محمد سرابی

www.msarabi.com

 
کارهایی که زیر ذره بین می روند طلب ها را وصول کنید
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ٢:٢٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٤
 
کارهایی که زیر ذره بین می روند
طلب ها را وصول کنید
 
004098.jpg
 

محمد سرابی
شرخرها یک پدیده اجتماعی جدید یا منحصر  به  فرد نیستند. این اشخاص در بسیاری از جوامع وجود دارند و در حاشیه فعالیت  های اقتصادی خرد به زیست خود ادامه می  دهند. در ایران که مجرمان چک بعد از مواد مخدر، بزرگترین گروه زندانیان را به وجود می  آورند، قوانین پیچیده و متناقض مالی، راه سوء استفاده را باز گذاشته و شرخرها امکان رشد پیدا می  کنند؛ اگرچه به دلیل روحیه فردگرای ما ایرانیان، معمولا باندهای بزرگ و منسجم تشکیل نمی  دهند. توجه داشته باشید که در این نوشتار، کلاهبرداران و اوباش موردنظر نیستند. شرخرها درواقع یک گروه اجتماعی اقتصادی هستند که در مدت زمانی طولانی به این شغل می  پردازند و درآمد تقریبا ثابتی از این راه دارند.
شرخرها چند ویژگی عمومی دارند؛ آنها تلاش می  کنند با قانون و مجریان قانون درگیری نداشته باشند و تا وقتی ضرورت ندارد، برای خود جرم نسازند، علاوه بر آن، در محدوده  های کاری یکدیگر وارد نمی  شوند. این محدوده  ها از جهت جغرافیایی (پاساژ) یا به طریق گروه  های صنفی (فروشندگان لوازم خانگی) تعریف می  شوند. وارد نشدن  شان در حوزه کاری یکدیگر از یک نوع همزیستی مسالمت  آمیز نشات می  گیرد تا از ترس. درواقع شرخرها یاد گرفته  اند برای ادامه حیات نباید کار را از چنگ یکدیگر درآورند. همچنین برخلاف دیگر صنایع ملی که تنها در یک یا چند شهر احداث شده  اند، شرخرها در تمام شهرهای ایران فعالیت می  کنند و گاهی از این شهر به آن شهر در سفر هستند.
در میان شرخرها دو دسته متفاوت را می  توان تشخیص داد؛ گروه اول که در سطح مدیریتی شرخری می  کنند و به اصطلاح بیزینس  من هستند و گروه دوم که در سطح عملیاتی به شرخری می  پردازند و گردن  کلفت هستند. گردن  کلفت  ها گاهی اوقات برای انجام بخش  های اجرایی یک پروژه به استخدام گروه اول درمی  آیند. از ویژگی  های شرخرهای مدیریتی می  توان موارد زیر را ذکر کرد؛
۱ اغلب کار چک  های کلان، اتومبیل  های سرقتی یا املاکی که مشکل مالکیت دارند را انجام می  دهند.
۲ - پیش از این کار شغل  های دیگر و بعضا سطح بالایی داشته  اند.
۳ با مراحل اداری کاملا آشنا هستند و حتی عوامل حقوقی و قضائی را می  شناسند.
۴ تنها کار می  کنند، ولی هر سه، چهار نفر با هم رابطه دارند.
۵ یک روال مشخص و تجربه  شده برای پیگیری چک  ها و زمین  ها دارند.
۶ صاحب دفتر کار هستند که به صورت شرکت سرمایه  گذاری یا دفاتر مالی و حقوقی دیده می  شود.
۷ - سرمایه خود را در قسمت  های متفاوتی مانند بورس، خرید و فروش اتومبیل، معاملات املاک، گوشی تلفن همراه، رایانه و لوازم صوتی و تصویری ذخیره می  کنند.
۸ - متاهل و در خارج از محیط کار دارای یک زندگی موجه و کامل هستند.
۹ درآمد بالایی دارند و سرمایه خود را بنا به طبیعت این حرفه، در معرض خطر قرار می  دهند. از این جهت با قسمتی از جامعه بازرگانان، تجار و پیمانکاران در تماس مستقیم هستند.
۱۰ ترکیب سنی آنها از 25 تا 50 سال متغیر است.
۱۱ برخی از شرخرهای مدیریتی در گذشته جزو دسته عملیاتی بوده  اند که سطح کار خود را ارتقا بخشیده  اند.
شرخرهای اجرایی یا همان گردن  کلفت  ها ویژگی  های دیگری دارند؛
۱ اغلب مجرد هستند.
۲ - ورزشکارند و این از ظاهرشان مشخص است. بدنسازی، کشتی یا ورزش  های رینگی در میان آنها پرطرفدار است.
۳ چاقو، زنجیر یا سلاح  های سرد کوچک را با خود حمل می  کنند، ولی به هر بهانه  ای به کار نمی  گیرند.
۴ در بیرون کردن مستاجران و پس گرفتن اتومبیل  ها یا هر کار دیگری که نیاز به زور باشد، وارد می  شوند، ولی بی  مهابا از زور استفاده نمی  کنند.
۵ تحصیلات بالا ندارند، ولی همه باسواد هستند.
۶ در زمینه  های سرقت، مواد مخدر (قاچاق و مصرف) مشروبات الکلی و مخصوصا زنان خیابانی نیز فعالیت می  کنند.
۷ - ظاهر خود را با استفاده از لباس، زیورآلات و فرم موها تغییر می  دهند تا به گونه  ای خشن و قدرتمند به نظر بیایند.
۸ - به این دلیل که همیشه مشتری پیدا نمی  کنند، درآمد آنها از این کار بالا نیست، بنابراین به شغل  های مختلفی چون مسافرکشی، مکانیکی و نصب و تعمیرات تاسیسات ساختمانی می  پردازند.
۹ ترکیب سنی آنها از 20 سال تا 35 سال متفاوت است.
۱۰ پاتوق  هایی در مغازه  های فروش گوشی تلفن همراه، بنگاه  های معاملات خودرو و فروشگاه  های پوشاک دارند.
شرخرهای مدیریتی، معمولا علاقه  ای به گفت  وگو درباره جزئیات کار خود ندارند، تنها مورد یکی از نظامیان سابق، حدودا 50 ساله بود که در زمینه زمین  های شمال کشور فعالیت می  کرد و آزاد کردن آخرین زمین بیش از پنج سال برای او طول کشیده بود و بعد از آزادی به قیمت این زمین چند صفر اضافه شد.
در صورت برقراری ارتباط نامناسب که از طریق یک واسطه (فامیل، همسایه و ...) انجام می  شود، شرخرهای عملیاتی، بسادگی درباره حرفه و تجربیات خود صحبت می  کنند و رفتار بسیار صمیمانه  ای دارند که تصور شرور بودن آنها را از ذهن پاک می  کند.

آدم های نه چندان معمولی
آدم های کوچه و خیابان در هیبت های متفاوت در آیند و روند هستند؛ تند می آیند، تنه می زنند و رد می شوند. گاهی قیافه ای آشنا به نظر می رسد که بسرعت در انبوه جمعیت پنهان می شود. شرخرها هم از میان همین آدم  های کوچه و بازارند؛ آدم هایی که عنوان شرخر را یدک می کشند و شاید مشاغل رسمی هم داشته باشند، اما به هر حال شرخر هستند.

پنجشنبه ۲۸ مهر ۱۳۸۴   روزنامه همشهری

http://www.hamshahrionline.ir/hamnews/1384/840728/Irshahr/darsh.htm


 
 
نگاهی به مزاحمت هایی که برای آتش نشانی ایجاد می شود
نویسنده : محمد سرابی - ساعت ٢:٤۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٤
 
نگاهی به مزاحمت هایی که برای آتش نشانی ایجاد می شود

یک اشتباه عمدی

 
003381.jpg
 


محمد سرابی
میانگین تحصیلات عالی در کشور ما در طول سالهای گذشته، افزایش زیادی داشته، تعداد جمعیت شهرنشین بیشتر شده و میزان بیسوادی کاهش یافته است. فن آوری و ارتباطات جامعه، ما را به سوی زندگی مدرن پیش می برند. امتیازات دیگری نیز در زمینه علمی و ورزشی در سالهای اخیر به دست ایران رسیده. شاید بتوان تمام افتخارات فوق را به عنوان شاهدی بر رشد فرهنگ عمومی در نظر گرفت، ولی بد نیست عوامل دیگری را نیز به عنوان شاخص سطح رشد رفتارهای اجتماعی در نظر بگیریم؛ شاخصی که تقریبا ثابت مانده است.
تصور می کنید میزان تلفن های اضطراری به 125 چقدر است؟ و چه درصدی از تماس ها اعلام حریق یا حادثه ای ست که واقعا اتفاق افتاده؟ 70 درصد، 40 درصد یا 25 درصد؟ بنابر آمار رسمی ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران، اعلام حریق و حوادث واقعی شامل بر کمتر از 10 درصد تماس ها با تلفن 125 می شود. سال 1382، 75/8 درصد سال 1383، 25/9 درصد و نیمه اول سال 84، 5/7 درصد.
الو آتش نشانی
هر تماس با 125 به مرکز اصلی مخابرات آتش نشانی در خیابان ملاصدرا وصل می شود و اپراتور اول به تماس پاسخ می دهد، ابتدا نوع حریق یا حادثه و موقعیت آن سئوال می شود، در این قسمت باید منشأ حادثه (ماده سوختنی، شدت گاز در حال نشت و...) و حجم آن مشخص شود، سپس آدرس دقیق و مشخصات محلی دریافت می شود و در انتها شماره تلفن تماس گیرنده نیز ثبت می شود. اپراتور دوم از طریق این شماره مجددا با شخص تماس گیرنده ارتباط برقرار می کند تا مورد تایید شود. در این فاصله به وسیله بیسیم به ایستگاه مربوطه اطلاع می دهند.
زنگ ایستگاه تنها با ارسال یک کد رادیویی به صدا درمی آید و 30 ثانیه بعد ماموران به سمت نقطه هدف حرکت می کنند. در برخی موارد قبل از اینکه تماس تایید شود واحد عملیاتی به محل اعزام شده و پس از چند دقیقه به نقطه حادثه دیده می رسد و اگر در تماس مجدد وقوع حادثه تایید نشد به خودرو آتش نشانی دستور برگشت داده می شود.
در بخش 125، روزانه به 3 هزار تا 4 هزار تماس پاسخ می گویند و در مواقع عادی تنها از دو اپراتور اولیه و دو یا سه اپراتور ثانویه برای کار استفاده می شود. در مواقع اضطراری نظیر زلزله یا چهارشنبه سوری، تعداد کارکنان تا 14 نفر نیز افزایش می یابد. این مرکز مجهز به یک بانک اطلاعاتی از 2 هزار ماده سوختنی و نحوه اطفای آن است.
شیفت کاری آتش نشانی برای تمامی کارکنان 24 ساعت خدمت و 48 ساعت استراحت تعریف شده و اپراتورهای 125، 10 ساعت از 24 ساعت شیفت خود را به طور پیوسته پشت دستگاه هستند. یک ایستگاه امداد هوایی (بالگرد)، 11 ایستگاه نجات و 74ایستگاه حریق در تمام شبانه روز در حالت آماده باش
قرار دارند. آتش نشانی شغلی نجات بخش، سخت و ارزشمند است.
فرهنگ و فن آوری
آگاه از مسئولان اتاق ضبط صدا درستاد فرماندهی می گوید: در اینجا تمام تماس ها به همراه تماس تایید کننده و دستوراتی که از طریق بیسیم مخابره شده است به همراه ساعت و تاریخ در فایل های جداگانه ضبط شده و روی لوح فشرده حفظ می شوند. طبق آمار رسمی 125، نزدیک به 8 یا 9 درصد تماس ها اعلام حریق و حادثه، حدود یک درصد، راهنمایی و مشاوره درباره پیشگیری از حادثه، یک درصد درخواست کمک های غیرمرتبط و بالاخره نزدیک به 14 درصد مزاحمت عمدی از سوی بزرگسالان و 16 درصد مزاحت از سوی کودکان و نوجوانان است. 60 درصد باقیمانده به مزاحمت های غیرعمدی و تماس های اشتباه اختصاص دارد.درصد کمک های غیرمرتبط و مشاوره، بسیار اندک است. مزاحمت های غیرعمدی نیز بیشتر به اختلالات تلفن و همین طور عدم دقت در شماره گیری ارتباط دارد.
نظری، از کارکنان بخش اپراتوری می گوید: گاهی پیش شماره 225 به صورت 125 مخابره می شود یا در شماره های تلفن همراهی که به فرض با ...09125 شروع می شوند با دریافت نکردن دو رقم اول شماره 125، فورا به اینجا وصل می شود .
این مشکل،  اغلب ناشی از کارکرد دستگاه ها و خطوط قدیمی تلفن است که می توان آن را با بهره گیری از فن آوری جدید اصلاح کرد، ولی فن آوری نو گاهی بیشتر مشکل ساز است.
یکی از اعضای آتش نشانی در این باره می گوید: تلفن های عمومی سطح شهر که از نوع جدید هستند و به دکمه تماس مستقیم با آتش نشانی مجهزند، بیشتر مشکل ساز هستند،  حتی می شود ادعا کرد، بیش از 99 درصد تماس ها از این تلفن ها توسط مزاحمان صورت می گیرد. بچه هایی که مدرسه شان تعطیل شده یا سربازهایی که وقت گذرانی می کنند و جوانانی که سرگرمی دیگری ندارند با فشار دادن یک کلید می توانند تلفن 125 و متعاقب آن نیروی یک ایستگاه را که برای حفاظت از زندگی شهروندان اختصاص داده شده، اشغال کنند. اگر مخابرات این امکان را از تلفن های عمومی حذف کند،  میزان مزاحمت نیز کاهش پیدا می کند .
آگاه درباره تشخیص صحت تماس ها می گوید: سعی می کنیم از روی لحن و کلام تماس گیرنده میزان واقعیت را پیدا کنیم، با این روش می توان درصد بسیاری از مزاحمت ها را حذف کرد، از روی پیش شماره تماس گیرنده نیز می شود مشخص کرد آیا از همان ناحیه تماس می گیرد یا نه .
تفریح عمومی
ایجاد مزاحمت برای کسانی که قسمتی از ضروری ترین مسائل یک شهر را در دست دارند در ایران، هنوز هم سرگرمی محسوب می شود و گفتن این نکته که ممکن است در جای دیگری به نیروهای آتش نشانی نیاز باشد تا جان یا اموال کسی را از نیستی نجات دهند، تکراری بی فایده است. آمارها نشان می دهد که این رفتار در سالهای اخیر و با وجود پیشرفت فرهنگی (که خود جای بحث دارد) هنوز محبوبیت خود را به عنوان یک سرگرمی حفظ کرده است.
اگر ایجاد مزاحمت را مانند پاره کردن صندلی های اتوبوس ها و شکستن شیشه های تلفن های عمومی، آسیب به اموال عمومی به حساب بیاوریم، صاحب این عادت دچار بیماری وندالیسم یا جنون خسارت زدن است و اگر میزان مزاحمت کودکان (16 درصد) و بزرگسالان (14درصد) را بررسی کنیم به دو نتیجه می رسیم، یکی اینکه سرگرمی به دلیل پرطرفدار بودن در میان کودکان یک تفریح بچه گانه محسوب می شود و دوم اینکه بزرگسالان موردنظر تنها 2 درصد رشد کرده اند.

چهارشنبه ۲۰ مهر 1384 روزنامه همشهری

http://www.hamshahrionline.ir/hamnews/1384/840720/Irshahr/_armansh.htm