگ، رییس‌جمهور کره شمالی

البته خبرگزاری دولتی کره شمالی دلیل این سفر را اعلام نکرد، ولی کاخ سفید گفت کلینتون فقط برای مذاکره درباره آزادی «لورا لینگ» و «اونا لی»، دو خبرنگار زن آمریکایی به کره جنوبی رفته است ولی از اول هم حدس زده می شد که این سفر نتیجه های دیگری هم دارد ، مثل همین تصمیم کره شمالی. این دو خبرنگار مدتی قبل وقتی در حال فیلم‌برداری از مرز بین کره شمالی و چین بودند دستگیر شدند. دادگاه کره شمالی آنها را به 12 سال زندان با اعمال شاقه و اقامت در اردوگاه کار اجباری محکوم کرد.

سابقه مخاصمه بین آمریکا و کره شمالی به سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم برمی‌گردد، زمانی که رقابت‌های جنگ سرد باعث حمایت آمریکا از کره جنوبی در مقابل حمایت شوروی از کره شمالی شد. در زمان حمله کره شمالی به کره جنوبی هم ارتش آمریکا به نفع کره جنوبی وارد جنگ شد و نیروهای مهاجم را از سئول عقب راند. در دهه 90 درگیری‌های میان دو کشور به موضوع تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های بالستیک کشیده شد. در شماره‌های قبلی دوچرخه آزمایش‌های موشکی کره شمالی و اهمیت موشک‌های قاره پیما را شرح داده‌ایم.

خبرنگاران آمریکایی در همین زمان دستگیر شدند و مذاکره‌های صلح متوقف شد. سفر بیل کلینتون به کره شمالی و ملاقات با «کیم جونگ ایل» بالاترین مقام کره شمالی ناگهانی و بدون مقدمه بود و به نظر می‌آید به غیر از موضوع آزادی خبرنگاران مسئله گفت‌وگوهای صلح و مذاکره بین دو کشور هم در این ملاقات مطرح شده باشد. شایعه‌هایی در باره بیماری شدید و ناتوانی کیم جونگ ایل وجود دارد و به دلیل شکل خاص نظام سیاسی کره شمالی مرگ یا ناتوانی او اهمیت زیادی دارد. شاید هم این ملاقات برای این انجام شده تا دولت آمریکا مستقیماً از وضع جسمانی او مطمئن شود.

http://hamshahrionline.ir/details/87928

بیست ونهم مرداد 1388

روزنامه همشهری – ضمیمه نوجوانان دوچرخه


 
 
پایان قدرت 54 ساله - حزب لیبرال دمکرات ژاپن
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۱٢:٢٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٥ امرداد ۱۳۸۸
 

پایان قدرت 54 ساله

محمد سرابی:
نخست‌وزیر ژاپن با توافق بزرگ‌ترین حزب این کشور، مجلس شورای ملی ژاپن را منحل کرد.

«تارو آسو» خود از حزب لیبرال دمکرات ژاپن است. این حزب بزرگ در سال‌های اخیر دچار مشکلات زیادی شده و قدرت گذشته خود را از دست داده است. محبوبیت نخست‌وزیرانی که از این حزب به قدرت رسیدند رو به کاهش است و اکثریت‌داشتن در مجلس‌های مختلف هم به‌تدریج از دست می‌رود.

کشور ژاپن براساس نظام پادشاهی مشروطه اداره می‌شود. امپراتور «آکی‌هیتو» قدرت رسمی ندارد اما  در قانون اساسی گفته شده است که«سمبل وحدت و نشانه کشور محسوب می‌شود.» قبل از قرن بیستم امپراتور بالاترین قدرت ژاپن بود ولی بعد از اصلاح‌هایی که در جامعه و ساختار سیاسی این کشور انجام شد و همین‌طور نقش ژاپن در دو جنگ جهانی و جنگ‌های منطقه‌ای، ساختار سیاسی آن به صورت جمهوری پارلمانی درآمده است. مجلس‌های اصلی ژاپن، شورای ملی با 480 عضو و دوره 4 ساله و مجلس مشاوران با 242 عضو و دوره 6 ساله هستند.

شورای ملی با اکثریت آرا، نخست‌وزیر را برای چهار سال انتخاب می‌کند. او بالاترین مقام سیاسی و قدرت اجرایی خواهد بود. معمولاً در این گونه ‌نظام‌های سیاسی چند حزب مختلف با یکدیگر  رقابت می‌کنند  و هر چند سال یک بار اکثریت کرسی‌ها بین آنها جابه‌جا می‌شوند؛  مثل کشور انگلیس. ولی حزب لیبرال دمکرات‌ بعد از جنگ جهانی دوم و از سال 1955 تا به حال به جز چند مقطع کوتاه، همیشه اکثریت را در دست داشته و رئیس حزب، نخست‌وزیر بوده است.

مجلس ژاپن

جنگ جهانی دوم با شکست ارتش ژاپن، بمباران اتمی و خسارت‌های فراوان برای این کشور، تمام شد ولی بعد از آن اقتصاد ژاپن به سرعت پیشرفت کرد و با وجود کمبود منابع طبیعی و ذخیره مالی، در مدت کوتاهی از کشورهای منطقه و حتی جهان جلو افتاد. ژاپن الان بیشترین تولید ناخالص ملی را بعد از آمریکا دارد. از چند سال پیش و با شروع بحران مالی در جهان، ژاپن زودتر از دیگر کشورهای آسیایی درگیر آن شد.

 «جونشیرو کوایزومی»، نخست‌وزیری که در سال 2001 انتخاب شده بود پنج سال قدرت را در دست داشت ولی «شیزوآبه»، نفر بعد از او تنها یک سال توانست در این سمت باقی بماند. ریاست  «یاسونو فوکودا»، که بعد از آبه شروع شد حتی به یک سال هم نرسید و «تارو آسو» ،که قبلاً وزیر خارجه بود جای او را گرفت. همه این نخست‌وزیران قبلی با کاهش محبوبیت در میان مردم و ناتوانی در اداره وضعیت اقتصادی کشور استعفا دادند. در کشوری مانند ژاپن استعفا و کناره‌گیری داوطلبانه از قدرت در میان سیاستمداران یک سنت رایج سیاسی است.

بحران اقتصادی همچنان ادامه دارد و آسو تلاش می‌کند برنامه‌های حزب لیبرال دمکرات را به اجرا در آورد، ولی گویا این کار تا به حال سرمایه‌داران و حتی بقیه مردم را راضی نکرده است. در نهایت  حزب دمکرات توانست در مجلس محلی شهر توکیو که حزب لیبرال دمکرات 40 سال اکثریت آن را داشت، 54 کرسی به دست بیاورد و 34 کرسی برای حزب لیبرال دمکرات باقی ماند. بعد از این اتفاق آسو شورای ملی را منحل کرد تا انتخابات زود هنگام برگزار شود، شاید بتواند قدرت حزب قدیمی خود را بازسازی کند. ولی ظاهراً روزهای برتری این حزب تمام شده است.

روزنامه همشهری – ضمیمه نوجوانان دوچرخه

پنجشنبه 8 مرداد 1388

http://hamshahrionline.ir/details/86376


 
 
پرواز به دنیای دیگر (سقوط هواپیماها)
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ روز جمعه ٩ امرداد ۱۳۸۸
 

پرواز به دنیای دیگر

 

محمد سرابی

 

 

جعبه سیاه هواپیمای توپولف در عمق 15متری مزرعه گوجه فرنگی قزوین پیدا شد. اطلاعات جعبه کاملاً نابود شده است و چیزی از آن باقی نمانده تا دلیل سقوط مشخص شود. اگر سالم مانده بود هم زیاد فرقی نمی کرد. به احتمال زیاد بعد از یکی دو هفته بررسی اعلام می شد خلبان مقصر بوده است و ردیف گوجه فرنگی ها را با باند فرود اشتباه گرفته. درست اتفاقی که 9 روز بعد برای ایلوشین پرواز تهران-مشهد افتاد. یک روز بعد از سقوط، «محمدعلی ایلخانی» رئیس سازمان هواپیمایی کشوری (که مدتی قبل هنگام پذیرفتن این مسوولیت گفته بود این سمت را به عنوان عبادت قبول می کنم) در بخش گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما حاضر شد و دلایل کارشناسی سقوط را اعلام کرد. ظاهراً کابین زیادی شلوغ بوده است و دعوای درون کابین تمرکز خلبان را به هم زده. او هم پدال گاز را زیادی فشار داده و هواپیما را به دیوار کوبیده است. اگر جعبه سیاه توپولف پیدا می شد، مشابه همین دلایل برای سقوط کشف می شد. خلبان مرده و دستش از دنیا کوتاه است. در این مورد خاص رئیس شرکت هواپیمایی هم در هواپیما حضور داشته و کشته شده است. پس می شود او را هم شریک جرم اعلام کرد.

از کل 125 هواپیمای فعال مسافربری در کشور، 32 فروند هواپیماهای روسی هستند یعنی بیشتر از 25 درصد. از مجموع 1390 نفری که پس از انقلاب در سوانح هوایی کشور کشته شدند هم 771 نفر در هواپیماهای روسی جان دادند. مسوولان از کیفیت این تابوت های پرنده دفاع می کنند. بین دو سقوط، «محمودرضا سجادی» سفیر ایران در روسیه در گفت و گویی با خبرگزاری فارس گفت توپولف 154 جزء امن ترین هواپیماهای دنیاست و در ایران چهره بدی از آن نشان داده شده است وگرنه در روسیه به خوبی کار می کند. شرکت هواپیمایی توپولف به دلیل زیان ده بودن در سال 2002 اعلام ورشکستگی کرد و با پنج شرکت هواپیماسازی دیگر ادغام شد. هواپیمایی که در مشهد دچار سانحه شد، ایلوشین 62 ام است. این ایلوشین در سال 1971 (38 سال قبل) ساخته شده است و به جز ایران در کشورهای آنگولا، کره شمالی و کوبا مورد استفاده است. خوشبختانه چین هواپیما تولید نمی کند وگرنه حتماً بازار خوبی در ایران پیدا می کرد، کیفیتش مورد تایید قرار می گرفت و همه خلبانانش مقصر می شدند.

 

ضمیمه روزنامه اعتماد صفحه 16- چهارشنبه 7 مرداد 1388