محمد سرابی

www.msarabi.com

 
دلال‌های مهاجرت
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ٤:٤۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٧
 

آخرین جمله را می‌توانی بگویی؟

محمد سرابی:
سفر به آن سوی آب‌ها ذهن هر جوانی را حداقل برای مدتی کوتاه اغفال کرده است.

برای این سفر چند راه وجود دارد که به دو مسیر اصلی تقسیم می‌شوند. قانونی و غیرقانونی او یکی از عوامل مسیر غیرقانونی بود. می‌گفتند از ماهرترین مسافرپران‌هاست.

«مسافرپران» یک اصطلاح حرفه‌ای برای کسی است که مهاجران غیرقانونی را از راه خطوط هواپیمایی به کشور مقصد می‌رساند. با یک واسطه و به عنوان مشتری می‌توانستیم با او صحبت کنیم. گفت‌‌وگوی ما در یک کافی‌شاپ انجام شد.

جایی که دود سیگارش زیر نور لامپ‌های کوچک مسیری پیچ‌درپیچ را طی می‌کرد و ناپدید می‌شد. او خطوطی را بر روی کاغذ روی میز رسم کرد و مسیر پرواز مسافران را توضیح داد. خطوطی که در انتها به یک نقطه می‌رسید نفی هویت ایرانی خود، آیا شما می‌توانی این جمله را بگویی و هویت خود را نفی کنی؟

 •  بهای  این کار چطور پرداخت می‌شود؟

 یک قسط اینجا تا مدارکت را سفارش بدهم و بگیرم. یک قسط هم قبل از پرواز با آخرین هواپیما به انگلیس. پاس (گذرنامه) که داری؟

 •  نه ولی می‌توانم بگیرم. سربازی رفته‌ام. اگر کسی سربازی نرفته باشد چی؟

- آن وقت کار سخت‌تر می‌شود. چون باید قاچاق از راه زمینی برود ترکیه. خرجش خیلی بیشتر می‌شود. مدارکش هم سخت‌تر ردیف می‌شود. کسانی که سربازی رفته‌اند راحت‌ترند.

 •  پس دخترها که اصلا سربازی ندارند باید از همه راحت‌تر رد شوند.

 من زن رد نمی‌کنم. اگر تنها باشد که اصلا رد نمی‌کنم.

 •  چرا؟

وسط کار می‌ترسند و پشیمان می‌شوند. سر حرفشان نیستند. درست موقعی که همه چیز ردیف شده است بدترین کار را می‌کنند.

 •  فکر کردم موضوع ناموسی است.

نه به خاطر این است که کار را به هم می‌زنند حتی اگر چند نفر مرد و زن باشند معمولا طرف معامله ما مردها هستند که جا نزنند.

 •  حالا من که پاسپورت دارم چطور شروع کنم؟

 یک بلیط برای ترکیه می‌گیری. برای استانبول. آنجا از هواپیما که پیاده شدی پاس را می‌بینند مهر ورود می‌زنند و توی شهر یک هتل پیدا می‌کنی و با شماره‌ای که به تو می‌دهم تماس می‌گیری.

 •  برای مدارک؟

 برای مدارک و راهنمایی‌های لازم. نباید با کس دیگری صحبت کنی وقتی وارد فرودگاه شدی شاید بعضی‌ها سراغت بیایند و بگویند مسافرپران هستند.

کلاهبردار هستند؟

پول را می‌گیرند و غیب می‌شوند. شماره‌ای که می‌دهند هم قلابی است. ظاهرشان خیلی مطمئن است ولی اعتباری ندارند.

 • این شماره‌ای که تو داری معتبر است؟

خیالت راحت طرف مدت‌هاست که توی کار جعل مدارک است. اگر جواب نداد زنگ بزن ایران تا حلش کنم.

 • نمی‌شود با همان پاسپورت به کانادا رفت؟

اگر بخواهی با همان پاسپورت به کانادا بروی که دیگر نیازی به ما نیست. از همین ایران یک بلیط برای کانادا بگیر و با ویزای توریستی برو ولی آنجا قبولت نمی‌کنند چون از راه صاف آمده‌ای. فرمول کار ما این است که اگر یک نفر نتوانست از کشورش خارج شود، پس به زور آمده و راهی برای برگشت ندارد. اگر با پاسپورت خودت بروی اول از همه می‌گویند اگر مشکلی داری چطور تا اینجا را قانونی آمده‌ای.

 • پس پاسپورت جعلی برای اینجاست.

هم پاس و هم هویت جعلی که بتوانی با آن وارد اتحادیه اروپا شوی وقتی رفتی ترکیه آنجا یک پاسپورت اروپایی می‌خری.

 • دستکاری هر گذرنامه چقدر طول می کشد؟

 چند روز طول می‌کشد چون دقت زیادی می‌خواهد. با این پاسپورت جدید تو تبدیل به یک شهروند اروپایی می‌شوی. برای محکم کاری یک کارت شناسایی دیگر هم با همان هویت برایت می‌سازند.

 • با آنها به کانادا می‌روند؟

نه مسیر ترکیه به سمت اروپا به شدت کنترل می‌شود اگر پاسپورت دزدیده شده باشد یا هر مشکل دیگری داشته باشد. ممکن است پیدایت کنند. باید با پاس ایرانی‌ات بروی به یک کشور دیگر.

 • چه کشوری؟

 همین دوروبر، اوکراین، آذربایجان یا ارمنستان. من با ارمنستان کار می‌کنم و از آنجا به اروپا می‌پرند.

 

چهارشنبه 4 اردیبهشت 1387

http://hamshahrionline.ir/details/49686


 
 
المپیک چین
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ٤:۳٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸٧
 

مشعلی بر روی قله‌های بلند

کودک و نوجوان > جهان- محمد سرابی:
امسال بازی‌های المپیک در کشور چین برگزار می‌شود و از سراسر دنیا ورزشکاران، تماشاچیان و خبرنگاران بسیاری به این کشور می‌روند.

میزبانی المپیک باعث می‌شود تا هم مردم دنیا با کشور میزبان آشنا شوند و هم این کشور بتواند ارتباط بیشتری با نقاط دیگر دنیا پیدا کند. دولت چین هم می‌خواهد از این فرصت استفاده کند و چین را سرزمینی آرام، زیبا، امن و پیشرفته نشان دهد. ولی مدتی است که منطقه تبت دچار آشوب شده و دولت چین نگران است که این آشوب‌ها اعتبار این کشور را کم کند. مخصوصاً که قرار است مشعل المپیک از تبت عبور کند.

تبت منطقه‌ای کوهستانی در بین چین و هند است. قله هیمالیا و قله‌های بلند دیگر که هر سال کوهنوردان زیادی را به سوی خود می‌کشاند، در این منطقه قرار دارد. از دوران قدیم مردم تبت با پرورش دام و کشاورزی در این منطقه زندگی می‌کنند. به دلیل وجود مسیرهای کوهستانی سخت و سرمای هوا، تبت چندان مورد توجه نبود و حکومت مرکزی قوی هم نداشت.

مذهب مردم تبت بودایی است و عقیده‌ها و رسم‌های پیچیده‌ای دارند. از قرن 17 میلادی راهبان بودایی حکومت را به دست گرفتند.

«دالایی لاما» یعنی بالاترین مقام بودایی هم حاکم اصلی محسوب می‌شد. سال‌ها بعد، در سال 1949 و زمانی که جنگ جهانی دوم تمام شده بود، چینی‌ها کم‌کم در تبت نفوذ و ده سال بعد تبت را به وسیله ارتش کاملاً اشغال کردند. دالایی لاما از شهر «لهاسا» پایتخت تبت، خارج شد و به هند فرار کرد.

او که در زمان ترک لهاسا هنوز نوجوان بود، به همراه تعدادی از راهبان در شهر کوهستانی «دارامشالا» در هندوستان اقامت کردند و هنوز هم خود را حاکم تبت می‌دانند. دالایی لاما می‌گوید که چینی‌ها در زمان اشغال نظامی تبت خشونت زیادی نشان داده‌اند و عده زیادی از مردم را کشته‌اند، ولی چینی‌ها ادعا می‌کنند که مردم تبت خودشان از ارتش چین استقبال کردند.

الان حدود 50 سال از اشغال تبت می‌گذرد. در سالگرد اشغال تبت مردم در لهاسا تظاهرات‌ زیادی به راه انداختند. مقام‌های محلی که از طرف چین تعیین شده‌اند، با اعلام حکومت نظامی تظاهرات را سرکوب کردند. ورود خبرنگارها به تبت ممنوع شده است و دولت چین از خارجی‌ها خواست که تبت را ترک کنند. از طرف دیگر بقیه کشورها که از اتفاق‌های تبت با خبر شده‌اند، از دولت چین خواسته اند که اعتراض‌های تبتی‌ها را سرکوب نکند.

ممکن است بعضی از مقام‌های این کشورها در مراسم افتتاحیه المپیک شرکت نکنند. البته همه این واکنش‌ها   فقط به خاطر دفاع از دموکراسی نیست، بلکه مسائل اقتصادی، حضور گسترده چین در بازارهای جهانی و... نیز می‌تواند دلیل واکنش‌های بعضی از کشورها باشد.
دالایی‌ لاما هم که حالا پیر شده است، به کشورهای مختلف جهان سفر می‌کند و با سران آن کشورها دیدار می‌کند.

نخست‌وزیر چین دالایی ‌لاما را متهم کرده است که باعث تحریک تظاهرکنندگان تبتی به خشونت می‌شود؛ ولی او می‌گوید که فقط می‌خواهد مردم جهان را از وضعیت درون تبت باخبر کند.

خبرها و تصویرهایی که از تبت می‌رسد نشان می‌دهد در منطقه‌های مختلف، درگیری‌های خیابانی بین مردم و ارتش چین اتفاق افتاده که تعدادی از مردم نیز کشته شده‌اند. دولت چین می‌خواهد هرچه سریع‌تر وضعیت تبت را آرام کند تا بازی‌های المپیک بدون این حاشیه برگزار شوند و مشعل المپیک طبق برنامه‌ریزی از کوه‌های بلند و پربرف تبت عبور کند!

این موضوع می‌تواند برای مردم تبت فرصت خوبی باشد تا شاید به برخی از آزادی‌هایی که می‌خواهند دست پیدا کنند و از فشارهای دولت چین کم شود؛ فشارها و سخت گیری‌هایی که برخی از مردم  چین هم گاهی با آن مواجه هستند.

دوشنبه 2 اردیبهشت 1387

http://hamshahrionline.ir/details/49293