محمد سرابی

www.msarabi.com

 
همایش سالانه پژوهش ایدز
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ٦:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٧
 

همایش سالانه پژوهش ایدز در ایران با شرکت کارشناسان و پژوهشگران این حوزه در بیمارستان امام خمینی برگزار شد.در این همایش که ریاست آن را دکتر مینو محرز و دبیری علمی آن را مهرناز رسولی‌نژاد برعهده داشت، 30 مقاله در حوزه‌های مختلف مرتبط با ایدز از جمله اعتیاد از سوی محققان  و پژوهشگران ارائه شد.

همایش سالانه پژوهش ایدز در ایران از 2جهت قابل‌توجه است؛ یکی اینکه برگزار کننده آن یکی از معدود مراکز تخصصی پژوهش در حوزه بیماری ایدز است و دوم اینکه سخنرانی‌های ارائه شده در همایش، طیفی متنوع از مقالات عمومی تا تحقیقات تخصصی آزمایشگاهی را دربر می‌گیرد.

همایش امسال تحت تأثیر ارتباط میان گسترش بیماری ایدز و اعتیاد تزریقی قرار داشت


 
 
18 هزار و 320 بیمار مبتلا به ایدز در ایران
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ٥:٢٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٧
 

18 هزار و 320 بیمار مبتلا به ایدز در ایران

سلامت > بیماری- گروه اجتماعی - محمد سرابی:
همایش سالانه پژوهش ایدز در ایران با شرکت کارشناسان و پژوهشگران این حوزه در بیمارستان امام خمینی برگزار شد.

در این همایش که ریاست آن را دکتر مینو محرز و دبیری علمی آن را مهرناز رسولی‌نژاد برعهده داشت، 30 مقاله در حوزه‌های مختلف مرتبط با ایدز از جمله اعتیاد از سوی محققان  و پژوهشگران ارائه شد.

همایش سالانه پژوهش ایدز در ایران از 2جهت قابل‌توجه است؛ یکی اینکه برگزار کننده آن یکی از معدود مراکز تخصصی پژوهش در حوزه بیماری ایدز است و دوم اینکه سخنرانی‌های ارائه شده در همایش، طیفی متنوع از مقالات عمومی تا تحقیقات تخصصی آزمایشگاهی را دربر می‌گیرد.

همایش امسال تحت تأثیر ارتباط میان گسترش بیماری ایدز و اعتیاد تزریقی قرار داشت و دکتر سعید صفاتیان مدیرکل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر در سخنرانی خود با اشاره به این ارتباط گفت: یکی از مشکلات اصلی ما قانع کردن مدیران نسبت به کارایی برنامه‌های کاهش آسیب است.

خیلی اوقات مقامات بالا این برنامه‌ها را می‌پذیرند ولی مدیران پایین‌تر مقاومت می‌کنند. البته خوشبختانه در سال‌های اخیر این فضا تا حدی عوض شده است.

وی افزود: زمانی که ما توانستیم بخشنامه قوه قضائیه در مورد توزیع سرنگ در زندان‌ها را بگیریم راه سختی را طی کرده بودیم.

حتی به خاطر دارم یک مقام قضائی اروپایی با تعجب می‌گفت که صدور این بخشنامه به‌معنای این است که وجود اعتیاد تزریقی در زندان‌ها رسما  شناخته شده است.

صفاتیان در ادامه خاطرنشان ساخت : به‌عنوان کسی که 14 سال در حوزه اعتیاد فعالیت کرده است تأکید می‌کنم که بنا بر تجربه جهانی استفاده از معتادان بهبود یافته در برنامه کاهش آسیب بیشترین کارکرد را دارد.

وقتی یک معتاد بهبود یافته با کوله پشتی حاوی 100 سرنگ به محلات آلوده می‌رود، بیشتر از افرادی که تا به حال با اعتیاد تماس نداشته‌اند تأثیرگذار خواهد بود.

صفاتیان با اشاره به دستاوردهای 5ساله برنامه‌های کاهش آسیب بیان داشت: دستگاه خودپرداز سرنگ به‌عنوان بخشی از برنامه آسیب کاربرد خاص خودش را دارد.

داروخانه‌ها و مراکز بهداشتی از صبح تا عصر باز هستند ولی معتادی که نیمه شب به دنبال تزریق است و امکان دارد که با سرنگ مشترک تزریق را انجام دهد، هدف اصلی ساخت و توزیع این دستگاه‌هاست.

وی در پایان اظهار داشت: بعد از آمریکای جنوبی که سال‌هاست برنامه‌های کاهش آسیب را اجرا می‌کند ایران از جمله کشورهایی است که به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کرده و امیدواریم در چارچوب ارتباطات بین‌المللی موفق شویم مراکز کاهش آسیب در کشورهای همسایه را با محوریت ایران به یکدیگر متصل کنیم.

دکتر آذرخش مکری، معاون مرکز ملی مطالعات اعتیاد نیز کنترل انتقال بیماری ایدز با کنترل اعتیاد را مورد توجه قرار داد و گفت: درمان نگهدارنده یکی از ارکان اصلی مهار انتقال ایدز است.

در کشورهای توسعه یافته بین 30تا 70 درصد معتادان تحت برنامه درمان نگهدارنده هستند؛ در حالی که کشور ما این آمار به 5 درصد می‌رسد.

این روانپزشک در شرح درمان نگهدارنده افزود: درمان نگهدارنده یعنی ماده مخدر ارزان خوراکی خالص با اثر ملایم که توسط اشخاص متخصص به معتاد داده شده و همراه با مشاوره و آزمایش روند خارج شدن ماده مخدر اصلی و جایگزینی آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی عنوان کرد: این درمان باید در 5 مرحله اثر خود را نشان دهد که از استمرار دریافت دارو و موفقیت در کاهش یا قطع ماده اول آغاز شده و به کاهش رفتارهای پرخطر و بهبود شاخص‌های شغلی و اجتماعی می‌رسد که در انتها به بازگشت معتاد به زندگی عادی مستقل از دارو ختم خواهد شد.

ما تا به حال به مرحله کاهش رفتارهای پرخطر با درمان متادون دست پیدا کرده‌ایم و آمارها نشان‌دهنده کاهش موارد تزریق در معتادانی است که تحت درمان نگهدارنده هستند، بنابراین گسترش بیماری ایدز در میان آنها کاهش پیدا می‌کند.

مکری درمورد مواد جایگزین دیگر نیز یادآور شد: «به غیر از متادون، بوپرونورفین و تنتوراوپیوم هم برای جایگزین کردن مواد مخدر استفاده می‌شود که بوپرونورفین 65 درصد و تنتوراوپیوم
 63 درصد از معتادان را در دوره درمان نگه‌داشته است.

مشاهدات نشان دادند که بوپرونورفین هم توانسته رفتار پرخطر را کاهش دهد ولی درمورد تنتوراوپیوم هنوز آمار دقیق مبتلایان به‌دست نیامده است.

دکتر مهدی صداقت، رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دیگر سخنرانان همایش بود که موضوع صحبت‌های خود را به آمار بیماری ایدز اختصاص داد و گفت: از 1990 تا سال 2005 موارد ابتلا به HIV در جهان 4 برابر شد و تا 40 میلیون نفر پیش رفت ولی با ارائه آمارهای جدید، روند کاهش این بیماری مشاهده شد که پیش‌بینی می‌کنیم این تعداد در پایان سال 2007 به 33 میلیون نفر برسد.

وی با ذکر اینکه در پایان سال 2010 در روسیه 8-5 میلیون نفر، در چین 15-10 میلیون نفر و در هند 20-15 میلیون نفر به ایدز مبتلا خواهند شد، ادامه داد: تا آخر مهر ماه سال‌جاری 18 هزار و 320 نفر آلوده به HIV در ایران ثبت شده است.

براساس برآوردهای جهانی احتمالا بین 70 تا 80 هزار نفر در ایران به HIV مبتلا هستند که اگر یک‌پنجم این تعداد توسط مراکز رسمی ثبت شده باشد نشانه مقابله مؤثر با این بیماری است.

دکتر صداقت درمورد مشخصات بیماران ثبت خاطرنشان کرد: از سال 80 تا 86 تعداد مبتلایانی که رابطه جنسی پرخطر را دلیل ابتلا به ایدز عنوان می‌کردند افزایش داشته است.

در میان این 18 هزار نفر 69 درصد دلیل ابتلای خود را تزریق مشترک مواد مخدر، 9/7 درصد رابطه جنسی، 3/1 درصد فرآورده‌های خونی و 6/0 درصد انتقال مادر به فرزند ثبت کرده‌اند، 1/21 درصد نیز دلیل ابتلای خود را نامشخص دانسته‌اند که در این مورد احتمال رفتارهای پرخطر را نباید از نظر دور داشت.

باتوجه به تأثیر تلاش‌های صورت گرفته در زمینه کنترل اعتیاد تزریقی و به‌تبع آن انتقال ویروس HIV از این راه به‌نظر می‌رسد روند رو به رشد الگوی انتقال جنسی بیماری ایدز هم شایسته توجه بیشتری است؛ همچنان‌که شرکت‌کنندگان در همایش نیز بر آن تأکید داشتند.

http://hamshahrionline.ir/details/68418

ضمیمه نوجوانان روزنامه همشهری 26 آبان 1387


 
 
نخستین رئیس‌جمهور سیاهپوست در آمریکا
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ٥:۳٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۳ آبان ۱۳۸٧
 

نخستین رئیس‌جمهور سیاهپوست در آمریکا

کودک و نوجوان > جهان- محمد سرابی:
در رقابت‌های ریاست جمهوری آمریکا کسی که برنده می‌شود پیروزی خود را اعلام نمی‌کند، بلکه همیشه منتظر می‌ماند تا رقیبش به او تبریک بگوید.

   در انتخابات امسال بعد از شروع رأی‌گیری و شمارش تعداد امتیازهای هیأت انتخاباتی ایالت‌ها (الکترال) مشخص شد که باراک اوباما خیلی بیشتر از جان مک‌کین رأی آورده است و پیام تبریک مک‌کین هم نشان داد که اولین رئیس جمهور سیاهپوست تاریخ آمریکا انتخاب شده است.

   باراک حسین اوباما، چهل و چهارمین رئیس جمهور آمریکاست. او در اوت(مرداد) 1961 در هونولولو هاوایی به دنیا آمد. پدرش که او هم باراک حسین اوباما نام داشت، دانشجوی دانشگاهی در هاوایی بود که در آنجا با «آن‌دونهام» ازدواج کرد. پدر اوباما، اهل کنیا و مادرش سفیدپوست اهل ایالت کانزاس آمریکا بودند. بعد از دو سال آنها از هم جدا شدند و پدر باراک به کنیا برگشت. مدتی بعد مادر اوباما با «لئوسوئنورو» که اهل اندونزی بود، ازدواج کرد و خانواده آنها به جاکارتا رفتند. اوباما تا 10 سالگی در اندونزی زندگی کرد. او زمانی که به دانشگاه رفت، ابتدا در رشته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل تحصیل کرد و بعد از آن هم به تحصیل در رشته حقوق مدنی پرداخت.

در سال 2004 باراک اوباما به عنوان سناتور از ایالت ایلینویز به مجلس سنا راه پیدا کرد و از همان هنگام فعالیت‌های جدی سیاسی را آغاز کرد. پدر اوباما در سال 1982 در حادثه تصادف خودرو کشته شد. اکنون تعدادی از اقوام پدری اوباما در کنیا زندگی می‌کنند. کشوری که از جمله فقیرترین کشورهای آفریقا محسوب می‌شود. کنیایی‌ها به همین دلیل از پیروزی او در انتخابات خوشحال هستند. آن قدر که رئیس‌جمهور کنیا یک روز را به این مناسبت تعطیل کرد.

اوباما و خانواده‌اش بعد از پیروزی در انتخابات

   اوباما از حزب دمکرات به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری معرفی شده بود. دو حزب بزرگ و قدیمی دمکرات و جمهوری‌خواه قسمت اصلی قدرت سیاسی آمریکا را در دست دارند و رئیس جمهورها از بین این دو حزب انتخاب می‌شوند. به همین دلیل رقابت‌های ریاست جمهوری در آمریکا همیشه بین دو نفر است. کارشناسان سیاسی پیش‌بینی می‌کردند که بعد از شکست سیاست‌های جنگی و اقتصادی بوش از حزب جمهوری‌خواه، احتمال پیروز شدن کاندیدای دمکرات‌ها زیاد باشد.

   اوباما مسیحی پروتستان است و دو دختر ده و هفت ساله دارد. او در تبلیغات انتخاباتی از «تغییر» حرف می‌زد و الان همه منتظر هستند تا ببینند اوباما چه تغییری در وضعیت مردم آمریکا ایجاد می‌کند وگرنه برخی کارشناسان معتقدند در سیاست‌های کلان آمریکا در خصوص دیگر کشورها و در شیوه‌ها و نگاه دولت این کشور نسبت به مسائل جهانی تغییر اساسی و زیادی رخ نخواهد داد. باید منتظر ماند و دید...

http://hamshahrionline.ir/details/68012

ضمیمه نوجوانان همشهری 23 آبان 1387


 
 
پرچم سیاه - دزدان دریایی
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ٥:٤۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٩ آبان ۱۳۸٧
 

پرچم سیاه

محمد سرابی:
مشهورترین دزد دریایی که ما می‌شناسیم کاپیتان جک گنجشکه است. با کلاه، چکمه‌ها و تپانچه‌اش که همیشه پر بود.

کلمه انگلیسی دزدی دریایی (pirate)در اصل از یک کلمه لاتین به معنی کسی که در دریا خوش‌شانس است گرفته شده، ولی دزدان‌دریایی خیلی هم خوش شانس نبوده اند.

 دزدی دریایی از دوره باستان رواج داشت ولی در سال‌های استعمار رونق گرفت. در قرن هفدهم کشور‌هایی ما نند انگلیس، فرانسه، هلند، پرتغال و اسپانیا هر کدام  اجناسی مانند طلا، جواهرات، ابریشم، ادویه و مالیات‌های مستعمره‌هایشان را به اروپا می‌فرستادند. این باعث شد تا تجارت وحمل کالاها توسط کشتی‌ها زیاد شود. همان موقع بود که عده ای به فکر سرقت این کالاها افتادند و کم‌کم عده دزدان دریایی زیاد شد.  برای همین استعمارگران کشتی‌ها را مسلح کردند. البته دزدان دریایی هم روش‌هایی را پیدا می‌کردند تا از درگیری با ارتش فرار کنند.

بعضی‌ها هم که عده بیشتر و توپخانه مجهزتری داشتند با کشتی‌های نظامی درگیر می‌شدند. جالب اینکه بعضی از دزدان دریایی با استفاده از رقابت بین استعمارگران و به نمایندگی از یک کشور به محموله‌های کشور دیگری حمله می کردند؛ مثلاَ «سر هنری مورگان»که از دولت انگلیس عنوان کاپیتانی داشت ، دشمن کشتی‌های اسپانیایی محسوب می شد.

بعضی از جزیره‌ها یا انبار‌های دور افتاده محل پهلو گرفتن و توقف کشتی های دزدان‌دریایی بود، ولی آنها هیج وقت به بندرهای بزرگ نزدیک نمی‌شدند، زیرا مجازات دزدی دریایی اعدام بود.

زندگی دزدان‌دریایی سخت‌تر از چیزی بود که به نظر می‌آمد. آنها بیشتر وقت ها در دریاها سرگردان بودند و گاهی هم گم می‌شدند. بیماری‌های مختلف و تشنگی و گرسنگی همیشه آنها را تهدید می‌کرد. آوارگی دایمی بر روی دریا روحیه و طرز فکر آنها را تحت تاثیر قرار داده بود. دزدان دریایی بسیار خرافاتی بودند و به ارواح شیاطین و انواع طلسم‌ها اعتقاد داشتند. خشونت جزیی از زندگی آنها محسوب می‌شد. دزدان دریایی بعد از غارت کشتی‌ها همه سرنشینان را می‌کشتند یا به عنوان برده می‌فروختند.

   با اختراع وسایل جدید دریانوردی که سرعت حرکت و دقت جهت‌یابی را بیشتر می‌کرد، دزدی دریایی کمتر شد و مخصوصاً بعد از ساخت کشتی‌های بخار دیگر داستان مردان یک چشم و بشکه‌های باروت تمام شد. ولی هنوز هم نمونه‌هایی از دزدی دریایی که با استفاده از قایق های تندرو و اسلحه‌های سبک انجام می‌شود، در سواحل آسیای جنوب‌شرقی، آمریکای جنوبی و اقیانوس هند اتفاق می‌افتد. 

 پرچم سیاه مشهور دزدهای دریایی که جمجمه و دو شمشیر را نشان می دهد و در اصل پرچم گروه «کالیکو جک» است، هنوز هم به عنوان مظهر خشونت شناخته می‌شود.

http://hamshahrionline.ir/details/66893

ضمیمه نوجوانان همشهری 0 آبان 1387


 
 
سرزمین تاریخ ونفت - خاورمیانه
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢ آبان ۱۳۸٧
 

سرزمین تاریخ ونفت

محمد سرابی:
اگر از شما بپرسند در آسیا زندگی می‌کنید، یا در خاورمیانه، چه جوابی می‌دهید؟

البته هر دو جواب درست است. هم خاورمیانه و هم آسیا. مهرین نظری، فرزانه جعفری، پریا پورزند و مسعود کریمی فاطمی از خوانندگان و خبرنگاران افتخاری نشریه دوچرخه به دفتر دوچرخه آمدند تا درباره «خاورمیانه» صحبت کنیم.

اولین بحث از «تعریف خاورمیانه» شروع شد. نظری می‌گوید: «عبارت خاورمیانه از اوایل قرن بیستم برای مشخص‌کردن ناحیه‌ای که در جنوب غربی آسیا و شمال شرقی آفریقا قرار می‌گیرد، رایج شد و در جنگ جهانی اول بیشتر از قبل بر سر زبان‌ها افتاد.» وجود نفت و دین اسلام وجه مشترک بیشتر کشورهای این منطقه است. ولی ریشه‌های مشترک دیگری هم بین این کشورها وجود دارد. از مدت‌ها قبل حاکمان مختلف در آرزوی پیشرفت کشورهایشان بودند و هر کدام هم راهی را انتخاب می‌کردند. آن کشورها که زمانی به یکدیگر شباهت زیادی داشتند، الان هر کدام سرنوشت متفاوتی پیدا کرده‌اند. موضوع بعدی این بود که «اگر بخواهید خاورمیانه را برای نوجوانی از یک کشور دیگر توصیف کنید، چه می‌گویید؟» جعفری می‌گوید: «اصلی‌ترین نشانه این منطقه منابع بسیار بزرگ طبیعی است که کشورها از آنها حفاظت و نگه‌داری نمی‌کنند و یا مانند نفت و گاز که گاهی بیهوده هدر می‌رود. تا زمانی هم که ما از منابع خودمان به‌درستی استفاده نکنیم، کشورهای غربی این منابع را به عنوان سهم خودشان بر می‌دارند» به نظر این گروه از خوانندگان دوچرخه، خاورمیانه منطقه‌ای است که در یک موقعیت جغرافیایی مناسب قرار دارد، ولی جنگ‌های بزرگ و کوچک نشان می‌دهد که این کشورها با هم متحد نیستند و بهترین وقت‌ها صرف درگیری‌ها می‌شود.

میز گرد دوچرخه با نوجوان‌ها - عکس از ساناز رفیعی

«زندگی‌ در خاورمیانه» هم موضوع دیگری بود که درباره آن صحبت شد. پورزند می‌گوید: «خیلی از مردم کشورهای دیگر به تاریخ و تمدن باستانی ما غبطه می‌خورند و الان هم نسبت به زندگی و جامعه فعلی ما کنجکاو هستند. برای مردم سرزمین‌های دیگر گذشته ما، ارزش‌های جامعه ما و حتی نحوه لباس‌‌پوشیدن مردم ما هم سؤال‌برانگیز است.»  در ادامه درباره تصویری که از خاورمیانه در کشورهای دیگر ارائه می‌شود، صحبت شد. فاطمی در باره خبرهای خاورمیانه می‌گوید: «وقتی تصویر نادرستی از خاورمیانه، درگیری‌ها و مشکلات آن منتشر می‌شود، بر دیدگاه مردم کشورهای دیگر اثر می‌گذارد و تا زمانی که خبر درست آن منتشر نشود، این دیدگاه نادرست باقی می‌ماند. این تصویرها می‌توانند خاورمیانه را آشوب‌زده، ناامن یا عقب‌مانده نشان دهند.»

نوجوانان شرکت‌کننده در باره موضوع‌های متفاوتی مثل حضور ارتش آمریکا در منطقه، سایت‌های اینترنتی خبری، مهاجرت‌ جوانان و فیلم 300 هم صحبت کردند. در پایان جلسه هر کدام از شرکت‌کننده‌ها چند موضوع را به‌عنوان موضوع‌های جلسه آینده پیشنهاد دادند تا باز هم این جلسه‌های گفت‌وگو در دفتر دوچرخه ادامه پیدا کند.

   همسایه‌های ما در مسیر جهانگردها

برای اینکه بدانید چرا اروپایی‌ها به این منطقه خاورمیانه می‌گویند،فرض کنید که یک جهانگرد اروپایی در قرن‌های گذشته هستید. مثلاً یک جهانگرد فرانسوی یا انگلیسی و می‌خواهید به سمت شرق سفر کنید. اول از همه به کجا می‌رسید؟

بالکان، یعنی جمهوری چک، یوگسلاوی و آلبانی امروز و آناتولی یعنی ترکیه امروز، اولین کشورهایی بودند که در مسیر راه شما قرار داشتند. جهانگردان به این منطقه خاور نزدیک می‌گفتند. بعد از آن به کشورهای غربی، ایران و همسایگانش می‌رسیدید؛ این منطقه خاورمیانه نام داشت. اگر از سرزمین‌های فارسی زبان‌ عبور می‌کردید و صحراهای آسیا را هم پشت سر می‌گذاشتید به چین، کره، ژاپن و جایی می‌رسیدید که خاور دور بود.این اصطلاح‌ها به صورت غیررسمی در میان اروپاییان رواج داشت تا وقتی که انگلیسی‌ها، هندوستان را به عنوان مستعمره خود اشغال کردند.  برای اولین بار در سال 1850 میلادی دفتر مستعمرات هندوستان در انگلیس از عبارت خاورمیانه (middle east) در نامه‌های رسمی استفاده کرد، ولی کسی که این اصطلاح را بیشتر از همه به کاربرد «آلفرد تیلور ماهان» نویسنده و محقق آمریکایی بود که برای نام بردن از منطقه اطراف خلیج‌فارس از عبارت خاورمیانه استفاده می‌کرد. وقتی جنگ جهانی دوم شروع شد، ارتش متفقین در سه ستاد اصلی در آسیا فعالیت می‌کردند. ستاد  خاور نزدیک، که مرکز آن در حاشیه دریای مدیترانه قرار داشت. ستاد خاورمیانه که دفتر آن در مصر و فرماندهی نظامی آن در عراق مستقر بود و ستاد خاور دور که از چین اداره می‌شد. از اینجا به بعد کم‌کم عبارت خاور نزدیک کمتر به کار رفت و جای خود را به آسیای دور داد، ولی خاورمیانه، هر روز اهمیت بیشتری پیدا کرد و امروزه عبارت middle east در سخنرانی‌ها، رسانه‌ها و کتاب‌های سراسر دنیا به کار می‌رود.

   خاورمیانه امروزی به 5 منطقه اصلی تقسیم می شود:

   1 - شبه جزیره ؛ عربستان، کویت، قطر، امارات، عمان، یمن و بحرین 
   2 - از بین‌النهرین عراق
   3 - فلات ایران شامل ایران، افغانستان و پاکستان
   4 - شرق مدیترانه ؛ اردن، سوریه، لبنان و فلسطین
   5 - از آفریقا، مصر

در بعضی تقسیم‌بندی‌ها، کشورهای نزدیک به خاورمیانه هم جزء آن محسوب می‌شوند.
خاورمیانه در واقع محل ارتباط سه قاره اروپا، آفریقا و آسیا و دو دریای مدیترانه و اقیانوس هند است.

   خاور‌میانه، منطقه پر‌تلاطم

چند قرن قبل در خاورمیانه فقط دو کشور وجود داشت. استعمارگران در آن زمان دو کشور بزرگ را می‌دیدند که بر منطقه وسیعی تسلط دارند: پادشاهی صفوی در ایران و امپراتوری عثمانی در ترکیه. الآن خاورمیانه شامل 18 کشور بزرگ و کوچک است که هر کدام سرنوشت متفاوتی پیدا کرده‌اند. امپراتوری عثمانی بارها با اروپاییان جنگیده بود  و به خاطر آنکه ارتش قدرتمندی داشت، چندین بار اروپای شرقی را اشغال کرده بود. از آنجایی که راه ورود به سرزمین‌های شرقی هم از این امپراتوری می‌گذشت، کشورهای استعمارگر به دنبال ضعیف کردن و تجزیه این امپراتوری بودند. بعد از جنگ جهانی دوم که عثمانی در آن شکست خورد، اروپاییان، مردم سرزمین‌های عربی را به کسب استقلال تشویق کردند و کشورهای عراق، سوریه، لبنان، عربستان، یمن، عمان و امارات عربی متحده از این امپراتوری جدا شدند.

صحنه‌ای از حضور نیروهای غربی در عراق

عثمانی نیز از حکومت پادشاهی به جمهوری تغییر کرد و به نام جدید ترکیه شناخته شد. کشور افغانستان نیز قبلاً با فشار انگلیسی‌ها از ایران جدا شده بود. خاورمیانه برای دولت روسیه تزاری هم اهمیت زیادی داشت، زیرا تنها راه دسترسی آن به مناطق جنوبی قاره آسیا و اقیانوس هند بود. دولت تزاری قبلاً استان‌های شمالی ایران را تصرف کرده بود.
 درست بعد از جنگ جهانی دوم، کشور هندوستان به رهبری مهاتما گاندی، از سلطه استعماری انگلیس بیرون آمد و مدتی بعد کشور پاکستان هم از آن جدا شد و اعلام استقلال کرد. بنابر این دیگر مستعمره‌ای برای انگلیسی‌ها باقی نمانده بود، ولی عامل دیگری باعث شد تا آنها به حضور خود در خاورمیانه ادامه دهند و آمریکایی‌ها هم به همان دلیل بعد از جنگ جهانی دوم وارد خاورمیانه شوند. این عامل مهم نفت نام داشت. صهیونیست‌ها هم با حمایت کشورهای غربی وارد فلسطین در غرب خاورمیانه شدند و پس از اشغال فلسطین سعی کردند کشوری به نام اسرائیل را تحمیل کنند. به تدریج انقلاب‌ها و جنبش‌های متعددی در سراسر منطقه آغاز شد که انقلاب اسلامی ایران بزرگ‌ترین نمونه این جنبش‌هاست.  با حمله صدام، آتش جنگ طولانی ایران و عراق درست در مرکز خاورمیانه روشن شد. چند سال بعد از پایان جنگ، اتحاد جماهیر شوروی سقوط کرد و کشورهای آسیای مرکزی هم از آن به وجود آمدند. رشد گروه‌های تروریستی مانند القاعده در خاورمیانه باعث توجه بیشتری به این منطقه شد.

http://hamshahrionline.ir/details/66358

ضمیمه نوجوانان روزنامه همشهری 2 آبان 1387